Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آمریکا خدمه گریس۱ را به دلیل همکاری با سپاه به منع صدور ویزا تهدید کرد

آمریکا خدمه گریس۱ را به دلیل همکاری با سپاه به منع صدور ویزا تهدید کرد
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«جامعه دریایی [بین‌المللی] بداند که دولت آمریکا قصد دارد ویزاهای صادر شده برای چنین خدمه‌ای را باطل کند.»

آگهی

در پی رفع توقیف کشتی موسوم به گریس ۱ در جبل الطارق، دولت واشنگتن اعلام کرد ممکن است به خدمه این کشتی اجازه ورود به خاک آمریکا را ندهد.

ابرنفتکش ایرانی گریس ۱ که به ظن حمل نفت به کشور تحریمی سوریه در جبل الطارق توقیف شده بود، روز پنج‌شنبه ۲۴ مرداد بعد از ۴۰ روز به دستور قاضی دیوان عالی این منطقه آزاد شد.

وزارت امور خارجه آمریکا در اطلاعیه‌ای که متن آن روز جمعه ۲۵ مرداد در توییتر این وزارتخانه منتشر شد اعلام کرد: «ایالات متحده چنین ارزیابی می‌کند که گریس ۱ با حمل نفت خام از ایران به سوریه به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کمک می‌کرده است [...]. خدمه این کشتی که با حمل نفت از ایران به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کمک کرده‌اند ممکن است دیگر نتوانند ویزای آمریکا دریافت کنند یا در خاک این کشور پذیرفته شوند.»

این اطلاعیه در ادامه با یادآوری این که نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سیاهه سازمان‌های تروریستی خارجی دولت آمریکا قرار دارد، افزوده است: «خدمه کشتی‌هایی که با انتقال نفت ایران به سپاه پاسداران کمک کنند ممکن است بر اساس مقررات ممنوعیت ورود افراد مظنون به پیوند با سازمان‌های تروریستی مندرج در ماده ۲۱۲ قانون مهاجرت و ملیت از دریافت ویزای آمریکا محروم شوند.»

در این اطلاعیه خطاب به سایر دریانوردان نیز چنین هشدار داده شده است: «جامعه دریانوردی [بین‌المللی] باید آگاه باشد که دولت آمریکا در نظر دارد ویزاهای صادر شده برای خدمه‌ چنین کشتی‌هایی را باطل کند.»

بیشتر بخوانید:

بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا می‌افزاید: «در مورد نفتکش گریس ۱، ما مطابق سیاست‌های جاری خود در قبال کسانی که کمک مادی در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار می‌دهند عمل خواهیم کرد [...] ایالات متحده همچنان از تمامی ابزارهایی که در اختیار دارد برای جلوگیری از دستیابی ایران و گروه‌های نیابتی آن به منابع مورد نیازشان برای ارتکاب فعالیت‌های مخرب و بی‌ثبات کننده در سوریه و سایر مناطق استفاده خواهد کرد. این ابزارها از جمله شامل کاربرد تحریم علیه ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.»

در توییتر وزارت خارجه آمریکا همچنین پیام هشداری با این مضمون خطاب به «دریانوردان» همرسان شده است: «اگر شما در کشتی‌های مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا سازمان‌های تروریستی خارجی دیگر خدمت می‌کنید، سفر آتی شما به آمریکا به مخاطره خواهد افتاد.»

دولت آمریکا روز پنج‌شنبه ساعاتی پیش از آزادی گریس ۱ با ارسال نامه‌‌ای به دستگاه قضایی جبل الطارق و ارائه مدارکی جدید از «تخلف» کشتی ایرانی، خواسته بود تا این کشتی «مصادره» شود، درخواستی که در نهایت در دادگاه پذیرفته نشد و فابین پیکاردو، رئیس اجرایی جبل الطارق دستور آزادی کشتی را صادر کرد. آقای پیکاردو در توضیح رفع توقیف کشتی ایرانی گفته بود که دولت ایران در نامه‌ای کتبا قول داده است که محموله ۲.۱ میلیون بشکه‌ای نفت خود را به سوریه نمی‌فرستد.

دولت ایران پیش از این توقیف گریس ۱ را «راهزنی دریایی» خوانده بود. دستور آزادی این کشتی پس از آن اعلام شد که دولت جبل الطارق بعد از پایان مهلت توقیف برای بازرسی بیشتر، درخواست جدیدی برای تمدید این مهلت به دادگاه ارائه نداد.

جبل الطارق بخش کوچکی از قلمرو بریتانیا در منتهی الیه جنوب اسپانیاست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«مامور وزارت اطلاعات ایران» در آمریکا تحت تعقیب قرار گرفت؛ اف‌بی‌آی به دنبال مجید دستجانی فراهانی

وزیر دفاع آمریکا: شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران توانمندی فراوانی دارند، من بیشترش را دارم

رمزگشایی از چالش بایدن در پاسخ قاطع به کشته شدن سربازان؛ آمریکا نسبت به آغاز جنگ با ایران محتاط است