Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

درخواست سازمان ملل از ایران برای آزادی فعالان زن بازداشت شده در ارتباط با حجاب

درخواست سازمان ملل از ایران برای آزادی فعالان زن بازداشت شده در ارتباط با حجاب
درخواست سازمان ملل از ایران برای آزادی فعالان زن بازداشت شده در ارتباط با حجاب Copyright عکس از گزارش سازمان عفو بین‌الملل
Copyright عکس از گزارش سازمان عفو بین‌الملل
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

درخواست کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد برای آزادی این سه زندانی معترض به حجاب اجباری در حالی صورت می گیرد که بر اساس آخرین گزارش ها موج دستگیری فعالان حقوق زنان طی هفته های گذشته در ایران شدت گرفته است.

آگهی

سازمان ملل متحد روز جمعه از مقامات ایران خواست هر چه سریعتر زمینه آزادی سه زن معترض به حجاب اجباری را که به دلیل دفاع از عقاید خود به زندان افتاده اند، فراهم کند.

پنج تن از گزارشگران ویژه و رئیس کارگروه مبارزه با تبعیض ها علیه زنان در سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه ای صدور احکام طولانی مدت زندان برای سه زن ایرانی را محکوم کرده و یادآور شده اند که این افراد به دلیل اعتراض عمومی به حجاب اجباری طی اقدامی خودسرانه بازداشت و محاکمه شده اند.

در این بیانیه از مژگان کشاورز، یاسمن آریانی و منیره عربشاهی به عنوان سه زن بازداشت شده در این خصوص نام برده و تاکید شده است که بر اساس حکم های صادره خانم کشاور به ۲۳ سال و شش ماه و دو فرد دیگر هر یک به شانزده سال زندان محکوم شده اند.

اتهام هایی که دستگاه قضایی ایران به افراد یاد شده وارد و بر اساس آن آنها را محکوم کرده «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام»، «تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا» عنوان شده است. در بیانیه کارشناسان سازمان ملل ضمن اشاره به این موارد اتهامی تاکید شده است که خانم کشاورز علاوه بر این به «توهین به مقدسات» نیز محکوم شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز پیشتر با انتشار توییتی نسبت به دستگیری و بازداشت فعالان زن و صدور مجازات های طولانی مدت زندان برای آنها واکنش نشان داده بود.

اتهام ها بر ضد سه فعال زن پس از آن مطرح شد که انتشار ویدیویی در فضای مجازی آنها را بدون حجاب نشان می داد که مشغول توزیع گل در مترو تهران در هشتم مارس، روز بین المللی زن بودند. در بیانیه گزارشگران سازمان ملل متحد از مقامات ایرانی خواسته شده است که محکومیت های وضع شده بر ضد این افراد لغو شود.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد در این بیانیه همچنین تاکید کرده اند: «ما مطلع شده ایم که این افراد تنها به دلیل مطالبه مسالمت آمیز حقوق خود در زمینه آزادی بیان و تجمع جهت پی گیری حق برابری جنسیتی در ایران دستگیر و به مجازات های طولانی مدت زندان محکوم شده اند.»

سه فعال زن یاد شده ماه آوریل بازداشت و سپس به مدت ۹ تا ۱۴ روز ناپدید شدند. آنها در مرحله نخست تحقیقات بر روی این پرونده به وکیل دسترسی نداشتند و به ادعای کارشناسان سازمان ملل «نمایندگان قانونی آنها نیز از حق حضور در جلسات محاکمه محروم بودند.»

کارشناسان سازمان ملل متحد اعلام کرده است که بنا به اطلاعات دریافتی از ژانویه ۲۰۱۸ تاکنون دست کم ۳۲ نفر در ارتباط با اعتراض به حجاب اجباری دستگیر و دست کم ۹ تن در این ارتباط بازداشت شده اند.

حکومت جمهوری اسلامی پس از استقرار در پی انقلاب سال ۱۹۷۹ داشتن حجاب را برای زنان هنگام حضور در عرصه عمومی اجباری کرد. زنان همچنین ملزم هستند بر اساس قوانینی نا نوشته برخی نکات را در نوع پوشش خود رعایت کنند.

گفتنی است که سازمان عفو بین الملل نیز ماه گذشته در پی دستگیری این افراد اقدام یاد شده را «بخشی از سرکوب و دستگیری‌های گسترده» فعالان حقوق زن و معترضان به حجاب اجباری خوانده بود که به گفته این سازمان از اوایل سال میلادی گذشته کلید خورده است.

بیشتر بخوانید:

درخواست کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد برای آزادی این سه زندانی معترض به حجاب اجباری در حالی صورت می گیرد که بر اساس آخرین گزارش ها موج دستگیری فعالان حقوق زنان طی هفته های گذشته در ایران شدت گرفته است.

آخرین خبر که یورونیوز هنوز به صورت رسمی تایید آنرا دریافت نکرده به بازداشت شش تن از هواداران دختر تیم فوتبال پرسپولیس مربوط می شود که به دلیل تلاش های گذشته برای ورود با چهره و لباس مبدل به ورزشگاه ها دستگیر و در قرچک ورامین زندانی شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محمود احمدی‌نژاد: حجاب اجباری را قبول ندارم

بهاره هدایت، فعال دانشجویی برای پنجمین بار بازداشت شد

عفو بین‌المل در واکنش به بازداشت اعضا خانواده علی‌نژاد: ایران به سرکوب زنان پایان دهد