ادامه تنش و ناآرامی در کشمیر؛ عمران خان پیش از نشست شورای امنیت با ترامپ گفتگو کرد

تظاهرات در کشمیر تحت کنترل هند
تظاهرات در کشمیر تحت کنترل هند Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این ناآرامی ها در حالی شدت گرفت و به خشونت گرایید که چندین هزار نفر از معترضان در دوازدهمین روز از محاصره کامل منطقه توسط ماموران امنیتی هند در خیابان های شهر تجمع کرده بودند.

آگهی

گزارش ها از سرینگر، مرکز ایالت جامو و کشمیر حاکی است که معترضان به سلب اختیارات خودمختاری و برقراری شرایط امنیتی ویژه در این ایالت شمال غربی هند باردیگر به خیابان ها آمده و با نیروهای ویژه پلیس درگیر شده اند.

خبرنگار فرانس پرس عصر روز جمعه گزارش داد که ماموران پلیس و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان اقدام به شلیک گاز اشک آور کردند.

این ناآرامی ها در حالی شدت گرفت و به خشونت گرایید که چندین هزار نفر از معترضان در دوازدهمین روز از محاصره کامل منطقه توسط ماموران امنیتی هند در خیابان های شهر تجمع کرده بودند.

هنوز از میزان تلفات و یا مجروحان احتمالی درگیری های روز جمعه در کشمیر خبری از سوی منابع موثق گزارش نشده اما یک شاهد محلی به خبرگزاری فرانسه گفته است که در ساعات اولیه این درگیری ها دست کم سه نفر زخمی شده اند.

به گفته برخی منابع تظاهرکنندگان پس از مواجه شدن با برخورد نیروهای امنیتی به سوی آنها سنگ پرتاب می کردند در حالی که یک پهپاد نیز بر فراز منطقه در پرواز بود.

بر اساس آخرین گزارش ها وضعیت امنیتی ویژه همچنان در منطقه کشمیر تحت کنترل هند جریان دارد و با قطع تلفن و اینترنت ارتباط بسیاری از ساکنان این منطقه با خارج کاملا از بین رفته است.

رویترز
یک زن حاضر در تظاهرات روز جمعه پیامی که برروی دستانش نوشته شده را به دوربین ها نشان می دهدرویترز

این درحالیست که برخی منابع خبری به نقل از وکیل دولت هند به دادگاه عالی این کشور اعلام کرده که دهلی نو قصد دارد طی روزهای آینده محدودیت های ناشی از وضعیت اضطراری در کشمیر را لغو کند.

وضع محدودیت های قانونی و سپس تحمیل شرایط ویژه امنیتی که برای جلوگیری از شدت گرفتن اعتراض ها صورت گرفت با خشم اسلام آباد همراه شده به نحوی که شیوه برخورد با مسلمانان در کشمیر در این منطقه از سوی مقامات پاکستانی به عنوان نماد «نژادپرستی» قلمداد شده است.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان پیش از این با انتقاد از آنچه در کشمیر تحت کنترل هند می گذرد از جامعه جهانی خواسته بود که سکوت خود را در برابر این اقدامات «سرکوبگرانه» بشکند. نخست وزیر پاکستان در ادامه بی تفاوتی و انفعال جهان نسبت به وقایع کشمیر را یادآور سکوت حاکم بر جهان در زمان اوج گیری نازیسم و ظهور هیتلر در آلمان طی دهه ۳۰ میلادی توصیف کرده بود.

پاکستان که در تداوم این تنش با هندوستان وارد درگیری نظامی شده پیش از این از شورای امنیت خواسته بود برای بررسی بحران در این منطقه به صورت اضطراری تشکیل جلسه دهد.

بیشتر بخوانید:

آخرین خبرها حاکی است که عمران خان روز جمعه، ساعاتی پیش از نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که قرار است پشت درهای بسته برگزار شود، تلفنی با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در خصوص بحران کشمیر گفتگو کرده است.

با کشیده شدن تنش کنونی به مرز مشترک هند و پاکستان خبرگزاری ها از درگیری میان سربازان مرزی دو کشور در روز پنجشنبه خبر دادند و تاکید کردند که در جریان این درگیری ها دست کم ۱۰ نفر جان خود را از دست داده اند.

ارتش پاکستان اعلام کرده بود در پی شلیک سربازان هندی در خط کنترل مرزی سه سرباز پاکستانی و دو غیر نظامی جان باختند. نظامیان پاکستان همچنین تاکید کرده اند که در این درگیری ها بیش از پنج سرباز هندی کشته شده اند.

هند و پاکستان از دهه‌ها پیش بر سر اعمال حاکمیت بر منطقه جامو و کشمیر اختلاف دارند. پاکستان می‌گوید از جنبش جدایی طلب مسلمانان این منطقه حمایت اخلاقی و دیپلماتیک می‌کند اما هند، اسلام‌آباد را به تسلیح شورشیان اسلام‌گرای مستقر در جامو و کشمیر متهم می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاکستان از کشته شدن ۳ سرباز در جریان تبادل آتش در کشمیر خبر داد

دهلی‌نو خودمختاری قانونی کشمیر هند را ملغی می‌کند

دیوان عالی هند تصمیم دولت مودی برای لغو خودمختاری کشمیر را تائید کرد