نماینده مسلمان کنگره آمریکا مجوز «بشردوستانه» تل آویو را ظالمانه خواند و سفر به اسرائیل را لغو کرد

 نماینده مسلمان کنگره آمریکا مجوز «بشردوستانه» تل آویو را ظالمانه خواند و سفر به اسرائیل را لغو کرد
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دولت اسرائیل روز پنجشنبه اعلام کرده بود که رشیده طلیب و ایلهان عمر، دو عضو کنگره آمریکا اجازه سفر رسمی به اسرائیل را ندارند.

آگهی

 رشیده طلیب، یکی از دو نماینده مسلمان کنگره آمریکا که اسرائیل از پذیرش آنها در خاک خود سرباز زده و تاکید کرده بود که تنها به دلایل بشردوستانه اجازه دیدار با خانواده اش را خواهد داشت سفر خود را به کرانه باختری رود اردن لغو کرده است.

رشیده طلیب پس از ممنوعیت ورود به خاک اسرائیل اجازه یافته بود به عنوان یک فرد حقیقی تنها به دلیل آنچه تل آویو انگیزه «بشردوستانه» نامیده است به اسرائیل سفر و با مادر بزرگش دیدار کند.

خانم طلیب، دختر یک خانواده مهاجر فلسطینی که به نمایندگی از مردم میشیگان در مجلس نمایندگان آمریکا حضور دارد روز جمعه از تصمیم برای لغو سفر به کرانه باختری و دیدار با مادر بزرگش خبر داد و شرایط تعیین شده از اسرائیل برای انجام این سفر را «ظالمانه» توصیف کرد.

رشیده طلیب با انتشار توییتی در این خصوص نوشت: «به نظرم انجام این سفر و دیدار با مادربزرگم تحت این شرایط ظالمانه کاملا مغایر با آنچیزی است که به آن اعتقاد دارم؛ یعنی مبارزه با نژادپرستی، ظلم و بی عدالتی.»

این در حالی است که اسرائیل یک روز پس از اعمال ممنوعیت برای ورود دو نماینده زن مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که به رشیده طلیب، یکی از این دو نماینده به دلایل «بشردوستانه» اجازه دیدار با خانواده اش در کرانه باختری را خواهد داد.

دولت اسرائیل روز پنجشنبه اعلام کرده بود که رشیده طلیب و ایلهان عمر، دو عضو کنگره آمریکا اجازه سفر رسمی به اسرائیل را ندارند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در صفحه توئیتر خود گفته بود که اسرائیل با صدور اجازه سفر رشیده طلیب و ایلهان عمر «ضعف بزرگی» نشان خواهد داد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل مدت کوتاهی پس از این توئیت دونالد ترامپ اعلام کرد که کشورش به این دو نماینده زن مسلمان کنگره ایالات متحده اجازه ورود نخواهد داد.

نخست وزیر اسرائیل با این حال افزوده بود که رشیده طلیب در صورت ارائه درخواست می تواند برای دیدار با خانواده اش و به دلایل بشردوستانه وارد اسرائیل شود.

رشیده طلیب و ایلهان عمر از منتقدان سیاست های اسرائیل در قبال فلسطینیان هستند.

بنا به قوانین اسرائیل افرادی که به دلیل حمایت از فلسطینیان از تحریم این کشور حمایت می کنند اجازه ورود به خاک اسرائیل را ندارند. رشیده طلیب و ایلهان عمر از جنبش «بی دی اس» (BDS) یا تحریم اسرائیل حمایت کرده اند.

رشیده طلیب روز پنجشنبه با ارسال نامه ای به وزارت کشور اسرائیل از این کشور خواسته بود که به وی اجازه دهد ضمن سفر به اسرائیل با مادربزرگ مسن خود دیدار کند.

رشیده طلیب اولین زن فلسطینی-آمریکایی است که به عنوان عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده انتخاب شده است. او و ایلهان عمر از جمله چهار عضو کنگره هستند که دونالد ترامپ به تندی از آنها انتقاد کرده است. رئیس جمهوری آمریکا پیش از این در مورد این چهار نماینده زن گفته بود که می توانند به کشورشان بازگردند. مخالفان رئیس جمهوری آمریکا این سخنان وی را «نژادپرستانه» ارزیابی کرده بودند.

رشیده طلیب و ایلهان عمر قرار بود در جریان سفر به اسرائیل به بیت المقدس شرقی و کرانه باختری رود اردن نیز سفر کنند.

اسرائیل تا پیش از توئیت روز پنجشنبه دونالد ترامپ اعلام کرده بود که به رشیده طلیب و ایلهان عمر اجازه سفر رسمی به اسرائیل را می دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل ورود ۲ عضو مسلمان کنگره آمریکا را ممنوع کرد

برای اولین بار در تاریخ آمریکا دو زن مسلمان به کنگره راه یافتند

اعضای کنگره آمریکا به طور فراجناحی به دنبال واکنش سریع به حملات ایران به اسرائیل هستند