اسرائیل ورود ۲ عضو مسلمان کنگره آمریکا را ممنوع کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اسرائیل ورود ۲ عضو مسلمان کنگره آمریکا را ممنوع کرد
کپی رایت  عکس از رویترز

اسرائیل روز پنجشنبه اعلام کرد که مانع از دیدار رسمی دو عضو مسلمان کنگره ایالات متحده که از دموکرات‌های حامی فلسطین به شمار می‌روند، از کرانه باختری و بیت المقدس شرقی خواهد شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با اعلام این خبر گفت که با تمام احترامی که برای کنگره آمریکا قايل هستیم ولی ناچاریم برای حفاظت از کشورمان این اقدام را انجام دهیم هر چند که حاضریم بر پایه رویکرد بشر دوستانه با درخواست رسمی خانم طلیب برای دیدار با خانواده‌اش موافقت کنیم.

در همین حال، زیپی هاتوبلی، معاون وزیر خارجه اسرائیل تاکید کرد که تصمیم اتخاذ شده در دولت لازم الاجراست و به طور حتم از ورود رشیده طلیب و ایلهان عمر ممانعت به عمل خواهد آمد.

پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار توئیتی ضمن تاکید بر «نفرت» این دو عضو دموکرات کنگره از اسرائیل و یهودیان، اعطای اجازه ورود به آنها را نشان دهنده «ضعف بزرگ» دولت اسرائیل ارزیابی کرده بود.

رشیده طلیب، نماینده ۴۲ ساله فلسطینی تبار و ایلهان عمر، عضو ۳۷ ساله سومالیایی تبار کنگره آمریکا از حامیان جنبش فلسطینی «انزوا» یا عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل(بی‌دی‌اس)، هستند و مطابق قانون اسرائیل ورود افراد حامی این جنبش به این کشور ممنوع است.

هر چند هنوز زمان دقیق سفر این دو عضو دموکرات کنگره به اسرائیل به طور رسمی اعلام نشده بود ولی برخی منابع نزدیک از احتمال سفر آنها در تعطیلات آخر هفته جاری خبر داده بودند.

رون درمر، سفیر اسرائیل در واشنگتن ماه گذشته گفته بود که کشورش به واسطه احترامی که به روابط دو جانبه با آمریکا قائل است با صدور اجازه ورود به دو عضو مسلمان کنگره موافقت می‌کند.

تحلیلگران مسايل سیاسی معتقدند که تصمیم‌گیری نهایی دولت نتانیاهو با هدف حمایت از تقابل آقای ترامپ با این دو عضو کنگره آمریکا صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید: