Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

شگفتی دانشمندان از ساطع شدن پرتوهای نوری بی‌سابقه از سیاهچاله راه شیری

شگفتی دانشمندان از ساطع شدن پرتوهای نوری بی‌سابقه از سیاهچاله راه شیری
Copyright Reuters
Copyright Reuters
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ابرسیاهچاله‌ی عظیمی که در مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد پرتوهای نوری بی‌سابقه از خود ساطع کرده است. امری که اخترشناسان هنوز نتوانسته‌اند توضیحی علمی برای آن بیابند.

آگهی

ابرسیاهچاله‌ی عظیمی که در مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد پرتوهای نوری بی‌سابقه‌ای از خود ساطع کرده است. امری که اخترشناسان هنوز نتوانسته‌اند توضیحی علمی برای آن بیابند.

سیاهچاله کلان‌جرم «کمان ای» که در مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد از جرمی معادل ۴.۱ میلیون برابر جرم خورشید برخوردار است و حدود ۲۵ هزار سال نوری از زمین فاصله دارد.

این سیاهچاله در سال‌های اخیر به طور طبیعی کمترین فعالیت را از خود نشان داده بود. با این حال در ماه مه میلادی جاری دانشمندان در آمریکا و اروپا ساطع شدن پرتوهای نوری بی‌سابقه را از مرکز آن ثبت کردند.

در واقع هرچند طبیعی است که سیاهچاله نوسان کوچکی از نور را به نمایش بگذارد، اما نور ثبت شده به یکباره ۷۵ بار درخشان‌تر از حالت معمول بوده است.

توان دو، از محققان مرکز یو‌سی‌ال‌ای آمریکا می‌گوید: «اول تقریبا شوکه شدم و بعد خیلی هیجانزده. همانجا می‌دانستم که احتمالا چیز جالبی در درون سیاهچاله در حال اتفاق افتادن است.»

سیاهچاله‌ها نوری که بتوان آن را از زمین مشاهده کرد از خود منتشر نمی‌کنند. با این‌حال دانشمندان از طریق رصد اشیاء نزدیک آن‌ها می‌توانند متوجه شوند که چه تغییراتی در آن‌ها در حال اتفاق بوده است.

ستاره اس‌۰۲ نزدیک‌ترین ستاره به سیاهچاله مرکزی کهکشان راه شیری است و هر ۱۶ سال یکبار آن را دور می‌زند. محققان در دانشگاه یو‌سی‌ال‌ای آمریکا و موسسه ماکس پلانک آلمان برای بیش از ۲۰ سال است که تغییرات آن را زیر نظر دارند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ اوکراین؛ روسیه سیاه‌چاله‌یاب آلمانی را روشن می‌کند

نخستین عکس یک سیاه‌چاله نمایش داده شد

کشف یک سیاه چاله میلیونها بار بزرگتر از خورشید