تجمع شبانه در بخارست؛ معترضان خواستار استعفای دولت سوسیال-دموکرات شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تجمع شبانه در بخارست؛ معترضان خواستار استعفای دولت سوسیال-دموکرات شدند
کپی رایت  عکس از رویترز

ده‌ها هزار رومانیایی شنبه شب و در سالروز سرکوب اعتراضات مردمی سال گذشته توسط پلیس، تجمعی مسالمت‌آمیز را علیه دولت سوسیال-دموکرات این کشور برگزار کردند.

هدف از این تجمع که در شهر بخارست، پایتخت رومانی و با تشویق و حمایت رومانیایی‌های شاغل در خارج از این کشور برگزار شد، اعتراض به فساد گسترده در دولت، ضعف اداره کشور و تضعیف قوه قضائیه توسط حزب حاکم اعلام شده بود.

قتل اخیر دو دختر نوجوان در جنوب رومانی که یکی از آنها تنها ۱۵ ساله سن داشت و ۱۹ ساعت پس از ثبت سومین تماس او برای درخواست کمک از سامانه فوریت‌های پلیس کشته شد، نارضایتی‌ عمومی را از نحوه اداره این کشور توسط سوسیال دموکرات‌ها افزایش داده است.

بر همین اساس بیش از ۲۰ هزار نفر با تجمع در مقابل ساختمان مرکزی دولت در شهر بخارست با تکان دادن پرچم‌های رومانی خواستار استعفای دولت شدند.

اعتراض‌های مسالمت‌آمیز در رومانی از زمان روی کار آمدن دولت سوسیال دموکرات فعلی و اجرای برخی مصوبه‌ها که از سوی اتحادیه اروپا و بخشی از مردم این کشور به تلاش برای کاهش استقلال قوه قضائیه تعبیر شده، افزایش یافته است و هر از چند گاهی به بهانه‌های مختلف برگزار می‌شود.

در این میان تجمع دهم ماه اوت (۱۹ مرداد) سال گذشته مردم رومانی پس از شلیک گاز اشک‌آور از سوی پلیس به خشونت گرائید که در پی آن حداقل ۴۰۰ نفر مصدوم شدند.

مطابق برآورد بانک جهانی بین ۳ تا ۵ میلیون رومانیایی از کارگر ساده گرفته تا پزشک متخصص در خارج از این کشور سکونت دارند و در رومانی شاغل نیستند، این رقم معادل یک چهارم جمعیت این کشور است.

بیشتر بخوانید:قتل دو دختر در رومانی؛ وزیر کشور استعفا داد