انفجارهای روسیه؛ افزایش خرید یُد برای مقابله با خطر تشعشعات رادیواکتیو

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
انفجارهای روسیه؛ افزایش خرید یُد برای مقابله با خطر تشعشعات رادیواکتیو
کپی رایت  REUTERS/Lim Huey Teng

انفجار در یک پایگاه پرتاب موشک در شمال روسیه موجب هجوم مردم برای خرید یُد در راستای مقابله با خطرات احتمالی تشعشعات رادیواکتیو شده است.

این انفجار که روز پنجشنبه ۱۷ مردادماه (هشتم اوت) به وقوع پیوست دست کم دو کشته و چند مجروح برجای گذاشت.

رسانه‌های رسمی روسیه اعلام کردند که هیچ گونه خطری در خصوص آلودگی ناشی از رادیو اکتیو محل وقوع حادثه و مناطق اطراف آن را تهدید نمی کند.

با این حال یک مقام بلند پایه نهاد مسئول رسیدگی به وضعیت اضطراری در روسیه پیش از این با اعلام وقوع انفجار تصریح کرده بود که از مردم خواسته شده که هرچه سریعتر محل‌های نزدیک به پایگاه را تخلیه کنند.

بیشتر بخوانید:

اکنون ساکنان دو شهر آرخانگِلسک و سِورودوینسک که به محل حادثه نزدیک هستند به دنبال راه‌هایی برای کاهش آسیب تشعشعات احتمالی ناشی از انفجار محصولات رادیواکتیو هستند.آنها با هجوم به داروخانه‌ها مقادیر زیادی یُد خریده‌اند. قرص یُد در زمان بروز آلودگی رادیواکتیو می‌تواند از آسیب تشعشعات بر بدن انسان به ویژه بر غده تیروئید بکاهد.

گرچه وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که هیچ‌گونه ماده رادیواکتیو و شیمیایی مضری در جو رها نشده اما مقامات محلی با کمک آشکارساز، مقادیر کمی رادیواکتیو در هوا یافته‌اند. با این وجود مسئولان به طور رسمی هیچ توضیحی در این باره نداده اند.

برخی گزارش‌ها احتمال داده‌اند که این انفجار در زمان آزمایش سامانه جدید موشکی کروز موسوم به «زیرکون» رخ داده است.