Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تحقیق علمی: تستوسترون زندگی جنسی زنان را پس از یائسگی بهبود می‌بخشد

تحقیق علمی: تستوسترون زندگی جنسی زنان را پس از یائسگی بهبود می‌بخشد
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تستوسترون به افزایش میل جنسی و ارگاسم زنان کمک می‌کند، همچنین در تقویت نیروی عضلانی، بهبود خلق و خو، عملکرد متابولیک، توانایی تفکر، به یاد آوردن و استدلال نیز نقش دارد.

آگهی

تحقیقات علمی نشان می‌دهد تستوسترون ممکن است عملکرد جنسی زنان را پس از یائسگی بهبود ببخشد.

بررسی ۳۶ تحقیق بالینی حاکی از آن است که هورمون تستوسترون نه تنها در سلامت جنسی مردان بلکه در سلامت جنسی زنان در دوران یائسگی نیز موثر است.

تستوسترون یک ترکیب استروئیدی و مهمترین هورمون جنسی مردانه است که نقشی کلیدی در رشد بافت‌های تولیدمثلی مردانه مانند بیضه و پروستات دارد. این هورمون همچنین سبب افزایش حجم عضله و توده استخوانی در مردان می‌شود. تستوسترون در زنان نیز وجود دارد اما در مردان ۲۰ برابر زنان است.

در این تحقیق قریب به ۸۵۰۰ زن در ۳۶ مطالعه بالینی بررسی شده اند. این زنان حداقل به مدت ۱۲ هفته به صورت تصادفی تستوسترون یا دارونما (پلاسبو) دریافت کرده‌اند. مقایسه بین زنانی که در درمان آنها از تستوسترون استفاده شده نشان می‌دهد که زندگی جنسی آنها در مقایسه با زنانی که دارونما دریافت کرده‌اند، بهبود یافته است.

بیشتر بخوانید:

اهمیت تستوستورن برای زنان

بسیاری گمان می‌کنند که تستوسترون یک هورمون کاملا مردانه است و تنها در مردان یافت می‌شود. گرچه مقدار آن به میزان قابل توجهی در مردان بالاتر است اما در فعالیت‌های حیاتی زنان نیز نقش دارد.

به عنوان مثال این هورمون به افزایش میل جنسی و ارگاسم زنان کمک می‌کند، همچنین در تقویت نیروی عضلانی، بهبود خلق و خو، عملکرد متابولیک، توانایی تفکر، به یاد آوردن و قدرت استدلال نیز نقش دارد.

دانشمندان پیشتر نیز این مساله را بررسی کرده‌اند اما هنوز میزان تستوسترون لازم و مناسب برای بدن مشخص نشده است چرا که اغلب تحقیقات در مورد این هورمون سلامت مردان را هدف قرار داده‌اند.

با این حال محققان دریافته‌اند که استفاده از این هورمون در زمان یائسگی می‌تواند به بهبود میل و سلامت جنسی زنان کمک کند، خلق و خوی آنان را بهبود بخشد و در سلامت قلب و عروق آنها موثر باشد.

عوارض جانبی تستوسترون و نیاز به تحقیقات بیشتر

با وجود مزایای ذکر شده، استفاده از این هورمون عوارض جانبی متعددی نیز به همراه دارد. استفاده از این هورمون می‌تواند خصوصیات مردانه مانند دورگه شدن صدا و افزایش رشد موهای بدن را به همراه آورد.

همچنین نتایج این تحقیقات حاکی از آن است که میزان چربی خون و کلسترول در برخی از زنانی که از تستوسترون استفاده می‌کنند افزایش می‌یابد.

دانشمندان معتقدند به تحقیقات بیشتری برای درک بهتر میزان تستوسترون مصرف در زنان و همچنین مکانیزم‌های اثربخشی آن نیاز است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوکی استخوان زنان؛ چگونه می‌توان آن را به تاخیر انداخت؟

روز ملی ارگاسم؛ ۱۰ نکته که احتمالا از آن خبر نداشتید

خطر ابتلا به سرطان‌ و بیماری‌های قلبی-عروقی در مادران شیرده کمتر است