Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رئیس جمهوری سابق قرقیزستان دستگیر و به مکانی نامعلوم منتقل شد

رئیس جمهوری سابق قرقیزستان دستگیر و به مکانی نامعلوم منتقل شد
Copyright 
نگارش از یورنیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروهای هوادار آقای اتامبایف در برابر تلاش نیروهای پلیس برای ورود به منزل مسکونی رییس جمهوری پیشین مقاومت کرده و درگیری حاصل از این برخورد منجر به کشته شدن یک از اعضای نیروی ویژه و آسیب وخیم به یکی از مقامات پلیس شده است.

آگهی

به گزارش اینترفاکس روسیه، الماس‌بیگ اتامبایف، رئیس جمهوری سابق قرقیزستان روز پنج‌شنبه ۸ اوت (۱۷ مرداد) دستگیر و به مکانی نامعلوم منتقل شد.

نیروهای هوادار آقای اتامبایف روز چهارشنبه در برابر تلاش نیروهای پلیس برای ورود به منزل مسکونی رییس جمهوری پیشین مقاومت کردند و درگیری حاصل از این برخورد به کشته شدن یکی از اعضای نیروی ویژه و آسیب شدید به یکی از مقامات پلیس منجر شد. دادستان کل اعلام کرد که در مجموع ۲۳ شهروند (از حامیان آقای اتامبایف) و ۲۴ تن از نیروی پلیس در بیمارستان بستری شدند.

«ایستاده تا آخرین نفس»

الماس‌بیگ اتامبایف شصت و دو ساله از سال ۲۰۱۱ تا پایان ۲۰۱۷ عهده دار ریاست جمهوری قرقیزستان بود. دادگستری این کشور در ماه ژوئن، آقای اتامبایف را به اتهام فساد اقتصادی گناهکار شناخت. نمایندگان پارلمان قرقیزستان نیز مصونیت قضایی رییس جمهوری پیشین را ملغی کردند.

رویترز
دیدار المازبک اتامبایف با خبرنگاران در ماه ژوئن پس از اعلام محکومیت وی به اتهام فساد اقتصادیرویترز

آقای اتامبایف به «تصرف غیرقانونی زمین» و آزاد کردن یکی از اعضای مافیا متهم شده بود. با این حال وی این اتهامات را رد کرده و آن را یک «بازی سیاسی» رقیب‌اش سورنبای جینبکف، رییس جمهوری کنونی و نخست وزیر پیشین برای برکناری او توصیف کرده بود.

رییس جمهوری پیشین با «پوچ» خواندن این اتهامات اعلام کرده است که تسلیم نخواهد شد، در برابر دستگیری مقاومت کرده و «تا آخرین نفس ایستاده است.»

بیشتر بخوانید:

در حمله شامگاهی پلیس به محل اقامت رییس‌جمهوری پیشین در روز چهارشنبه، برخی از هواداران آقای اتامبایف مسلح بوده و برای دفاع از وی به روی پلیس آتش گشودند. به گفته شاهدان حدود هزار نفر از هواداران رییس جمهوری در محل حاضر بودند و به سوی پلیس سنگ پرتاب می‌کردند. برخی نیز بدون سلاح تلاش می‌کردند تعدادی از نیروهای پلیس ویژه را به گروگان بگیرند.

رویترز
شادی هواداران المازبک اتامبایف پس از شکست تلاش پلیس برای دستگیری ویرویترز

آقای اتامبایف در یک شبکه تلویزیونی که خود صاحب آن است اعلام کرد: «مردم قرقیز هرگز به زانو در نخواهند آمد. این مردم همچون گله‌ای گوسفند نیستند و برده قبیله حاکم نخواهند شد.»

سورنبای جینبکف، رییس جمهوری کنونی قرقیزستان به دنبال این درگیری، تعطیلات تابستانی خود را نیمه رها کرد و به بیشکک، پایتخت بازگشت. آقای جینبکف صبح روز پنج‌شنبه ۸ اوت (۱۷ مرداد) با اعضای شورای امنیت قرقیزستان دیدار کرد. پارلمان این کشور قرار است جلسه‌ای اضطراری برگزار کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران در قرقیزستان؛ رئیس‌جمهوری پیشین بار دیگر بازداشت شد

ناآرامی‌های قرقیزستان؛ یک زندانی سیاسی به مقام نخست وزیری رسید

تظاهرات ده‌ها شهروند آلبانی با کوکتل مولوتوف در برابر ساختمان شهرداری تیرانا