Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مسئول ایرانی: تا ۷ سال دیگر هم‌سطح با اروپا قطعات یدکی هواپیما تولید می‌کنیم

ایران مدعی شد تا هفت سال دیگر به جمع تولید کنندگان جهانی قطعات یدکی هواپیما می پیوندد
ایران مدعی شد تا هفت سال دیگر به جمع تولید کنندگان جهانی قطعات یدکی هواپیما می پیوندد
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا در دور جدید مجازات هایی که به تازگی بر ضد تهران اعمال کرده هرگونه خدمات رسانی و یا تامین قطعات مورد نیاز هواپیما را در فهرست تحریم های ضد ایرانی قرار داده است.

آگهی

مسئولان صنعت حمل و نقل هوایی ایران می گویند این کشور مجوزهای بین المللی برای ساخت قطعات هواپیما در داخل کشور را دریافت کرده و تا هفت سال دیگر هم سطح با کشورهای اروپایی این قطعات را تولید و حتی به خارج عرضه خواهد کرد.

ایرنا با استناد به سخنان منوچهر منطقی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل اعلام کرده است که ایران به زودی در جمع تولید کنندگان قطعات یدکی هواپیما در جهان قرار می گیرد.

آقای منطقی که در حاشیه مراسمی برای معرفی نیازها و ابتکارات صنعت حمل و نقل هوایی سخن می گفت در ادامه تصریح کرد که «سازندگان داخلی توانستند با اخذ مجوزهای بین‌‍المللی بخش عمده قطعاتی که در صنعت هواپیمایی تحریم هست را بسازند.»

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته با تاکید بر پیچیده بودن فرایند ساخت قطعات هواپیما و نیاز به دریافت مجوزهای بین المللی عمده سازندگان این قطعات را کشورهای اروپایی معرفی و تاکید کرد سازندگان ایرانی در مدتی کوتاه مجوزهای لازم را دریافت کرده و شروع به ساخت و تولید قطعات کرده اند.

این مسئول صنعت حمل و نقل هوایی ایران همچنین با ابراز امیدواری نسبت به موفقیت آمیز بودن این تلاش ها تصریح کرد: «می‌توانیم امیدوار باشیم با تداوم این روند تا ۷ سال آینده، معادل یکی از کشورهای اروپایی که قطعات یدکی را با کسب مجوزهای بین‌المللی می‌سازند، قطعات هواپیمایی را بسازیم و حتی عرضه‌کننده به دیگر کشورها باشیم.»

این سخنان در حالی مطرح می شود که آمریکا در دور جدید مجازات هایی که به تازگی بر ضد تهران اعمال کرده هرگونه خدمات رسانی و یا تامین قطعات مورد نیاز هواپیما را در فهرست تحریم های ضد ایرانی قرار داده است.

برخی از کارشناسان و مسئولان در داخل ایران ناوگان هوایی ایران را فرسوده می دانند و بر لزوم نوسازی آن تاکید دارند. خبرگزاری مجلس اسفند سال گذشته به نقل از شادمهر کاظم‌زاده، رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران اعلام کرده بود که نیمی از هواپیماهای ناوگان هوایی ایران قابل استفاده نیستند.

به گفته آقای کاظم‌زاده «از حدود ۲۶۰ هواپیمای موجود در آشیانه ایرلاین‌ها، تنها حدود ۱۵۰ فروند فعال هستند». علت زمین گیر شدن این تعداد هواپیما فرارسیدن زمان (سی چک) یا اورهال، نداشتن موتور و یا قطعات و لوازم یدکی عنوان شده است.

بیشتر بخوانید:

واشنگتن در ماه گذشته میلادی به موسسات فعال در زمینه خدمات رسانی هوایی هشداد داد که از هرگونه سرویس دهی به شرکت های هواپیمایی و نیز هواپیماهای تحریم شده ایران پرهیز کنند.

سازمان ناظر بر دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا با انتشار بیانیه ای در این خصوص تاکید کرد که شرکت های فعال در صنایع هوایی را در جریان این تحریم قرار داده و هرگونه تخلف در این زمینه از جمله انتقال بدون مجوز هواپیما، قطعات و فناوری و یا سرویس دهی به شرکت های هوایی ایران با مجارات های سنگین همراه خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایالات متحده تعلیق تحریم‌ همکاری‌های هسته‌ای ایران را تمدید کرد

تاثیر تحریم‌ها بر درمان بیماران سرطانی در ایران

شکایت ایران به ایکائو: به هواپیماهای ما در خارج سوخت نمی‌دهند