Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ترکیه در مقابل مهاجران سوری و افغان چه سیاستی را دنبال می‌کند؟

ترکیه در مقابل مهاجران سوری و افغان چه سیاستی را دنبال می‌کند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طی هفت ماه نخست سال جاری میلادی ۷۲ هزار شهروند افغان در ترکیه دستگیر و حدود ۲۹ هزار نفر از آنها به کشورشان بازگردانده شده‌اند.

آگهی

خبرگزاری آناتولی روز جمعه به نقل از سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون ۱۷۷ هزار و ۶۵۴ مهاجر غیرقانونی در این کشور دستگیر شده‌اند و تا پایان امسال شمار دستگیرشدگان به بیش از ۳۰۰ هزار نفر خواهد رسید.

به گفته وزیر کشور ترکیه این تعداد در سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۶۸ هزار نفر و یکسال پیش از آن ۱۷۵ هزار نفر بوده است.

آناتولی همچنین می‌نویسد که طی هفت ماه نخست سال جاری میلادی ۷۲ هزار شهروند افغان نیز در ترکیه دستگیر و حدود ۲۹ هزار نفر از آنها به کشورشان بازگردانده شده‌اند.

وضعیت مهاجران سوری در ترکیه

روز جمعه همچنین گزارشی از سوی حزب خلق جمهوری‌خواه ترکیه (CHP) که اصلی‌ترین حزب مخالف دولت محسوب می‌شود، منتشر و در آن به وضعیت مهاجران سوری حاضر در ترکیه پرداخته شد.

بر اساس این گزارش شمار سوری‌های مقیم ترکیه بیش از ۵ درصد از کل جمعیت این کشور است: «شمار سوری‌های تحت حمایت موقت دولت ترکیه ۳ میلیون و ۶۳۹ هزار و ۲۸۴ نفر است که از این تعداد ۸۷ هزار و ۶۴۶ نفر در مراکز اقامت موقت ساکنند.»

بر اساس این گزارش «۳۳۷ هزار و ۷۲۹ سوری به کشورشان برگشته و حدود ۴۵۰ هزار نوزاد سوری نیز در خاک ترکیه متولد شده اند.»

دیگر آمار منتشر شده توسط (CHP) حاکی از آن است که تا کنون ۷۹ هزار و ۸۹۴ سوری توانسته‌اند شهروندی ترکیه را دریافت کنند که حدود ۴۷ هزار نفر از این تعداد، کودک هستند. 

در گزارشی دیگر به نقل از وزیر کشور ترکیه اعلام شد که ۹۲ هزار و ۲۸۰ نفر از سوری‌ها موفق به دریافت شهروندی ترکیه شده‌اند که از این تعداد ۴۷ هزار نفر بزرگسال و ۴۵ هزار و ۲۸۰ نفر کودک هستند.

 وزیر کشور ترکیه تاکید کرده است که سوری‌های موفق به دریافت شهروندی ترکیه عمدتا افرادی با تحصیلات عالی هستند که به کارهایی همچون تدریس و مهندسی مشغولند و می‌توانند به کمک مهارت‌هایشان از عهده تامین زندگی خود برآیند.

در میان شهرهای ترکیه استانبول بیشترین مهاجر سوری را (۵۴۷ هزار نفر) در خود جای داده است و پس از آن شهر غازی عینتاب (با ۴۴۵ هزار مهاجر سوری) در جایگاه دوم و شهر هاتای (با ۴۳۱ هزار مهاجر سوری) در جایگاه سوم قرار دارد.

مهاجران سوری مشغول به کار در ترکیه

بر اساس گزارش حزب خلق جمهوری‌خواه ترکیه، تعداد ۲ میلیون و ۱۴۹ هزار نفر از مجموع کل سوری‌های حاضر در ترکیه مشغول به کارند؛ این در حالی است که تنها ۶۵ هزار نفر از این تعداد اجازه کار دارند.

مهاجران سوری عمدتا برای انجام کارهای سخت انتخاب می شوند؛ آنها بین ۱۵ تا ۶۵ سال سن دارند و به دلیل شرایط نامناسب کار، بسیاری در حین کار جان باخته‌اند.

بنا بر این گزارش «آمار مرگ مهاجران در محل کار طی پنج سال گذشته چهار برابر شده است و تنها در شش ماه اول سال جاری میلادی دست‌کم ۶۳ مهاجر در زمان انجام کار جان باخته‌اند که بیشتر آنها سوری بودند.»

گزارش می‌افزاید که شمار کودکان سوری حاضر در ترکیه که به سن تحصیل رسیده‌اند ۱ میلیون و ۴۸ هزار نفر است اما تنها ۶۴۳ هزار نفر از آنها به امکانات آموزشی دسترسی داشته‌اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یونان: ترکیه می‌تواند و باید حرکت مهاجران به اروپا را کنترل کند

بریتانیا پس از برکسیت تنها مهاجران دارای مهارت بالا را می‌پذیرد

تبعات قتل پلیس آلمان با چاقو بدست یک افغان؛ برلین مهاجرانی را که تهدید امنیتی باشند اخراج می‌کند