Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ژوئیه؛ مرگبارترین ماه افغانستان برای غیرنظامیان در دو سال اخیر

ژوئیه؛ مرگبارترین ماه افغانستان برای غیرنظامیان در دو سال اخیر
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژوئیه؛ مرگبارترین ماه افغانستان برای غیرنظامیان در دو سال اخیر

آگهی

برگزاری هشتمین دور مذاکرات نمایندگان آمریکا و طالبان در دوحه قطر در روز شنبه ۳ اوت، مصادف با انتشار گزارشی از سوی سازمان ملل متحد است که بر وخامت اوضاع در کشور جنگ‌زده افغانستان دلالت دارد.

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) روز شنبه، ۳ اوت در گزارش خود شمار غیرنظامیانی را که در ماه ژوئیه در افغانستان کشته یا زخمی شدند ۱۵۰۰ نفر اعلام کرد.

با استناد به این گزارش یوناما، ماه ژوئیه ۲۰۱۹ میلادی از ماه مه دو سال پیش (۲۰۱۷) تا به امروز، مرگبارترین ماه برای غیرنظامیان افغانستان بوده است.

تادامچی یاماموتو٬ نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان همزمانی انتشار این گزارشی و شمار زیاد غیرنظامیان قربانی با مذاکراتی که آمریکاییان با طالبان می کنند را از نظر دور نگاه نمی‌دارد و به تناقض نهفته در گفتگوهای صلح و افزایش خشونت‌ها اشاره می‌کند.

آقای یاماموتو می گوید که همزمان با تلاش ها و گفتگوهای صلح با طالبان شمار غیرنظامیانی که در افغانستان قربانی می شوند افزایش یافته است.

طالبان و داعش، دو گروه افراط‌گرایی هستند که مسئولیت اغلب حملات انتحاری و غیرانتحاری را در افغانستان بر عهده می‌گیرند.

گفتگوی آمریکاییان با طالبان در قطر و امیدواری زلمی خلیل‌زاد

همزمان با انتشار گزارش سازمان ملل متحد، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان بدون اشاره به موضوعی و یا اتخاذ موضعی خاص در پیامی از آغاز هشتمین دور مذاکرات این گروه با آمریکاییان در روز شنبه در دوحه قطر خبر داد.

مذاکرات در دوحه در حالی آغاز می شود که برخی از رسانه‌های آمریکایی یک روز پیش، از توافق اولیه میان هیئت مذاکره کننده آمریکایی و نمایندگان طالبان خبر داده بودند.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویزه ایالات متحده آمریکا در امور صلح افغانستان روز شنبه در توییتی امیدوارانه نوشت: «نشانه هایی است از طالبان مبنی بر این که می خواهند به توافق برسند. ما آماده یک توافق خوب هستیم.»

یکی از اصلی‌ترین شروط طالبان برای دستیابی به صلح و توافق، خروج نیروهای آمریکایی و خارجی از افغانستان است.

آقای خلیل‌زاد روز شنبه در توییت دیگری نوشت: «ما بدنبال توافق صلح هستیم نه توافق خروج؛ توافق صلحی که خروج را ممکن می کند. حضور ما در افغانستان مشروط است و هر خروجی مشروط خواهد بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بررسی مسئولیت آلمان در حمله مرگبار ۱۰ سال پیش در افغانستان آغاز شد

۱۴ کشته و ۱۴۵ زخمی در انفجار انتحاری در غرب کابل

دولت افغانستان: مذاکرات مستقیم با طالبان در یک کشور اروپایی انجام می‌شود