Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

پرونده مسمومیت اسکریپال؛ ترامپ تحریم‌های تازه‌ای را علیه روسیه وضع کرد

پرونده مسمومیت اسکریپال؛ ترامپ تحریم‌های تازه‌ای را علیه روسیه وضع کرد
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه به شبکه تلویزیونی راشا تودی گفت: «فکر می‌کنم این موضوع در درجه نخست به سیاست‌های داخلی ایالات متحده آمریکا مربوط است.»

آگهی

کاخ سفید روز جمعه اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا دور تازه‌ای از تحریم‌ها علیه روسیه را به دلیل مسمومیت یک جاسوس سابق روس در بریتانیا اعمال کرده است. مسکو بلافاصله در واکنش به این تحریم‌ها گفت که این موضوع به روابط روسیه و آمریکا آسیب می‌زند.

واشنگتن سال گذشته نیز با این استدلال که نقش مسکو در پرونده حمله با گاز اعصاب به سرگئی اسکریپال و دخترش برایش مسجل شده است، اقدام به تحریم روسیه کرده بود؛ تحریم‌های سال گذشته آمریکا در دو مرحله اجرایی شد.

هوگان جیدلی، سخنگوی کاخ سفید روز جمعه دوم اوت (۱۱ مرداد) گفت: «پس از دور نخست تحریم‌ها به دلیل تلاش روسیه برای ترور یک شهروند بریتانیا، این کشور تضمین‌های لازم را طبق قانون ایالات متحده ارائه نداده است.»

ما به نسبت دولت‌های قبلی درباره روسیه سختگیرانه‌تر برخورد می‌کنیم.
هوگان جیدلی
سخنگوی کاخ سفید

وی افزود: «بنابراین دور دوم تحریم‌ها را اعمال می‌کنیم. این تاییدی بر این ماجرا است که ما به نسبت دولت‌های قبلی درباره روسیه سختگیرانه‌تر برخورد می‌کنیم.»

سرگئی اسکریپال، افسر پیشین اطلاعات نظامی روسیه در سال ۲۰۰۶ میلادی در کشورش دستگیر و به «خیانت بزرگ» برای دولت بریتانیا متهم شده بود. او در سال ۲۰۱۰ در جریان تبادل جاسوسان غربیِ زندانی در روسیه آزاد شد و به لندن رفت.

وی و دخترش یولیا روز ۴ مارس ۲۰۱۸ میلادی (۱۳ اسفند ۹۶) در یک رستوران در شهر سالزبری در ۱۴۰ کیلومتری لندن مسموم شدند. مقام‌های بریتانیا می‌گویند این مسمومیت با عامل اعصاب صورت گرفته که در روسیه تولید می‌شود. روسیه بارها دست داشتن در این مسمومیت را رد کرده است.

کشورهای اروپایی و ایالات متحده پس از این ماجرا، ۱۰۰ دیپلمات روس را از کشورهای خود اخراج کردند. لندن نیز دو مرد روس را به دست داشتن در این ماجرا به طور غیابی متهم کرد. این دو مرد با ظاهر شدن در تلویزیون روسیه تاکید کردند سفر آن‌ها به بریتانیا تفریحی بوده است.

کاخ سفید روز جمعه اعلام کرد که دونالد ترامپ حکم اجرایی تحریم‌های جدید را امضا کرده است که طبق آن دولت آمریکا موسسات مالی بین المللی مانند بانک جهانی را از وام دادن به دولت‌های مشمول تحریم‌های آمریکا به‌خاطر استفاده از سلاح‌های شیمیایی یا هسته‌ای منع می‌کند.

فکر می‌کنم این موضوع در درجه نخست به سیاست‌های داخلی ایالات متحده آمریکا مربوط است.
سرگئی ریابکوف
معاون وزیر امور خارجه روسیه

روز جمعه همچنین ارزش روبل، واحد پول روسیه برای نخستین بار پس از هفت هفته در مقابل دلار سقوط کرد که تحلیلگران بازار دلیل آن را به تحریم‌های جدید نسبت می‌دهند.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه به شبکه تلویزیونی راشا تودی گفت: «فکر می‌کنم این موضوع در درجه نخست به سیاست‌های داخلی ایالات متحده آمریکا مربوط است.»

ریابکوف با اظهار تاسف از اینکه رابطه روسیه-آمریکا که پیش از این در موضوعات مختلف از سوریه گرفته تا اوکراین آسیب دیده بود، اعلام کرد که این رابطه هم اکنون به یک فوتبال سیاسی در ایالات متحده تبدیل شده است.

وی تحریم‌های جدید علیه مسکو را مرتبط با انتخابات سال آینده ریاست جمهوری در آمریکا عنوان کرد و افزود: «روسیه آماده است تا از هرگونه پیامد منفی ناشی از این محدودیت‌های جدید دفاع کند.»

سال گذشته تحریم‌های آمریکا، شامل ممنوعیت صدور مجوز برای صادرات هر گونه کالا یا فن آوری‌هایی می‌شد که از نظر امنیت ملی حساس باشد.

این تحریم‌ها با استناد به قانون کنترل و حذف تسلیحات شیمیایی و بیولوژیک مصوب ۱۹۹۱ میلادی وضع شده بود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

متهمان پرونده اسکریپال: سفر به بریتانیا تفریحی بود

از گرمای غافلگیرکننده در سن‌پترزبورگ تا پدیده قابل انتظار «منهتن‌هنج» در نیویورک

نقش ایران و چین در تولید پهپاد برای روسیه؛ مسکو به کارگران ماهرِآفریقایی مونتاژ چقدر دستمزد می‌دهد؟