Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

فناوری مبتنی بر کوانتوم؛ نویدبخش انقلابی در حریم خصوصی زندگی دیجیتال

تصویر از ویدیوی یورونیوز
تصویر از ویدیوی یورونیوز
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هرچه جهان معاصر بیشتر به سوی تکنولوژی پیش می‌رود، حفاظت از داده‌ها به امر مهم‌تری تبدیل می‌شود. فیزیک کوانتوم به سرعت در حال پیشرفت است. دستاوردهای این حوزه نویدبخش انقلابی در حوزه حریم خصوصی زندگی دیجیتال انسان‌ها است، زندگی توام با خطرهای کمتری از هک‌شدن.

آگهی

فناوری مبتنی بر دانش کوانتوم، دستیابی به تلفن‌های غیرقابل هک و شبکه‌های بسیار امن در آیندۀ نزدیک را وعده می‌دهد. دوران تلفن‌های غیرقابل هک به زودی فرا خواهد رسید. دنیای فیزیک کوانتوم رو به رشد است و در آینده خلق امن‌ترین شبکه‌ها را نوید می‌دهد.

در این برنامۀ «جهان آینده»، از طرح یک میلیارد یورویی فناوری کوانتوم به عنوان یکی از طرح‌های پیشرو در اتحادیه اروپا سخن خواهیم گفت.

این طرح نویدبخش انقلابی در حریم خصوصی زندگی دیجیتال ما خواهد بود.

جرمی ویلکس، خبرنگار علمی یورونیوز به ژنو و بارسلون رفته تا نگاه نزدیک‌تری به این پدیده بیندازد.

فیزیک کوانتوم؛ علم ذرات ریز

فیزیک کوانتومی علم ذرات ریز است که به روش‌های غیرقابل پیش بینی رفتار می‌کنند.

راب تئو، فیزیکدان دانشگاه ژنو می‌گوید: «کوانتوم برای خیلی‌ها معناهای متفاوتی دارد. کوانتوم همیشه عجیب و غریب بوده است؛ به ویژه اگر شما خارج از جهان علم فیزیک باشید و بخواهید از آن سر در بیاورید.»

تعریف آقای تئو از فیزیک کوانتوم این است: «یک شی، یک اتم یا یک فوتون یا یک ذره از نور.»

دانشمندان حالا آموخته‌اند كه این شی را كنترل و دستكاری كنند تا به برخی فنآوری‌های جدید و دیدنی منجر شود.

کامپیوترها و هکرهای رمزگشا

تمام امنیت کامپیوترها به اعداد تصادفی متکی است اما محاسبات معمولی قادر به تولید اعداد تصادفی با درجه خلوص مشابه ذرات کوانتومی نیست. این بدان معنی است که هکرهای رمزگشا می‌توانند نتایج را پیش‌بینی کرده و موانع امنیتی را بشکنند.

هوگو زبیندن، فیزیکدان کوانتومی در دانشگاه ژنو مدیریت پروژه‌ای به نام «کرانج» را برعهده دارد که تلاش می‌کند اعداد تصادفی کوانتومی کوچک‌تر، سریع‌تر و ارزان‌تر تولید کند تا بتوان آن را به راحتی به دستگاه‌های دیجیتال ادغام کرد.

آقای زبیندن یک تراشه کوچک را به ما نشان می دهد، او در توصیف این تراشه می‌گوید: «این تراشه می‌تواند در تلفن‌های هوشمند ادغام شده و در بسیاری برنامه‌ها مورد استفاده قرار گیرد.»

والریو پرونر، هماهنگ کننده پروژه سیویک می‌گوید: «داده‌های شما مهم است و فناوری فیزیک کوانتوم می‌تواند به عنوان مثال از داده‌های مالی و سلامتی شما محافظت کند. از رویکرد امنیتی نیز این داده‌ها مزیت قابل توجهی خواهد داشت و می‌توان از آنها برای تأمین امنیت شبکه‌های برق یا شبکه‌های حمل و نقل استفاده کرد.»

در آینده فناوری کوانتومی همه‌جا خواهد بود

مشاغل زیادی در اطراف فناوری کوانتومی در حال شکل‌گیری هستند . آقای پرونر می‌گوید: «باید انتظار داشته باشیم در آینده فناوری کوانتومی همه جا باشد. یک نمونه آن ادغام این تراشه‌ها برای تامین امنیت سرورها در مراکز داده‌ است. نمونه‌های دیگر آن شامل اتومبیل‌های شبکه‌ای، اینترنت و حتی تلفن‌های همراه است که به تدریج شاهد ادغام این فناوری خواهند بود.»

به گفته راب تئو «فرآیند تحقیق، توسعه و استقرار فناوری کوانتومی را به فرصتی مساعد برای رشد و ارتقا تبدیل کرده است. شما واقعا می‌توانید یک روز به آزمایشگاه بروید و چیزی را در سطح کارایی کوانتومی درست کنید. می‌توانید برنامه‌ای را اجرا کنید که بر زندگی شخصی افراد تاثیر واقعی داشته باشد. به باور من این فرآیند به سرعت در حال پیشرفت است. فکر می‌کنم پتانسیل موجود در آن بسیار هیجان انگیز است.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکستن بن‌بست دنیای فناوری با تولید چیپ ۲ نانومتری؛ عمر باتری‌ها ۴ برابر خواهد شد

ده پدیده شگفت‌انگیز فناوری در سال ۲۰۲۰ چه خواهد بود؟

چرا نمی‌توان بالای کوه اورست تخم مرغ آب‌پز کرد؟