کره شمالی دو موشک بالستیک شلیک کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز-رویترز
کره شمالی دو موشک بالستیک شلیک کرد

سئول می گوید کره شمالی بامداد چهارشنبه ۳۱ ژوئیه/نهم تیر دو موشک بالستیک کوتاه برد شلیک کرده است.

منابع نظامی در کره جنوبی با تائید این خبر اعلام کردند دو موشک از منطقه وُنسان در شمال ساحل شرقی کره شمالی شلیک شده است. به گفته فرماندهی ستاد مشترک ارتش کره جنوبی، این موشک‌ها ۲۵۰ کیلومتر برد داشتند. یک مقام نظامی همین کشور گفته است به احتمال زیاد موشک‌های شلیک شده از مدل KN-23 هستند: موشک‌هایی که قابلیت گریز از رهگیری سامانه‌های دفاع موشکی را دارند.

این دومین آزمایش موشکی کره شمالی در هفت روز اخیر است. پنجشنبه هفته گذشته این کشور دو موشک کوتاه برد از ساحل شرقی خود به سوی دریای ژاپن شلیک کرد. کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی آزمایش پنجشنبه را هشداری جدی به سئول توصیف کرده بود.

دومین آزمایش موشکی پیونگ‌یانگ در یک هفته در آستانه برگزاری مانور نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی انجام شده است. به نظر می‌رسد افزایش رزمایش‌های موشکی کره شمالی به منظور وادار کردن کره جنوبی و ایالات متحده برای لغو این مانور صورت گرفته است.

ژاپن و کره جنوبی آزمایش موشکی اخیر کره را محکوم و آن را باعث افزایش تنش در منطقه توصیف کرده اند.

ه نظر می‌رسد افزایش رزمایش‌های موشکی کره شمالی به منظور وادارا کردن کره جنوبی و ایالات متحده برای لغو این مانور انجام صورت گرفته است.

شلیک آزمایشی موشک‌های بالستیک کره شمالی ابهام‌ها در باره مذاکرات میان دونالد ترامپ و کیم جونگ اون را دوچندان کرده است. رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا ۳۰ ژوئن برای نخستین بار و برای لحظاتی وارد خاک کره شمالی شد. رهبران دو کشور در منطقه مرزی دو کره با یکدیگر دیدار و بر از سرگیری گفت‌وگوها تاکید کردند.

آقای ترامپ در واکنش به آزمایش موشکی کره شمالی گفته بود: «خواهیم دید چه خواهد شد. آنها آزمایش هسته‌ای انجام ندادند، تنها یک آزمایش کوچک موشکی بود که آن هم من را نگران نکرده است

روابط تاریخی پرتنش میان پیونگ‌یانگ و واشنگتن از سال گذشته و پس از نخستین دیدار میان رهبران دو کشور آرام شد. با این حال و با وجود برگزاری سه دور گفت‌وگو، چشم‌انداز عاری کردن شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای روشن به نظر نمی‌رسد.