Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آلمان: در ائتلاف دریایی آمریکا در تنگه هرمز مشارکت نمی‌کنیم

آلمان: در ائتلاف دریایی آمریکا در تنگه هرمز مشارکت نمی‌کنیم
Copyright 
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

وزیر خارجه آلمان: «هیچ راه‌حل نظامی برای حل تنش با ایران وجود ندارد. استراتژی فشار حداکثری بر ایران اشتباه است. ما خواستار تنش نظامی نیستیم و به تلاش‌های دیپلماتیک‌ خود ادامه خواهیم داد.»

آگهی

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان روز چهارشنبه اعلام کرد که این کشور در ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا برای تامین امنیت کشتی‌ها در تنگه هرمز شرکت نخواهد کرد.

آلمان پیش از این گفته بود که برای پیوستن به این ائتلاف دریایی در تنگه هرمز «تردید» دارد.

وزیر خارجه آلمان عصر چهارشنبه تاکید کرد که آلمان به دنبال جلوگیری از تشدید تنش‌ها در منطقه است. وی افزود که هیچ راه‌حل نظامی برای حل تنش با ایران وجود ندارد و استراتژی فشار حداکثری بر ایران اشتباه است. او گفت که آلمان خواستار تنش نظامی نیست و به تلاش‌های دیپلماتیک‌ خود ادامه خواهد داد.

اولریک دمر، سخنگوی دولت آلمان نیز اعلام کرد: «به نظر ما اولویت باید بر تلاش دیپلماتیک و کاهش تنش‌ها استوار باشد.»

از سوی دیگر ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز روز چهارشنبه گفت که تا کنون هیچ‌ درخواست رسمی از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی برای مشارکت در ائتلاف نظامی در تنگه هرمز و اغاز ماموریت در این منطقه طرح نشده است.

ایالات متحده آمریکا پیشنهاد کرده است تا ائتلافی برای محافظت از مسیر حیاتی انتقال نفت در تنگه هرمز تشکیل شود و کشورهای اروپایی در آن مشارکت داشته باشند. واشنگتن اخیرا فشارها بر آلمان، فرانسه و بریتانیا را برای پیوستن به ائتلاف دریایی تنگه هرمز افزایش داده است.

بریتانیا نیز خواستار تشکیل ائتلافی اروپایی برای حفاظت از امنیت عبور کشتی‌ها از تنگه هرمز شده است.

تنش مرتبط با نفتکش‌ها در منطقه خلیج فارس نخست با حمله به دو نفتکش آغاز شد که منشاء آن حملات هنوز مشخص نشده است. بعد از این حملات، سپاه پاسداران جمهوری اسلامی یک فروند پهپاد آمریکایی را ساقط کرد و در تاریخ ۱۹ ژوئیه یک نفتکش بریتانیایی توسط تهران توقیف شد. توقیف این نفتکش بعد از آن رخ داد که بریتانیا یک نفتکش ایرانی را در تنگه جبل‌الطارق توقیف کرد.

اگرچه برخی از ناظران می‌گویند که توقیف نفتکش بریتانیایی از سوی ایران اقدام متقابل تهران در قبال لندن است که حاضر به آزاد سازی نفتکش ایرانی نیست، اما تهران می‌گوید که این نفکتش را به علت «نقض مقررات دریانوری» توقیف کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اروپایی‌ها یک گام به تشکیل ناوگان دریایی در خلیج فارس نزدیک شدند

آمریکا درصدد تشکیل ائتلاف نظامی برای تامین امنیت تنگۀ هرمز و باب المندب

«رویکرد خصمانه روسیه» و الزامات جدید ناتو؛ آلمان به ۷۵ هزار نظامی بیشتر نیاز دارد