نشست منامه علیه تهران همزمان با خشنودی ابوظبی از سفر مقام‌های امارات به ایران پس از ۶ سال

نشست منامه علیه تهران همزمان با خشنودی ابوظبی از سفر مقام‌های امارات به ایران پس از ۶ سال
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بحرین روز چهارشنبه اعلام کرد که میزبان یک نشست مهم برای مقابله با «تجاوزهای مکرر ایران» در خلیج فارس است. این درحالی است که در موضع‌گیری دیگری، امارات عربی متحده از دیدار با مقام‌های ایرانی که از شش سال پیش تاکنون بی‌سابقه بوده، ابراز رضایت کرده است.

آگهی

بحرین روز چهارشنبه ۳۱ ژوئیه اعلام کرد که میزبان یک نشست مهم برای مقابله با «تجاوزهای مکرر ایران» در خلیج فارس است. این درحالی است که در موضع‌گیری دیگری امارات عربی متحده از دیدار با مقام‌های ایرانی که از شش سال پیش تاکنون بی‌سابقه بوده، ابراز رضایت کرده است.

وزارت خارجه بحرین در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه منتشر شد به میزبانی منامه برای برگزاری «یک نشست مهم بین‌المللی نظامی» اشاره کرد که به تحولات فعلی منطقه می‌پردازد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «این نشست راه‌های تقویت همکاری‌های بین‌المللی و هماهنگی‌ها برای مقابله با تجاوزهای مکرر ایران و مجموعه تروریستی وابسته به آن را که هدفش تضعیف امنیت ناوبری دریایی در خلیج فارس و تنگه هرمز است، مورد بحث قرار می‌دهد.»

شیخ خالد بن احمد بن محمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین در این بیانیه همچنین گفته است که میزبانی چنین نشستی تایید می‌کند پادشاهی بحرین همچنان نقش محوری در تقویت اقدامات مشترک با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و متحدان بین‌المللی دارد.

در این بیانیه تاکید شده است که اقدام‌های ایران به طور کلی امنیت و ثبات منطقه و جهان را تهدید می‌کند. تاکنون هیچ خبری از نتایج این نشست که پشت درهای بسته انجام شد، منتشر نشده است.

خروج آمریکا از برجام در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ شمسی نقطه آغاز افزایش تنش‌ها بین ایران و آمریکا بود که با قرار دادن نام سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی و لغو معافیت چند کشور از خرید نفت ایران اوج گرفت.

حمله ماه مه (اردیبهشت) به چند نفتکش در نزدیکی بندر فجیره امارات عربی متحده و حمله به دو نفتکش در دریای عمان در تاریخ ۱۳ ژوئن (۲۳ خرداد) که هر بار آمریکا انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفت، باعث افزایش این تنش‌ها شد.

از سوی دیگر نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران روز ۲۸ تیر (۱۹ ژوئیه) نفتکش «استینا ایمپرو» (Stena impero) را در تنگه هرمز توقیف کرد. این در حالی است که نیروهای بریتانیایی حدود دو هفته پیش از آن ابرنفتکش «گریس ۱» متعلق به ایران را در تنگه جبل‌الطارق توقیف کرده بودند.

دیدار مقام‌های اماراتی و ایرانی برای اولین بار پس از سال ۲۰۱۳

این اتفاق‌ها در حالی رخ داده است که امارات عربی متحده چهارشنبه ۳۱ ژوئیه اعلام کرد جلسه روز گذشتۀ یک هیات از فرماندهان نیروهای گارد ساحلی امارات با مقام‌های ایرانی که برای نخستین بار از سال ۲۰۱۳ اتفاق افتاده، راضی کننده بوده است.

سالم زعابی، مدیر بخش همکاری‌های بین المللی امنیتی در وزارت خارجه امارات در مورد نشست روز گذشته، آن را تکمیل کننده دیدارهای گذشته کمیته مشترک دوجانبه عنوان کرد و افزود: «این نشست‌ها درباره مرزهای دریایی بین دو کشور مهم است.»

روز سه شنبه فرمانده گارد ساحلی امارات متحده در رأس هیاتی وارد تهران شد و با فرمانده مرزبانی نیروهای انتظامی ایران دیدار کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هئیت تجاری ابوظبی در نمایشگاه دمشق؛‌ امارات به اسد «نزدیک» می‌شود

بحرین از شهروندانش خواست فوراً از ایران و عراق خارج شوند

تلاش برای از سرگیری همه پروازها در فرودگاه دوبی؛ چرا امارات برای بارندگی‌های شدید آماده نبود؟