اولتیماتوم جانسون به اروپا؛ مصالحه نکنید آماده خروج بدون توافقیم

Access to the comments نظرها
نگارش از euronews
بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا
بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا   -   کپی رایت  رویترز

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا می گوید حرکت بعدی در روند اجرای برکسیت بر عهده اتحادیه اروپا است و کشورش برغم عدم تمایل برای خروج بدون توافق از اروپا در صورت لزوم خود را برای این کار آماده می کند.

نخست وزیر بریتانیا در جریان سفر به ولز با طرح این هشدار نسبت به اتحادیه اروپا تصریح کرد: «اگر نمی توانند مصالحه کنند و اراده ای برای این کار ندارند بنابر این ما بایستی خود را برای یک خروج بدون توافق آماده کنیم.»

آقای جانسون در ادامه یادآور شد: «این برعهده اتحادیه اروپاست و در صورت خواست آنها ما چنین رویکردی (خروج بدون توافق) خواهیم داشت.»

نخست وزیر بریتانیا با این هشدار در واقع قصد تحریک اتحادیه اروپا برای سازش و مصالحه بر سر توافقی جدید در باره برکسیت را دارد. این در حالیست که سران اتحادیه اروپا بارها تاکید کرده اند که توافق پیشین با تراز می، نخست وزیر سابق بریتانیا سند نهایی است که باید پس از تمدید مهلت قبلی تا پایان ماه اکتبر اجرایی شود.

اتحادیه اروپا همچنین تاکید دارد که حاضر به مصالحه بر سر توافق جدید نیست و نخست وزیر بریتانیا باید تا مهلت قانونی تعیین شده زمینه همراهی کشورش را با این توافق و در نهایت اجرایی کردن آن فراهم کند.

بر این اساس هشدارهای مکرر نخست وزیر بریتانیا در باره خروج بدون توافق کشورش از اتحادیه اروپا سبب شده تا ارزش پول ملی این کشور نسبت به دلار آمریکا با پایین ترین حد ممکن طی ۲۸ ماه گذشته برسد.

بوریس جانسون در نخستین سخنرانی خود پس از رسمیت یافتن نخست وزیری اش تاکید کرده بود که برکسیت مهم ترین مسئله کنونی کشورش است و به طور قطع تا پیش از ۳۱ اکتبر با و یا بدون توافق اجرایی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: