Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آشفتگی در نرخ‌گذاری بانک مرکزی؛ گران فروشی یورو و ارزان فروشی دلار

آشفتگی در نرخ‌گذاری بانک مرکزی؛ گران فروشی یورو و ارزان فروشی دلار
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با ادامه پیشروی نرخ رسمی دلار، بازار آزاد تهران روز یکشنبه شاهد نوسان یک درصدی قیمت بود و شکاف قیمتی دلار و یورو با نرخ‌های جهانی افزایش یافت.

آگهی

همزمان با ادامه پیشروی نرخ رسمی دلار، بازار آزاد تهران روز یکشنبه شاهد نوسان یک درصدی قیمت بود.

نرخ فروش دلار طی معاملات روز یکشنبه سامانه رسمی نظارت ارز(سنا) ابتدا با ۱۰۰ تومان رشد به ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان رسید ولی سپس به ۱۲ هزار و ۱۵۰ تومان بازگشت.

در پی افزایش بهای دلار توسط شبکه صرافی تحت نظارت بانک مرکزی، نرخ فروش این ارز در معاملات بازار آزاد ارز تهران ابتدا از ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان به ۱۲ هزار و ۴۵۰ تومان جهش کرد ولی با نزدیک شدن به ساعات پایانی داد وستدهای روز یکشنبه نرخ فروش دلار تا ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان تنزل کرد.

با وجود رشد قیمت دلار در سامانه رسمی بانک مرکزی، بهای فروش یورو همچون معاملات روز شنبه، ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان ثابت مانده بود. البته در پی کاهش ۵۰ تومان نرخ دلار، نرخ یورو نیز به ۱۳ هزار و۸۵۰ تومان رسید. قیمتی که با نرخ برابری جهانی دلار و یورو همخوانی ندارد.

هر یورو در بازار جهانی در مقابل ۱.۱۱۳۲ دلار مبادله می‌شود. این بدان معناست که اگر نرخ فروش دلار ۱۲۱۵۰ تومان تعیین شود، هر یورو ۱۳ هزار و ۵۲۵ تومان می‌ارزد.

به عبارت دیگر، قیمت واقعی دلار زمانی که یورو ۱۳ هزار و ۸۵۰ تومان قیمت‌گذاری می‌شود، ۱۲ هزار و ۴۴۱ تومان خواهد بود.

بنابراین در حال حاضر بازار ایران با پدیده ارزان فروشی دلار و گران فروشی یورو مواجه شده است. شرایطی که در معاملات جهانی بازار ارز به آن افزایش سود آربیتراژ گفته می‌شود.

بدین معنا که اگر در حال حاضر فردی از بازار رسمی ایران دلار خریداری کند و آن را در خارج از ایران به یورو تبدیل کند و آن را در بازار ایران بفروشد، روزانه ۲.۳۴ درصد سود خواهد کرد.

همچنین در حالی که بانک مرکزی هر یورو را در شبکه صرافی خود ۱۳ هزار و۸۵۰ تومان می‌فروشد، این نرخ در بازار آزاد تهران حدود ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان است. پس نرخ آزاد یورو نیز ۲۵۰ تومان ارزان‌تر از نرخ رسمی بانک مرکزی و حدود ۱۹ تومان گران‌تر از نرخ جهانی است.

بیشتر بخوانید:پایان نوسان ۵.۵ درصدی؛ دلار آزاد و رسمی هم نرخ شدند

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افت ۵.۳ درصدی نرخ دلار؛ گران‌فروشی یورو در بازار ایران فراگیر شد

رکورد تاریخی بهای ارز و سکه در ایران؛ دلار از مرز ۶۴ هزار تومان گذشت

قیمت ارز در بازار ایران رکورد تازه‌ای زد؛ دلار به بالای ۶۳ و یورو به مرز ۶۸ هزار تومان رسید