ترکیه به مذاکره با آمریکا برای ایجاد منطقه حائل مرزی با سوریه ادامه می‌دهد

ترکیه به مذاکره با آمریکا برای ایجاد منطقه حائل مرزی با سوریه ادامه می‌دهد
Copyright  عکس از رویترز
نگارش از Euronews

مقامات وزارت دفاع ترکیه و آمریکا هم چنان برای کسب توافق نهایی در ایجاد منطقه حائل مرزی در شمال سوریه و شرق رودخانه فرات ادامه می دهند.

مقامات وزارت دفاع ترکیه و ایالات متحده به مذاکرات درباره ایجاد منطقه حائل در شرق رودخانه فرات و در شمال خاک سوریه ادامه می دهند.

مقامات ترکیه ضمن تاکید بر اینکه مذاکرات با طرف آمریکایی ادامه پیدا خواهد کرد، گفته‌اند که تاکنون به خواسته های خود در چهارچوب «نقشه راه» نرسیده اند.

مذاکرات در حالی ادامه پیدا می کند که وزارت دفاع ترکیه چهارشنبه تهدید کرده بود در صورت عدم دستیابی به یک توافق، به تنهایی عملیات نظامی را علیه یگان‌های کرد مدافع خلق در این منطقه آغاز خواهد کرد. ترکیه چهارشنبه گفته بود «صبر این کشور» درباره ایجاد دیوار حائل مرزی لبریز شده است.

همچنین آنکارا چهارشنبه با خطاب قراردادن طرف آمریکایی گفت که هنوز مفاد «نقشه راه» در منبج سوریه اجرا نشده است و هزاران تن از اعضای یگان مدافع خلق همچنان در منبج هستند. نقشه راه در سال ۲۰۱۸ به امضا و توافق دو طرف ترک و آمریکایی رسید. طبق این مذاکرات قرار شد طی ۹۰ روز اعضای یگان های مدافع خلق، از این منطقه خارج شوند.

ترکیه یگان های مدافع خلق را گروهی «تروریستی» می داند. جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه مسئول مذاکره با مقامات ترکیه در مورد ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پیش از این اعلام کرده بود که ارتش کشورش برای «پاکسازی» شمال سوریه از نیروهای کرد، عملیاتی تهاجمی انجام خواهد داد. اجرای این عملیات به دنبال اعلام طرح دونالد ترامپ برای خارج کردن نظامیان آمریکا از منطقه متوقف شد.

مطالب مرتبط