Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بیش از ۶ هزار مهاجر غیرقانونی در استانبول دستگیر شدند

 بیش از ۶ هزار مهاجر غیرقانونی در استانبول دستگیر شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته یک سازمان حقوق بشری سوری، بیش از شش هزار تن از اتباع سوریه که اغلب آنها دارای کارت اقامت موقت در ترکیه بودند هفته گذشته در استانبول دستگیر و به کشورشان بازگردانده شدند.

آگهی

مقامات ترکیه می گویند در یک عملیات ضربتی موفق شده اند ظرف دو هفته بیش از ۶ هزار مهاجر از جمله تعدادی اتباع سوریه را که به صورت غیرقانونی در استانبول زندگی می کردند، دستگیر کنند.

این اقدام در چارچوب طرحی برای انجام عملیات همزمان و هماهنگ جهت دستگیری تعداد زیادی از افراد ساکن در بزرگترین شهر ترکیه و در امتداد بالاگرفتن گرایش های ضد مهاجرت دراین کشور صورت گرفته است.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه در گفتگو با شبکه تلویزیونی ان تی وی ترکیه گفته است: «این عملیات از دوازدهم ژوئیه آغاز شده و ما تاکنون شش هزار و ۱۲۲ نفر را در استانبول دستگیر کرده ایم که نزدیک به سه هزار تن از آنان را اتباع افغانستان تشکیل می دهند.»

وزیر کشور ترکیه همچنین تصریح کرده است که تعداد زیادی از افراد دستگیر و بازداشت شده نیز سوری ها هستند. آقای سویلو در عین حال خبرهای منتشر شه مبنی بر اخراج و بازگرداندن اتباع سوری به کشورشان را تکذیب کرده است.

این درحالیست که تعدادی از سازمان های مردم نهاد در ترکیه پیش از این اعلام کرده بودند که مواردی را شناسایی کرده اند که به موجب آن تعدادی از اتباع سوریه به کشورشان بازگردانده شده اند.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه با اشاره به کمپ هایی که در استان حاتای واقع در منطقه ای هم مرز با سوریه بنا شده، تاکید کرد: «اتباع سوری دستگیر شده اخراج نمی شوند. وقتی سوری هایی که هویت آنها به ثبت نرسیده و مدارک قانونی ندارند را دستگیر می کنیم آنها را نه اخراج بلکه راهی اردوگاه پناهجویان می کنیم.»

وزیر کشور ترکیه در عین حال تصریح کرد که برخی از اتباع سوریه به خواست و انتخاب خودشان تصمیم گرفته اند به کشورشان بازگردند.

ترکیه میزبان بیش از ۳ میلیون و پانصد پناهجوی سوری است که از کشور جنگ زده و مناقشه خیز خود گریخته و اغلب به دنبال راهی برای مهاجرت به اروپا هستند. گفته می شود که از میان این تعداد پناهجوی سوری تنها ۵۴۷ هزار نفر به صورت قانونی در این کشور ثبت نام شده و بقیه به صورت غیرقانونی در نقاط مختلف این کشور زندگی می کنند.

مقامات ترکیه می گویند هیچگونه مشکلی با افرادی که هویت آنها احراز و توسط مسئولان شهری در استانبول به ثبت رسیده، ندارند اما به شناسایی و بازداشت مهاجران غیرقانونی و پناهجویانی که در دیگر استان های این شهر ثبت هویت شده اما در استانبول زندگی می کنند، ادامه می دهند.

این ادعا در حالی مطرح می شود که به گفته یک سازمان حقوق بشری سوری، بیش از شش هزار تن از اتباع سوریه که اغلب آنها دارای کارت اقامت موقت در ترکیه بودند هفته گذشته در استانبول دستگیر و به کشورشان بازگردانده شدند.

نشانه های موجود در باره سختگیرانه تر شدن برخورد ها با مهاجران در حالی بیش از پیش نمود پیدا کرده است که حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ماه گذشته میلادی در انتخابات شهرداری های استانبول متحمل شکست شد؛ انتخاباتی که مسئله میزبانی از مهاجران سوری در آن برای رای دهندگان یک دغدغه اساسی به شمار می رفت.

بیشتر بخوانید:

بسیاری از کاربران اینترنت و شبکه های اجتماعی در ترکیه در جریان کمپین های تبلیغاتی پیش از این انتخابات با داغ کردن هشتگ هایی با مضمون «سوری ها خارج شوید» مطالبی در مخالفت با میزبانی از اتباع سوریه منتشر کردند.

بر اساس تحقیقی که ابتدای ماه جاری میلادی توسط دانشگاه قدیرهاس در استانبول انجام شد میزان مخالفت با میزبانی ترکیه از اتباع سوریه از ۵۴.۵ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۶۷.۷ درصد در سال جاری میلادی افزایش یافته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«۱۱۵ هزار ایرانی در ترکیه»؛ اخذ و تمدید اقامت‌ توریستی در ترکیه محدود شد

پیروزی اکرم امام‌اغلو، نامزد مخالفان اردوغان در انتخابات شهرداری استانبول

اخراج پناهجویان غیرقانونی؛ بریتانیا بازداشت «مسافران رواندا» را آغاز کرد