Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

جانسون یا هانت؟ نخست‌ وزیر جدید بریتانیا امروز سه‌شنبه مشخص می‌شود

جانسون یا هانت؟ نخست‌ وزیر جدید بریتانیا امروز سه‌شنبه مشخص می‌شود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امروز شمارش آرای بیش از ۱۶۰ هزار عضو حزب محافظه کار بریتانیا خوانده می شود تا پیش از ظهر به وقت لندن پیروز رقابت جانشینی ترزا می در راس حزب محافظه کار مشخص گردد.

آگهی

تا پیش از ظهر سه شنبه، ۲۳ ژوییه، رای ۱۶۰ هزار عضو حزب محافظه کار بریتانیا برای تعیین جانشین ترزا می، رهبر حزب مشخص می شود. رهبر حزب محافظه کار بصورت خودکار جانشین ترزا می در پست نخست وزیری نیز خواهد شد. رای گیری اعضای حزب محافظه کار بصورت پستی و از دو هفته پیش آغاز شد. این رای گیری پس از حذف پنج نامزد دیگر این رقابتها از طرف نمایندگان محافظه کار مجلس عوام بریتانیا صورت گرفت.

به این ترتیب، تنها دو عضو حزب محافظه کار بریتانیا برای جانشینی ترزا می با یکدیگر رقابت خواهند کرد. دو وزیر خارجه دولت خانم می، جرمی هانت، مسئول دستگاه سیاست خارجی کنونی بریتانیا و بوریس جانسون.

بوریس جانسون، شهردار پیشین لندن و وزیر سابق وزارت خارجه بی تردید بخت اول جانشینی ترزا می خواهد بود. ترزا می پس از دو دور رای مخالف پارلمان بریتانیا به پروژه توافق برکسیت با اتحادیه اروپا، ناگزیر استعفاکرد. برخی از نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که بوریس جانسون، ۷۰ درصد آراء را به خود اختصاص خواهد داد.

اولین اولویت جانشین ترزا می بی تردید یافتن یک راه حل مورد توافق پارلمان بریتانیا برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا است. بریتانیا تنها تا پایان ماه اکتبر زمان دارد تا تکلیف خروج نهایی خود از اتحادیه اروپا را تعیین کند.

بوریس جانسون یکی از اصلی ترین منتقدان ترزا می در مذاکرات برکسیت بود.

دلیل اصلی استعفا و کناره گیری او از کابینه خانم می نیز جز برکسیت، نبود. بوریس جانسون یکی از مهم ترین رهبران حزب محافظه کار بریتانیا است که در زمان همه پرسی برکسیت، در ژوئن ۲۰۱۶، حامی سرسخت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود و در زمان تصدی وزارت امور خارجه نیز بارها اعلام کرده بود که حامی «برکسیت سخت» است. حامیان برکسیت سخت می گویند که بریتانیا می تواند بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شود.

جرمی هانت، وزیر خارجه کنونی بریتانیا، هر چند در مناظره های رودررو با بوریس جانسون بسیار موفق بود و توانست نظر بسیاری را جلب کند اما به نظر نمی رسد شانس زیادی برای جانشینی ترزا می داشته باشد. وی همواره از طرح برکسیت مورد مذاکره توسط دولت ترزا می با اتحادیه اروپا حمایت کرده است. با این حال آقای هانت در مصاحبه های متعددی که در هفته های جاری داشت هیچگاه بطور مشخص طرح عملی برای نهایی شدن برکسیت را اعلام نکرد. معضلی که ترزا می نیز دچار آن بود. پارلمان بریتانیا هیچگاه با طرح برکسیت او با اتحادیه اروپا موافقت نکرد.

به گفته بی بی سی، بسیاری از نزدیکان ترزا می که منتقد بوریس جانسون بوده اند امروز خواهان پیروزی شهردار پیشین لندن هست. دومینیک راب، وزیر پیشین برکسیت دولت بریتانیا در این باره به خبرنگاران گفته است که آقای جانسون، در رای گیری اعضای پارلمان توانست بیش از ۵۰ درصد آرا را از آن خود کند و بی تردید او تنها نماینده ای است که می تواند حزب محافظه کار را دوباره یکپارچه و متحد کند.

با این حال تعدادی از اعضای کابینه محافظه کار بریتانیا اعلام کرده‌اند در صورت پیروزی بوریس جانسون استعفا خواهند کرد. فیلیپ هاموند وزیر دارایی و دیوید گوک وزیر دادگستری بریتانیا از جمله آنها هستند. دلیل اصلی این سیاستمداران سیاست «خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا» عنوان شده است. اما این دو وزیر دولتی تنها نیستند و رسانه های بریتانیایی می گویند استعفاهای دیگری نیز در راه‌ است. احتمال داده می‌شود که گرگ کلارک، وزیر اقتصاد، و روی استوارت، وزیر کمک‌های توسعه نیز از سمت خود کنار بروند.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از حفظ برجام تا تغییر رژیم؛ جانسون و هانت چه نگاهی به ایران دارند؟ 

بوریس جانسون: از عملیات نظامی آمریکا علیه ایران حمایت نمی‌کنم

بوریس جانسون و جرمی هانت به مرحله نهایی رقابت برای نخست وزیری بریتانیا راه یافتند