Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

خودداری پتروبراس از سوخت‌رسانی؛ کشتی‌های ایران در ساحل برزیل گرفتار شده‌اند

خودداری پتروبراس از سوخت‌رسانی؛ کشتی‌های ایران در ساحل برزیل گرفتار شده‌اند
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت نفتی پتروبراس تحت کنترل دولت برزیل قرار دارد. این شرکت اعلام کرده که در صورت سوخت رسانی به کشتی های ایرانی ممکن است به دلیل تحریم های آمریکا زیان هایی را متحمل شود.

آگهی

ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل همزمان با انتشار گزارش‌هایی مبنی بر گرفتار شدن چند کشتی ایران در سواحل این کشور اعلام کرد که دولتش به شرکت‌های محلی در مورد تبعات تحریم های آمریکا علیه ایران هشدار داده بود.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه گزارش داده بود که دو کشتی ایرانی به دلیل خودداری شرکت نفتی پتروبراس از سوخت رسانی به این کشتی‌ها در ساحل برزیل گرفتار شده‌اند. این در حالی است که داده‌های کشتیرانی نشان می‌دهد که ممکن است دو کشتی دیگر ایران نیز به دلیل عدم دریافت سوخت در سواحل برزیل گرفتار شده باشند.

داده‌های کشتیرانی نشان می‌دهد که این دو کشتی هم اکنون در نزدیکی بندر ایمبیتوبا در برزیل هستند. بنا به گزارش‌ها هر چهار کشتی متعلق به دولت ایران هستند.

شرکت نفتی پتروبراس تحت کنترل دولت برزیل قرار دارد. این شرکت اعلام کرده که در صورت سوخت رسانی به کشتی های ایرانی ممکن است به دلیل تحریم‌های آمریکا زیان‌هایی را متحمل شود.

ایران برای جبران کاهش صادرات نفت خود به دنبال فروش فرآورده های پتروشیمی خود در بازارهای جهانی است. به نظر می‌رسد کشتی‌های ایران در راستای همین راهبرد جدید به برزیل رفته باشند.

مشکلی وجود دارد، آمریکا به طور یکجانبه این تحریم ها را علیه ایران وضع کرده است. ما شرکت های برزیلی را از این وضعیت آگاه کرده‌ایم. این شرکت‌ها در خطر هستند.
ژائیر بولسونارو
رئیس جمهوری برزیل

شرکت پتروبراس اعلام کرده است که دیگر شرکت‌های سوخت رسانی می‌توانند به کشتی‌های ایران سوخت رسانی کنند. این در حالی است که شرکت دولتی پتروبراس انحصار سوخت رسانی به کشتی‌ها در بنادر برزیل را در اختیار دارد.

رئیس جمهوری برزیل روز جمعه تاکید کرد که دولت این کشور به شرکت‌های محلی در مورد تبعات عدم پیروی از تحریم‌هایی آمریکا علیه ایران هشدار داده بود. ژائیر بولسونارو اظهار داشت: «مشکلی وجود دارد، آمریکا به طور یکجانبه این تحریم ها را علیه ایران وضع کرده است. ما شرکت های برزیلی را از این وضعیت آگاه کرده‌ایم. این شرکت‌ها در خطر هستند.»

وی همچنین بر تقویت همکاری‌های کشورش با آمریکا تاکید کرد. گرفتار شدن کشتی‌های ایران در برزیل بر گمانه زنی‌ها در مورد تاثیر آن بر روابط بین تهران و برازیلیا افزوده است.

ایران یکی از مهم ترین وارده کننده‌های غلات از برزیل است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشتی باوند، برزیل را به مقصد ایران ترک کرد

ظریف: اگر ترامپ تحریم‌ها را بردارد درهای مذاکره کاملا باز است

واکنش‌ها به نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری: بی‌رمق، حوصله‌بر و فاقد برنامه اقتصادی