سالگرد تحقق یک رویا؛ انسان روی ماه قدم گذاشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تصویر از یورونیوز
تصویر از یورونیوز

نوع بشر توانست ۲۱ ژوییه ۱۹۶۹ رویایی دیرین را محقق کند و پا به ماه بگذارد. نیل آرمسترانگ، فضانورد آمریکایی نخستین انسانی است که پا روی کره ماه گذاشت.

آرمسترانگ به همراه بوز آلدرین و مایکل کالینز با فضاپیمای آپولو ۱۱ به این رویای بشر جامه عمل پوشاندند. این دستاورد فضایی به ویژه در آن روزها و در رقابت آمریکا با اتحاد جماهیر شوروی اتفاقی بسیار مهم بود.

البته پیش از آمریکایی‌ها یوری گاگارین روس ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ میلادی توانسته بود با فضاپیمای وُستوک-۱ به فضا رفته و ۱۰۸ دقیقه مدار زمین را یک دور کامل طی کند. آرمسترانگ نیز ۲۱ ساعت و نیم روی ماه بود.

نیل آرمسترانگ به همراه فضانوردان دیگر آمریکایی رویا و ماموریتی را محقق کردند که جان‌اف‌کندی، رییس‌جمهوری آمریکا در سالهای ۱۹۶۱-۱۹۶۳ وعده آن را داده بود.

از نیل آرمسترانگ در فرود به ماه یک جملهٔ معروف به یادگار مانده است: «این گامی کوچک برای یک انسان و جهشی بزرگ برای بشریت است».

در میان روسای جمهوری آمریکا این تنها جان‌اف‌کندی نبود که درباره سفرهای فضایی وعده داده بود. جورج بوش‌ پدر و پسر نیز به ترتیب در سال‌های ۱۹۸۹ و ۲۰۰۴ به مردم ایالات متحده وعده داده بودند که آمریکایی‌ها، پیش از پا گذاشتن بر کره مریخ، به ماه بازخواهند گشت، وعده‌‌ای که به دنبال استقبال سرد کنگره و افکار عمومی هرگز محقق نشد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید