اختلاف دولت ائتلافی ایتالیا بر سر رئیس جدید کمیسیون اروپا و کمک مالی روسیه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نخست وزیر ایتالیا به همراه دو معاونش سالوینی و دی مایو
نخست وزیر ایتالیا به همراه دو معاونش سالوینی و دی مایو   -   کپی رایت  رویترز

لوئیجی دی مایو، رهبر جنبش ضد ساختار «پنج ستاره» و معاون نخست وزیر ایتالیا با انتقاد از رویکرد دیگر جریان شریک در ائتلاف سیاسی این کشور در عدم حمایت از رئیس جدید کمیسیون اروپا هشدار داد که این اقدام می تواند به منزوی کردن کشور در اروپا منجر شود.

آقای دی مایو که حزب تحت رهبری وی به عنوان بخشی از دولت ائتلافی ایتالیا در پارلمان اروپا به خانم اورزولا فن در لاین، رئیس اجرایی جدید کمیسیون اروپا رای داده است با این سخنان به نوعی ماتئو سالوینی، رهبر حزب راست افراطی لیگ را مورد انتقاد قرار داد که به صورت آشکار مخالفت خود را با این انتخاب اعلام کرده است.

تحلیلگران سیاسی معتقدند که رویارویی دو جریان تشکیل دهنده دولت ائتلافی بر سر رای به ریاست مهمترین مرجع سیاسی و اجرایی در اتحادیه اروپا می تواند امیدهای رم برای برخورداری از جایگاه مناسب و دستیابی به یک سمت کلیدی در ساختار جدید نهاد اروپایی را به یاس تبدیل کند.

هشدار رهبر جنبش پنج ستاره در حالی مطرح می شود که تقابل دو جناح دولت ائتلافی بر سر اتهامات مطرح در باره کمک های مالی روسیه به حزب دست راستی لیگ نیز پیش از این بر احتمال شکننده بودن این ائتلاف دامن زده بود.

لوییجی دی مایو روز پنجشنبه با اشاره به این موضوع تاکید کرده است که اگر می دانست که حزب لیگ کمک مالی از روسیه دریافت کرده در دولت ائتلافی باقی نمی ماند. این درحالیست که ماتئو سالوینی پیشتر در واکنش به این شایعات هرگونه دریافت کمک مالی از سوی حزبش را به شدت تکذیب کرده بود.

بیشتر بخوانیدانکار سالوینی و اصرار بازفید؛ «رهبر راستگرایان افراطی ایتالیا از روسیه پول دریافت کرد»

ماتئو سالوینی، رهبر حزب لیگ و دیگر معاون نخست وزیر ایتالیا همچنین پیشتر در گفتگو با نشریه کوریرا دلا سرا اعلام کرده بود که «زمان انحلال پارلمان فرا رسیده و بهتر است به این موضوع و نیز برگزاری انتخابات زودرس پس از تعطیلات تابستانی پارلمان فکر کنیم.»

دی مایو، رهبر جنبش پنج ستاره اما در تازه ترین موضع خود در این خصوص گفته است که دولت ائتلافی سقوط نخواهد کرد زیرا این تنها ائتلاف ممکن است و حزب وی هرگز با جریان چپ میانه آلترناتیو اکثریت تشکیل نخواهد داد.