Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

وضعیت برده‌داری مدرن در عصر جدید؛ ایران و افغانستان در قعر جدول

وضعیت برده‌داری مدرن در عصر جدید؛ ایران و افغانستان در قعر جدول
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کار اجباری در حدود صد کشور جهان جرم محسوب نمی‌شود. همچنین تنها یک سوم دولت‎های جهان ازدواج اجباری را ممنوع کرده‌اند. این دو مساله سبب می‌شود که جامعه جهانی در مقابله با برده‌داری معاصر با مشکلات عظیمی مواجه شود.

آگهی

برآوردهای گزارش سالیانه بنیاد واک فری (Walk Free Foundation)  نشانگر آن است که بیش از ۴۰ میلیون نفر در جهان برد‌های معاصر یا مدرن هستند و به کارهایی که به آن تمایل ندارند مجبور می‌شوند. بیش از ۷۰ درصد این افراد را زنان و دختران تشکیل می‌دهند.

برده‌داری مدرن سوءاستفاده از افراد و به کارگیری آنها با زور، فریب و اجبار است. از قربانیان عمدتا به سه طریق بهره‌کشی می‌شود: کار اجباری، ازدواج اجباری و قاچاق انسان. بخش قابل توجهی از این افراد نیز ترکیب از دو یا سه وضعیت موجود را تجربه می‌کنند.

مطالعات این موسسه نشان می‌دهد که قریب به ۸۹ میلیون نفر در جهان در ۵ سال گذشته اشکالی از برده‌داری را به مدت چند روز تا چند سال تجربه کرده‌اند.

برده‌داری مدرن در مناطق مختلف جهان

به طور کلی از هر هزار نفر در جهان ۵.۴ نفر قربانی برده‌داری مدرن هستند. از هر ۱۰۰۰ نفر در آفریقا ۷.۶ نفر، در آسیا و اقیانوسیه ۶.۱ نفر، در اروپا و آسیای مرکزی ۳.۹ نفر، در خاورمیانه ۳.۳ نفر و در آمریکا ۱.۹ نفر به «شیوه‌های نوین» استثمار می‌شوند.

با این وجود محققان معتقدند که به دلیل خاکستری بودن مرزهای برده‌دای نوین، احتمالا تعداد آنها از آنچه تخمین زده شده بیشتر است.

ایران و افغانستان در لیست بدترین کشورهای دچار برده‌داری مدرن

کره شمالی با ۱۰۴.۶ نفر، اریتره با ۹۳ نفر و بوروندی با ۴۰ نفر به ازای هر هزار نفر جمعیت در رتبه اول تا سوم بدترین وضعیت برده‌داری در جهان هستند.

افغانستان با ۲۲.۲ نفر و ایران با ۱۶.۲ نفر به ازای هر هزار نفر نیز در رتبه پنجم و دهم فهرست کشورهایی با بالاترین نرخ بهره‌برداری در جهان هستند.

مقابله دولت‌ها با برده‌داری مدرن

به نظر می‎رسد کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی بیشترین تلاش را برای از بین بردن برده‌داری صورت داده‌اند. هلند، ایالات متحده و بریتانیا رتبه اول تا سوم مقابله با این پدیده اجتماعی را از آن خود کرده‌اند.

بهترین راه مقابله با برده‌دای مدرن ایجاد سرویس‌های اجتماعی محافظتی در راستای حمایت از کارگران، تصویب قوانین سختگیرانه در مورد ازدواج و حمایت از خانواده و همچنین مقابله با قاتچاق انسان است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

ریشه‌کن شدن برده‌داری مدرن

گزارش موجود نشان می‎دهد که هنوز راه بسیاری برای رسیدن به ریشه‌کن شدن این معضل وجود دارد. گرچه یکی از اهداف جهانی سازمان ملل متحد مبارزه با استثمار و ریشه‌کن کردن برده‌داری تا سال ۲۰۳۰ میلادی است اما براساس برآورد‌های موجود امکان آن در آینده نزدیک «غیرممکن» به نظر می‌رسد.

کار اجباری در حدود صد کشور جهان جرم محسوب نمی‌شود. همچنین تنها یک سوم دولت‎های جهان ازدواج اجباری را ممنوع کرده‌اند. این دو مساله سبب می‌شود که جامعه جهانی در مقابله با برده‌داری مدرن با مشکلات عظیمی مواجه شود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجسمه یادیود قربانیان برده‌داری در موزه تیت مدرن لندن به نمایش گذاشته شد

چالش سهمیه‌بندی کنکور برای گروه‌های قومی افغانستان

فرانسه هواپیمای حامل ۳۰۳ تبعه هند به مقصد نیکاراگوئه را زمین‌گیر کرد