Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نگرانی سازمان ملل متحد از محدودیت‌های ایجاد شده در سفر ظریف به نیویورک

سازمان ملل متحد
سازمان ملل متحد Copyright خبرگزاری فرانسه
Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

وزیر امور خارجه و دیپلمات‌های ایرانی همراه وی تنها اجازه تردد در شعاع چهل کیلومتری سازمان ملل متحد را دارند. مقر سازمان ملل، دفتر نمایندگی ایران، اقامتگاه سفیر ایران در سازمان ملل متحد و فرودگاه نیویورک چهار مکانی هستند که آقای ظریف و هیات همراه اجازه تردد در حد فاصل آنها را دریافت کرده‌اند.

آگهی

سازمان ملل متحد روز دوشنبه از محدودیت‌های ایجاد شده در سفر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به نیویورک ابراز نگرانی کرد.

آقای ظریف که برای شرکت در نشستی در سازمان ملل متحد با موضوع توسعه پایدار به نیویورک سفر کرده به دلیل دریافت ویزایی متفاوت از سفرهای پیشین با محدودیت‌هایی برای تردد روبرو شده است.

صدور ویزا با محدودیت‌های تردد اینک با واکنش سازمان ملل متحد همراه شده به نحوی که سخنگوی دبیرکل از این اقدام دولت آمریکا ابراز نگرانی کرده است.

فرهان حق، سخنگوی سازمان ملل متحد ضمن ابراز نگرانی از محدودیت‌های ایجاد شده در سفر وزیر امور خارجه ایران به نیویورک اعلام کرد که از چگونگی اعمال این محدودیت‌ها آگاه است و مراتب نگرانی مسئولان سازمان ملل را به اطلاع کشور میزبان رسانده است.

ویزای محمد جواد ظریف برای سفر به نیویورک در حالی پس از موافقت نهایی مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا صادر شد که واشنگتن پیش‌تر اعلام کرده بود که قصد دارد وزیر امور خارجه ایران را در فهرست تحریم های کاخ سفید قرار دهد.

در پی بالاگرفتن تنش میان ایران و آمریکا در خلیج فارس و دریای عمان که با سرنگونی یک پهپاد تجسسی آمریکا وارد مرحله تازه ای شد استیو منوچین وزیر دارایی آمریکا اواخر ماه ژوئیه اعلام کرد که محمد جواد ظریف نیز به زودی به فهرست تحریم‌های واشنگتن اضافه خواهد شد.

بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها، مقامات آمریکایی پس از جمع بندی ارزیابی‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که فعلا از تحریم وزیر امور خارجه ایران صرف نظر کنند اما برای سفر وی به نیویورک ویزایی با محدودیت‌های خاص ترددی برای وی صادر کنند.

بیشتر بخوانید:

مایک پمپئو یکی از دلایل اعمال محدودیت برای تردد آقای ظریف در نیویورک را نبود امکان تردد برای دیپلمات‌های آمریکایی در تهران ذکر و تاکید کرده است که به همین دلیل دیپلمات های ایرانی نیز نباید بتوانند آزادنه در نیویورک تردد کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین گفته است که همتای ایرانی اش در سفر های پیشین با استفاده از آزادی تردد اقدام به تبلیغات مخرب بر ضد دولت آمریکا می کرده و کاخ سفید دیگر این اجازه را به وی نخواهد داد.

بر اساس محدودیت‌های اعمال شده، وزیر امور خارجه و دیپلمات های ایرانی همراه وی تنها اجازه تردد در شعاع چهل کیلومتری سازمان ملل متحد را دارند. مقر سازمان ملل، دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، اقامتگاه سفیر ایران در سازمان ملل متحد و فردوگاه نیویورک چهار مکانی هستند که آقای ظریف و هیات همراه اجازه در حد فاصل آنها را دریافت کرده‌اند.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه ایران در واکنش به اعمال این محدودیت ها تاکید کرده است که اقدام جدید دولت آمریکا برنامه کاری آقای ظریف را تحت تاثیر قرار نخواهد داد. عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران با اعلام این مطلب یادآور شده است که کلیه مصاحبه های تلویزیونی و دیدارهای آقای ظریف در سازمان ملل متحد و یا محل نمایندگی ایران در این سازمان انجام خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مذاکره ایران و آمریکا؛ از اعلام آمادگی مشروط روحانی تا بدبینی پومپئو

«مامور وزارت اطلاعات ایران» در آمریکا تحت تعقیب قرار گرفت؛ اف‌بی‌آی به دنبال مجید دستجانی فراهانی

وزیر دفاع آمریکا: شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران توانمندی فراوانی دارند، من بیشترش را دارم