Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

افشای ایمیل‌های سفیر؛ هشدار پلیس بریتانیا به رسانه‌ها انتقادها را برانگیخت

افشای ایمیل‌های سفیر؛ هشدار پلیس بریتانیا به رسانه‌ها انتقادها را برانگیخت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا و نامزد پست نخست وزیری: «من از از حق رسانه ها برای انتشار چنین اطلاعات درز‌ کرده ای در صورتی که آنها را در خدمت منافع عمومی بدانند دفاع می کنم. کار روزنامه نگاران همین است.»

آگهی

سیاستمداران ارشد بریتانیایی از جمله دو نامزد پست نخست وزیری این کشور روز شنبه در همراهی با روزنامه‌نگاران از پلیس این کشور که به رسانه‌ها هشدار داده بود تا اطلاعات درز کرده دولتی را بازنشر نکنند،‌ انتقاد کردند. منتقدان این هشدار پلیس می گویند که این اظهارات رویه خطرناکی است که می تواند آزادی رسانه‌ها را محدود کند.

بوریس جانسون، شهردار سابق لندن و نامزد پست نخست وزیر بریتانیا می گوید قابل قبول نیست که رسانه ها برای انتشار چنین موضوعاتی تحت پیگرد قرار بگیرند.

جرمی هانت وزیر، خارجه بریتانیا که از او نیز بعنوان یکی از نامزدهای پست نخست وزیر یاد می کنند گفته است:‌« من از حق رسانه ها برای انتشار چنین اطلاعات درز‌ کرده ای در صورتی که آنها را در خدمت منافع عمومی بدانند دفاع می کنم. کار روزنامه نگاران همین است.»

هشدار پلیس بریتانیا در پی درز ایمیل‌های کیم داروک، سفیر بریتانیا در واشنگتن به رسانه‌ها در هفته گذشته صورت گرفت، ایمیل‌هایی که در آن دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا فردی «بی‌منطق، متزلزل و ناکارمد» توصیف شده است که سیاست‌هایش در قبال ایران «نامنسجم و سردرگم» است.

در واکنش به افشای این ایمیل‌ها، دونالد ترامپ سفیر بریتانیا را فردی بسیار نادان خطاب کرد و گفت که دیگر با این سفیر کار نخواهد کرد.

نیل باسو، معاون کمیسر اسکاتلندیارد در حوزه ضد تروریسم روز جمعه گفته بود که پلیس درباره اینکه چه کسی مسئول درز این ایمیل‌هاست تحقیق خواهد کرد و همچنین به رسانه‌ها هشدار داده بود که اگر اسناد بیشتری را در این مورد منتشر کنند ممکن است که به نقض قانون متهم شوند.

اظهارات نیل باسو، خشم و انتقاد روزنامه‌نگاران و سیاستمداران را در پی داشت که می گویند چنین اظهاراتی آزادی مطبوعات را محدود می کند.

انجمن ویراستاران مطبوعات اظهارات این مقام اسکاتلندیارد را رویکرد مشت آهنین توصیف کرده‌ است که تنها از رژیم‌های توتالیتر انتظار می رود.

جورج آزبورن، سردبیر روزنامه «ایوینینگ استاندارد» لندن و وزیر سابق دارایی بریتانیا این سخنان نیل باسو را «بسیار احمقانه و اظهارات ناخوشایند یک افسر جوان که به نظر نمی رسد چیز زیادی درباره آزادی رسانه ها بداند»، توصیف کرد.

نیل باسو در واکنش به این انتقادات روز شنبه گفت که پلیس به حقوق مطبوعات احترام می گذارد اما بار دیگر تاکید کرد که این پیام‌های درز کرده نباید دوباره منتشر شود.

او گفته است تحقیقات با این هدف در حال انجام شدن است که چه کسی مسئول درز این ایمیل‌هاست و افزوده است که انتشار این ایمیل ها می تواند مشمول قانون نقض اسرار دولتی باشد که مجازات در پی خواهد داشت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفیر بریتانیا در آمریکا پس از افشای ایمیل‌هایش درباره ترامپ کناره‌گیری کرد

واکنش ترامپ به نامه‌های لو رفته سفیر بریتانیا: دیگر با او کار نمی‌کنیم

واکنش ترامپ به ایمیل‌های افشا شدۀ سفیر بریتانیا در واشنگتن