Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

هشدار اتحادیه اروپا درباره «ماجراجویی‌های خطرناک» در خاورمیانه

 هشدار اتحادیه اروپا درباره «ماجراجویی‌های خطرناک» در خاورمیانه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

موگرینی: «اتحادیه اروپا کاملا از تلاش‌های عراق برای کاهش تنش‌های رو به رشد میان ایران و ایالات متحده آمریکا پشتیانی می کند زیرا این تنش می تواند پیامدهایی برای همه طرف‌ها در منطقه داشته باشد.»

آگهی

فدریکو موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه در بغداد نسبت به «ماجراجویی‌های خطرناک» در خاورمیانه هشدار داد.

موگرینی که در کنفرانس مطبوعاتی با محمد علی حکیم وزیر خارجه عراق در بغداد شرکت کرده بود گفت که اتحادیه اروپا کاملا از تلاش‌های عراق برای کاهش تنش‌های رو به رشد میان ایران و ایالات متحده آمریکا پشتیانی می کند زیرا این تنش می تواند پیامدهایی برای همه طرف‌ها در منطقه داشته باشد.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفت که اتحادیه اروپا قدردان و حامی سیاست عراق برای داشتن روابط خوب با تمام همسایگانش است.

موگرینی در این کنفرانس مطبوعاتی همچنین گفت: «جناب وزیر و من در گفتگوهایمان درباره افزایش تنش ها اطراف عراق و پیش از هر چیز نیاز به پرهیز از افزایش تنشها و پرهیز از هر گونه محاسبه اشتباه، صحبت کردیم. مسئله‌ای که می تواند پیامدهای بسیار خطرناکی نخست برای عراق و همچنین فراتر از عراق در پی داشته باشد.»

فدریکو موگرینی همچنین در جریان دیدار با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق گفت که اتحادیه اروپا از پیشنهاد عراق برای برگزاری کنفرانسی میان ایران و کشورهای سنی حامی آمریکا در منطقه مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی حمایت می کند.

او گفت که تجربه اروپا این است که حتی در دشوارترین زمانها هم بهتر است بنشینیم و صحبت کنیم تا اینکه به دنبال کشف راههای ناشناخته‌ای باشیم که می تواند برای همه خطرناک باشد.

سفر فدریکو موگرینی به عراق در شرایطی صورت می گیرد که تنش‌ها میان ایران و ایالات متحده آمریکا در هفته‌های گذشته و بویژه در پی سرنگونی پهپاد آمریکایی از سوی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به شدت افزایش یافته است.

تنش میان تهران و واشنگتن، بغداد را در شرایط دشواری قرار داده است که در یک سو بزرگترین متحدش که ایالات متحده آمریکاست قرار دارد و در سوی دیگر یکی از مهمترین همسایه‌هایش که ایران باشد.

عراق از یکسو برای تامین امنیت نیازمند آمریکاست و از سوی دیگر برای تامین انرژی و کالاهای اساسی به ایران وابسته است و همچنین اکثریت شیعه جمعیت عراق، باعث ایجاد روابط مذهبی عمیقی میان دو کشور شده است.

** به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید**

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مشاور ارشد فدریکا موگرینی: معتقدم برای نجات برجام زمان داریم

اتحادیه اروپا: قویا از ایران می‌خواهیم دست نگه دارد

پمپئو به یورونیوز:‌ اروپا و آمریکا درک مشترکی از خطر ایران دارند