جودو؛ گجاکوا از کوزوو بهترین ورزشکار مرد روز دوم گرند پری بوداپست

اکیل گجاکوا، جودکار کوزوویی در گرند پری بوداپست
اکیل گجاکوا، جودکار کوزوویی در گرند پری بوداپست
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گجاکوا در مبارزات مرحله مقدماتی دسته منهای ۷۳ کیلوگرم تبحر خاص خود را در اجرای فن آشی وازا به رخ حریفان کشید و با شکست ورزشکارانی از کانادا، سوئیس، ژاپن و ازبکستان به دیدار پایانی راه یافت.

آگهی

گرند پری بوداپست این فرصت را برای تیمی از پناهجویان فراهم کرد تا در حضور تماشاگران مشتاق و پرشمار شانه به شانه نخبگان ورزش جودو رقابت کنند.

بهترین جودکار زن

اما ژاپنی ها که خود را سرآمد جودوکاران می دانند در دومین روز تورنمت به سومین مدال طلا دست یافتند. ماساکو دویی، جودوکار ژاپنی در نیمه نهایی رقابت های وزن منهای ۶۳ کیلوگرم زنان حریفی از چین را شکست داد و در فینال از سد جودوکاری از برزیل گذشت.

این جودوکار ژاپنی ضمن کسب مدال طلا عنوان بهترین جودوکار زن روز دوم را نیز از آن خود کرد.

بهترین جودوکار مرد

عنوان بهترین ورزشکار مرد روز دوم تورنمنت به آکیل گجاکوا از کوزوو تعلق گرفت. گجاکوا در مبارزات مرحله مقدماتی دسته منهای ۷۳ کیلوگرم تبحر خاص خود را در اجرای فن آشی وازا به رخ حریفان کشید و با شکست ورزشکارانی از کانادا، سوئیس، ژاپن و ازبکستان به دیدار پایانی راه یافت.

جودوکار کوزوویی در فینال نیز با بهره گیری از آشی وازا و کسب امتیاز ایپون از سد جورجی الباکیف از روسیه گذشت.

آکیل گجاکوا پس از قرار گرفتن بر سکوی نخست گفت: «بسیار انگیزه داشتم و با انرژی بالا ظاهر شدم. همه چیز به خوبی پیش رفت. ما بر روی تکنیک های مختلف زیاد کار می کنیم و این عملکرد از نظر من طبیعی است. خوشحالم که بازگشت خوبی داشتم و در مسیر درستی قرار گرفتم.»

مصطفی براف، رئیس انجمن کمیته های ملی المپیک کشورهای آفریقایی دومین مدال طلای گجواکوا در مسابقات گرند پری را بر گردن وی انداخت.

طلای ۷۰ کیلوگرم برای بریتانیا

جِما هاول، جودوکار بریتانیایی در رقابت های وزن منهای ۷۰ کیلوگرم زنان خوش درخشید و مدال طلا را بر گردن انداخت. او در فینال این وزن ماریا برنابئو اسپانیایی را از پیش رو برداشت تا برای نخستین بار در مسابقات تور جهانی جودو صاحب گردن آویز طلا شود.

هاول پس از دریافت مدال طلای خود از دستان نایب رئیس فدراسیون جهانی جودو گفت: «هنوز هیجان زده ام. فکرش را هم نمی کردم. طبیعی است که در هر مسابقه ای باید برای پیروزی تلاش کرد اما هرگز تصور نمی کردم که به این شکل در مبارزه نهایی برنده شوم. قهرمانان زیادی امروز به روی تاتامی رفتند که دو سال پیش در تورنمنت قهرمانی جهان همینجا مسابقه داده بودند. در کل حضور در این ورزشکاه زیبا و کسب یک نتیجه خوب لذت بخش است.»

گرجستان طلای ۸۱ کیلوگرم را برد

تاتو گریگالاشویلی، جودوکار نوزده ساله گرجستانی در فینال رقابت های وزن منهای ۸۱ کیلوگرم مردان حریفی از برزیل را شکست داد و به مدال طلا رسید.

بهترین فن

بهترین فن روز دوم تورنمنت یک «تومویه ناگه» بود که پریسکا آویتی آلکارز در دیدار رده بندی وزن منهای ۶۳ کیلوگرم مقابل حریفی از چین به اجرا درآورد.

کسب مدال برنز توسط آتیلا اونگواری، جودکاری از کشور میزبان نیز بهترین لحظه به ثبت رسیده در سالن برگزاری دومین روز مسابقات بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جودو؛ ژاپن بازهم بیشترین مدال را درو کرد

جودو؛ سه مدال برای کشور میزبان در روز نخست مسابقات جایزه بزرگ مونترآل

جودو؛ گرند اسلم ابوظبی با برتری تیمی روسیه به پایان رسید