یکی از کهن‌ترین کلیساهای جهان در غرب دریای خزر کشف شد

یکی از کهن‌ترین کلیساهای جهان در غرب دریای خزر کشف شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

باستان‌شناسان دو فرضیه دیگر را نیز درباره کاربری این ساختمان مد نظر دارند: یکی آب‌انبار و دیگری آتشکده زرتشتیان.

آگهی

دانشمندان بقایای یک بنای عجیب را در غرب دریای خزر کشف کردند که احتمال می‌دهند یکی از کهن‌ترین کلیساهای جهان باشد.

این بنا که به وسیله فناوری پیشرفته پرتونگاری در زیر زمین کشف شده در شهر قدیمی دربند روسیه در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان و بر کرانه دریای خزر واقع شده است.

باستان‌شناسان که این بنا را پیش از این می‌شناختند، در ابتدا متوجه کاربری دقیق آن نشده بودند، اما امروز دریافته‌اند که با یک عبادتگاه مسیحی سر و کار دارند. البته آنها همچنان دو فرضیه دیگر را نیز درباره کاربری این ساختمان مد نظر دارند: یکی آب‌انبار و دیگری آتشکده زرتشتیان.

این بنا که در حدود سال ۳۰۰ میلادی ساخته شده در شمال غربی بنای دیگری به نام «‌نارین‌قلعه» مربوط به سده‌های میانه، در حالی کشف شد که تقریبا به کلی زیر خاک مدفون شده بود.

بیشتر بخوانید:

مطالعه بنا با فناوری میون

ساختمان مرموز کشف شده نزد یونسکو، تشکیلات فرهنگی سازمان ملل متحد ثبت جهانی شده و به همین دلیل دست زدن به آن برای کارشناسان کار آسان نیست. آنها به بیم آن دارند که بخشی از بنا حین پژوهش تخریب شود و بنابراین نتوانسته‌اند راز دقیق آن را دریابند.

پژوهشگران آکادمی علوم روسیه، مؤسسه فیزیک هسته‌ای، دانشگاه لومونوسوف مسکو و دانشگاه دولتی داغستان با استفاده از فناوری پرتونگاری با ذرات میون توانسته‌اند به روش غیرتهاجمی با این اثر تاریخی مدفون بیشتر اشنا شوند.

نتایج تحقیقات باشتان‌شناسان نشان می‌دهد که ساختمان شکل صلیبی دارد و بنابراین بسیار محتمل است که یک کلیسا بوده باشد. ارتفاع این بنا حدود ۱۱ متر، طول آن ۱۵.۵ و عرض آن ۱۳.۵ متر است.

ابعاد واقعی و دقیق این بنای تاریخی هنوز مشخص نشده است و دانشمندان مشغول جستجوی بخش‌های دیگری از آن هستند که ممکن است تاکنون کشف نشده باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا؛ گلف بازی در کلیسای شهر روچستر

دانستنی‌ها؛ طول عمر آثار باستانی هزاران ساله چگونه تعیین می‌شود؟

هفت بنای تاریخی در اروپا که در معرض نابودی هستند