Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

معمای موشک‌های آمریکایی کشف شده در پایگاه نیروهای خلیفه حفتر در لیبی حل شد

معمای موشک‌های آمریکایی کشف شده در پایگاه نیروهای خلیفه حفتر در لیبی حل شد
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماه گذشته، نیروهای ارتش لیبی وفادار به دولت وفاق ملی این کشور توانستند کنترل شهر غریان در جنوب طرابلس را از نیروهای حامی خلیفه حفتر پس بگیرند. این نیروها در پاکسازی شهر توانستند سلاح‌های پیشرفته‌ای را کشف کنند.

آگهی

معمای موشک‌های آمریکایی جاولین که در پایگاه نیروهای هوادار خلیفه حفتر در شهرغریان لیبی کشف شده بودند حل شد. ابتدا نیروهای وفادار به دولت وفاق ملی لیبی انگشت اتهام را به سوی امارات نشانه رفته بودند.

فرانسه روز گذشته مالکیت این موشک‌ها را قبول و اعلام کرد موشک‌های ضدتانک جاولین کشف شده، توسط این کشور از آمریکا خریده شده بودند اما خراب شده بودند و هدف از نگهداری آن‌ها از بین بردنشان بود.

وزارت نیروهای مسلح فرانسه در بیانیه‌ای که روز گذشته منتشر شد، اعلام کرد که این موشک‌ها برای حمایت از یگان نظامی فرانسوی بوده که برای عملیات مبارزه با تروریسم اعزام شده‌اند.

این وزارتخانه همچنین تاکید کرده است که این تجهیزات آسیب دیده و غیرقابل استفاده بودند و به‌طور موقت در انبار نگهداری می‌شدند تا به‌طور کامل نابود شوند.

این نخستین بار از سال ۲۰۱۶ است که فرانسه به‌طور علنی اذعان کرده است که هنوز نیروی‌های ویژه این کشور در لیبی حضور دارند اما تعداد این نیروها همچنان مشخص نیست.

ماه گذشته، نیروهای ارتش لیبی وفادار به دولت وفاق ملی این کشور توانستند کنترل شهر غریان در جنوب طرابلس را از نیروهای حامی خلیفه حفتر پس بگیرند. این نیروها در پاکسازی شهر توانستند سلاح‌های پیشرفته‌ای را کشف کنند.

خبرگزاری فرانسه
برخی از تجهیزات کشف شده از پایگاه نیروهای حامی خلیفه حفترخبرگزاری فرانسه

امارات متهم نخست موشک‌های کشف شده بود

سه کشور امارات، فرانسه و مصر در ماه‌های اخیر بارها متهم به حمایت از خلیفه حفتر شده‌اند.

سخنگوی نیروهای ارتش لیبی وفادار به دولت وفاق ملی پیش از این اعلام کرده بود که موشک‌های کشف شده، توسط نیروهای مسلح امارات به لیبی منتقل شده‌اند. امارات این موضوع را تکذیب کرد و گفت که به تحریم‌های تسلیحاتی لیبی که در سال ۲۰۱۱ توسط شورای امنیت سازمان ملل وضع شده، متعهد است.

روزنامه نیویورک تایمز روز سه‌شنبه ۹ ژوئیه (۱۸ تیر) به نقل از یک مشاور وزارت نیروهای مسلح فرانسه نوشت که این کشور در سال ۲۰۱۰، تعدادی موشک‌ جاولین که ارزش هر یک از آن‌ها بیش از ۱۷۰ هزار دلار است از آمریکا خریداری کرده بود.

این فرد که نام وی در گزارش نیویورک تایمز ذکر نشده است، ارسال این سلاح‌ها برای نیروهای حامی خلیفه حفتر را رد کرد.

پس از کشف این تجهیزات جنگی آمریکایی در شهر غریان لیبی، وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا تحقیقاتی را آغاز و با بررسی شماره سریال موشک‌ها، اعلام کرد که آن‌ها را در سال ۲۰۱۰ به فرانسه فروخته است.

انتقاد حقوق بشری از فقدان کنترل روی سلاح‌های فرانسه

میشل توبیانا رئیس افتخاری لیگ حقوق بشر، در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های فرانسوی فقدان کنترل روی سلاح‌های فرانسه را نگران کننده عنوان کرد و افزود: «مخصوصا نظارت پارلمانی روی این موضوع وجود ندارد. البته هیچ کدام از نمایندگان پارلمان نمی‌خواهند ببینند که چه اتفاقی در حال وقوع است.»

وی به سلاح‌های فرانسه در اختیار عربستان سعودی که در یمن مورد استفاده قرار می‌گیرد هم اشاره کرد و گفت: «متوجه شدیم که دستگاه اجرایی نمی‌خواهد هیچ کنترلی روی این موضوع داشته باشد.» وی تاکید کرد که این مسئله مخصوصا در ارتباط با تعهدات بین‌المللی موضوع سالمی نیست.

نیروهای وفادار به خلیفه حفتر سوم آوریل (۱۴ فروردین) با شعار «رها کردن کشور از چنگال تروریسم» پیشروی به سمت شهر طرابلس را آغاز کردند. آنها که پیش‌بینی کرده بودند ظرف دو روز پیروز شده و بر طرابلس مسلط خواهند شد، در حومۀ جنوبی شهر با نظامیان دولت رقیب که عمدتا از گروههای مسلح جناح‌های مختلف در غرب لیبی تشکیل شده‌اند، درگیر شدند. این درگیرها همچنان ادامه دارد.

لیبی پس از سقوط معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ دستخوش آشوب و هرج و مرج شد. این کشور اکنون توسط دو دولت اداره می شود. دولت وفاق ملی GNA که در طرابلس مستقر است و حمایت جامعه بین المللی را با خود به همراه دارد و دولتی دیگر تحت ریاست خلیفه حفتر که کنترل اوضاع در شرق کشور را در دست دارد و تحت حمایت ارتش ملی لیبی در بنغازی مستقر است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موشک‌های فرانسه در دست نیروهای خلیفه حفتر؛ طرابلس از پاریس توضیح خواست

لیبی؛ خلیفه حفتر ترکیه را به رویارویی نظامی تهدید کرد

تعلیق همکاری امنیتی لیبی با فرانسه؛ الیزه حمایت از خلیفه حفتر را رد کرد