Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ظریف خطاب به بریتانیا: فورا به توقیف نفت‌کش حامل نفت ایران پایان دهید

ظریف خطاب به بریتانیا: فورا به توقیف نفت‌کش حامل نفت ایران پایان دهید
Copyright UK Ministry of Defence/Handout via REUTERS
Copyright UK Ministry of Defence/Handout via REUTERS
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«توقیف نفت‌کش حامل نفت ایران که از طرف «گروه بی» انجام شد، دزدی دریایی و یک بدعت خطرناک است و باید فورا پایان یابد.»

آگهی

محمد جواد ظریف، از بریتانیا خواست که فورا به توقیف نفت‌کش حامل نفت ایران پایان دهد.

یک ابرنفتکش که از ایران حرکت کرده بود، چهارم ژوئیه (۱۳ تیر) از سوی تفنگداران دریایی بریتانیا و مقامات جبل الطارق توقیف شد.

وزیر امور خارجه ایران، امروز هشتم ژوئیه (۱۷ تیر) در دو توئیت به توقیف این نفت‌کش اعتراض کرد: «ایران نه عضو اتحادیه اروپاست و نه مشمول تحریم نفتی اروپا می‌شود. تا جایی‌که می‌دانم اتحادیه اروپا ضد فرا سرزمین گرایی بود.»

مقامات بریتانیایی مستقر در جبل‌الطارق همزمان با توقیف نفت‌کش ایران، اعلام کرده‌ بودند که دلایل کافی در دست داشته‌اند تا براساس تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه، کشتی «گریس۱» را متوقف کنند؛ آن‌ها معتقدند که مقصد نهایی این نفتکش سوریه بوده است. اما روز گذشته عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد که برخلاف ادعای بریتانیا مقصد نفتکش توقیف شده ایران، کشور سوریه نبوده است.

دادگاه عالی جبل الطارق توقیف این ابرنفتکش را تا روز ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیر) تمدید کرده است.

ظریف در ادامه توئیت خود نوشت: «توقیف نفت‌کش حامل نفت ایران که از طرف «گروه بی» انجام شد، دزدی دریایی و یک بدعت خطرناک است و باید فورا پایان یابد.»

«گروه بی» اصطلاحی است که نخستین بار اواخر آوریل با اوج گرفتن تنش‌ها بین ایران و آمریکا از سوی ظریف مطرح شد. وی بولتون، بن‌سلمان، بن‌زاید، بنیامین نتانیاهو (معروف به بی بی) را اعضای گروه بی می‌خواند.

وزیر امور خارجه ایران در دومین توئیت امروز خود، اقدام به بازنشر توئیت کارل بیلت دیپلمات سوئدی کرد و یک کلمه در توضیح این توئیت نوشت: «دقیقا».

آقای بیلت در توئیت خود نوشته بود: «مشروعیت اقدام بریتانیا برای توقیف نفتکش حامل نفت ایران که به سوریه می‌رفت جای سوال دارد. برخی آن را مرتبط با تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه عنوان می‌کنند اما ایران عضو اتحادیه اروپا نیست. اتحادیه اروپا تحریم‌های خود را به دیگران تحمیل نمی‌کند. این کاری است که آمریکا انجام می‌دهد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران توقیف نفتکش خود در جبل‌الطارق را «راهزنی» خواند

ایران سفیر بریتانیا را در اعتراض به توقیف نفتکش متعلق به خود احضار کرد

کنعانی: ایران نیروی نیابتی ندارد اما اسرائيل نیابتی آمریکا است