وزیر نفت ایران: اگر بگویم وضع صادراتمان خوب است، آمریکا ناراحت می‌شود

وزیر نفت ایران: اگر بگویم وضع صادراتمان خوب است، آمریکا ناراحت می‌شود
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر نفت ایران در مورد آخرین وضعیت صادرات نفت گفت: «اگر بگویم وضع‌مان خوب است آمریکایی‌ها ناراحت می‌شوند و فشار را زیاد می‌کنند اگر بگوییم خوب نیست، مردم نگران می‌شوند.»

آگهی

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران در خصوص تازه‌ترین ارقام صادرات نفت این کشور گفت: «اعلام ارقام صادرات نفت برایم سخت است. اگر بگویم وضع‌مان خوب است آمریکایی‌ها ناراحت می‌شوند و فشار را زیاد می‌کنند اگر بگوییم خوب نیست، مردم نگران می‌شوند.»

وزیر نفت ایران که در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم تلویزیون رسمی جمهوری اسلامی شرکت کرده بود، با ابراز امیدواری نسبت به بهبود وضعیت صادرات نفت ایران در آینده، آمریکا را بزرگ‌ترین تهدیدکننده ثبات و امنیت انرژی جهان معرفی کرد و گفت که بر خلاف تصور بازار نفت و اوپک، تولید آمریکا با سرعتی بالا و تنها ظرف دو سال و نیم بیش از ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه افزایش یافته و یکی از دلایل تحریم علیه ایران و ونزوئلا، می‌تواند تلاش برای باز کردن بازار برای فروش برای این میزان نفت باشد.

آقای زنگنه تصریح کرد که تامین بازار برای رشد تولید نفت آمریکا با کاهش تولید عادی اوپک جبران نمی‌شد و به اعتقاد او آمریکا برای فروش و نیز ادامه تولید وتوسعه نفت شیل، چاره‌ای جز وارد کردن شوک‌ به بازار نداشته است.

بیشتر بخوانید:روسیه و عربستان بر سر میزان تولید نفت توافق کردند

وزیر نفت ایران همچنین با رد ادعای خالد الفالح، همتای عربستانی خود که در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان، جمهوری اسلامی را تهدید کننده امنیت انرژی جهان لقب داده بود، تاکید کرد که امنیت انرژی به نفع ایران است و آن‌ها (عربستان) از وضع خلیج فارس سود می‌برند چرا که قیمت بالای نفت به نفع عربستان است و عربستان نشان داده که خواهان قیمت نفت بالاست.

وزیر نفت ایران خطاب به طرف‌هایی که به زعم او با سیاسی کردن اوپک در تلاش برای تک‌روی و دیکته کردن دیدگاه‌های خود هستند، گفت که دود سیاسی کردن بازار نفت به چشم همه می‌رود و فقط این‌گونه نیست که به چشم ما برود.

آقای زنگنه درباره وضعیت نفتکش ایرانی توقیف شده در تنگه جبل‌الطارق نیز گفت که وزارت خارجه ایران این موضوع را با قدرت دنبال می‌کند و امیدواریم که به نتیجه خوبی برسد.

بیشتر بخوانید:عراقچی: مقصد نفتکش توقیف شده سوریه نبود

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان سعودی؛ کاهش رشد اقتصادی در پی کاهش تولید نفت در سه ماهه اول سال

مایک پمپئو به هند درباره تامین نفت مورد نیازش اطمینان داد

روسیه: آماده کمک به ایران برای صادرات نفت در صورت اجرا نشدن اینستکس هستیم