Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ارگان دولت چین: ناآرامی های هنگ کنگ توطئه نظریه‌پردازان غربی است

ارگان دولت چین: ناآرامی های هنگ کنگ توطئه نظریه‌پردازان غربی است
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارگان رسمی حکومت چین در سرمقاله خود نظریه‌پردازان دولت‌های غربی را به طراحی ناآرامی‌های هنگ کنگ متهم کرد.

آگهی

ارگان رسمی حکومت چین در سرمقاله خود نظریه‌پردازان دولت‌های غربی را به طراحی ناآرامی‌های هنگ کنگ متهم کرد.

روزنامه رسمی دولت چین در سرمقاله خود نوشت:«نظریه پردازان دولت‌های غربی هیچ‌گاه از تلاش برای ایجاد ناآرامی علیه دولت‌هایی که مورد علاقه آنها نیستند، دست برنمی‌دارند، حتی اگر فلاکت و هرج و مرج ناشی از اقدامات آنها کشور به کشور از آمریکای لاتین و آفریقا گرفته تا خاورمیانه و سایر نقاط آسیا ادامه یابد.»

نویسنده این سرمقاله با نگارش این مقدمه سعی کرده تا وقوع اعتراض‌های مردمی در هنگ کنگ را توطئه‌ای غربی جلوه دهد، به طوری که در ادامه نوشته خود تصریح کرده است:« اکنون نیز آنها در تلاشند تا همان ترفند را علیه دولت چین به کار ببرند.»

روزنامه «گلوبال تایمز» در این سرمقاله به سخنان اخیر «جرمی هانت»، وزیر خارجه بریتانیا به عنوان شاهدی بر ادعای خود اشاره کرده که تاکید کرده بود، چین تاوان رفتار خود را پرداخت خواهد کرد.

آقای هانت روز سه‌شنبه به دولت چین هشدار داده بود که باید به مفاد عهدنامه سال ۱۹۸۴ مبنی بر استقلال هنگ کنگ، احترام بگذارد.

بیشتر بخوانید:هشدار بریتانیا به چین دربارۀ «پیامدهای جدی» سلب آزادی‌ها در هنگ کنگ

بر اساس عهدنامه ۱۹۸۴ که میان چین و بریتانیا منعقد شد، ضمن پایان دادن به استعمار بریتانیا بر هنگ کنگ، مقرر کرد که با وجود الحاق این جزیره به قلمرو چین، این کشور باید استقلال سیستم اداری، مالی و حقوقی هنگ کنگ را به رسمیت بشناسد.

اما پس از ارائه لایحه استرداد متهمان به چین، از حدود یک ماه پیش آتش اعتراض‌ها نسبت به نقض استقلال هنگ کنگ شعله ور شده است.

در همین حال، روز دوشنبه اول ماه ژوئیه و در بیست و دومین سالگرد واگذاری سرزمین هنگ کنگ توسط دولت بریتانیا به چین، معترضان هنگ کنگی پرشمارتر از سال‌های گذشته به خیابان آمدند.

آنها ضمن مسدود کردن مسیرهای منتهی به مکان برگزاری جشن برافراشتن پرچم چین، راهی ساختمان شورای قانونگذاری شدند. با وجود ممانعت پلیس و پرتاب گاز فلفل معترضان که کلاه ایمنی بر سر داشتند و ماسک زده بودند، با شکستن شیشه‌ها وارد ساختمان شورای قانونگذاری شدند.

بیشتر بخوانید:تخلیه معترضان از شورای قانونگذاری هنگ‌کنگ؛ دولت محلی خشونت‌ها را محکوم کرد

هنگ کنگ جزیره‌ای با هفت میلیون نفر جمعیت، در جنوب چین واقع شده و یکی از مهمترین بازارهای مالی و تجاری جهان محسوب می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هنگ کنگ پیگیری لایحه استرداد متهمان به چین را متوقف کرد

طرح چین برای انهدام جنگنده‌های پیشرفته آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای

بازی با موازنه وحشت و ورود به عرصه رقابت در ریسک‌پذیری؛ چگونه جنگ سرد بین آمریکا و چین مدیریت میشود؟