Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

هشدار درباره خطر آفتاب؛ توصیه متخصصین پوست برای استفاده ازکرم ضد آفتاب

هشدار درباره خطر آفتاب؛ توصیه متخصصین پوست برای استفاده ازکرم ضد آفتاب
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اگرزیاد در معرض نور خورشید بوده‌اید، سردرد دارید یا دید چشمی و یا درجه حرارت بدن شما تغییر کرده است سریعا به پزشک مراجعه کنید زیرا این وضعیت می تواند بمعنای مسمومیت خورشیدی باشد که می تواند خطر تهدید جانی در پی داشته باشد.

آگهی

در حالی که موج گرمای شدید بخش بزرگی از اروپا را درنوردیده، اهمیت حفاظت پوست در برابر تابش نور خورشید ضرورت بیشتری پیدا کرده است.

در این شرایط پرسش‌هایی همچون : چرا باید مراقب پوست‌مان باشیم؟ یا چطور یک کرم ضد آفتاب انتخاب کنیم و چگونه از آن استفاده کنیم؟ پرسش‌هایی هستند که یورونیوز از نگاه متخصصین امراض پوستی آنها را مورد بررسی قرار داده است.

چرا حفاظت از پوست در برابر آفتاب اهمیت دارد؟

متخصصین امراض پوستی می گویند چیزی به نام برنزده کردم سالم پوست وجود ندارد.

انجمن بریتانیایی متخصصین امراض پوستی درباره برنزده کردن هشدار داده است: «پوست برنزه شده در واقع نشانه این است که پوست ما بوسیله تشعشع امواج یو-وی آسیب دیده است و تلاش می کند از خودش در برابر آسیب بیشتر دفاع کند. این نوع از آسیب می تواند خطر توسعه سرطان پوست را افزایش دهد.»

به گزارش دیده‌بان جهانی سرطان، در سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۱۴۰ هزار مورد ملانوما (نوعی سرطان پوست) پوست در سراسر اروپا گزارش شده است که اکثریت آنها به علت قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد شده‌اند.

انجمن بریتانیایی متخصصین امراض پوستی می گوید: «چهار مورد از هر پنج مورد سرطان پوست قابل پیشگیری‌اند.»

چطور یک کرم ضد آفتاب انتخاب کنیم؟

دکتر دوریس دی، متخصص امراض پوستی در نیویورک می گوید: «کرم ضد آفتاب با اس‌پی‌اف ۳۰ به بالا را بخرید.» «اس‌پی‌اف» فاکتور حفاظت در برابر نور خورشید است و شاخصی است که میزان حفاظت از پوست در برابر نور خورشید را نشان می دهد.

این متخصص می گوید کرم ضد آفتاب باید از نوع کرم‌های «طیف گسترده» باشد یعنی پوست را در برابر اشعه فرابنفش A و اشعه فرابنفش B محافظت کند، دو اشعه‌ای که باعث سرطان پوست می شوند.

دکتر دوریس دی می گوید: «انتخاب ژل، لوسیون یا کرم، انتخابی شخصی است. ژل‌ها برای کسانی که بیشتر ورزش می کنند و کسانی که پوست چرب دارند مناسب است و کرم‌ها برای افرادی با پوست خشک بهتراند.»

انجمن بریتانیایی متخصصین امراض پوستی درباره تفاوت کرم‌های ضد آفتاب فیزیکی و شیمایی می گوید: «کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی مانند اسنفج عمل می کنند و نور خورشید را جذب خود می کنند در حالی که ضد آفتاب‌های فیزیکی همانند محافظ عمل می کنند و با قرار گرفتن روی پوست شما باعث انحراف تششع نور می شوند.»

چطور کرم ضد آفتاب را استفاده کنیم؟

قاعده شماره یک این است که کرم ضد آفتاب را باید به مقدار زیاد استفاده کرد.

مطالعات نشان می دهد که بیشتر مردم کمتر از نصف مقدار مورد نیاز کرم ضد آفتاب که برای حفاظت از پوست لازم است را استفاده می کنند.

همچنین بخش‌هایی از بدن مانند پشت، اطراف گردن، بخش گیجگاه و گوش‌ها معمولا بخش‌هایی از بدن هستند که فراموش می شوند، بنابراین شما باید با دقت تمام بخش‌های بدن را با کرم ضد آفتاب بپوشانید.

مقدار استفاده از کرم ضد آفتاب بستگی به نوع محصول دارد اما برای بیشتر بزرگسالان مقداری معادل یک استکان کوچک ضروری است.

همچنین باید دقت کرد که ۸۵ درصد محصولات ضد آفتاب همین که بدنتان را با حوله خشک می کنید اثرشان را از دست می دهند بنابراین شما باید بعد از هر بار شنا بار دیگر کرم ضد آفتاب بزنید.

چرا کرم ضد آفتاب به تنهایی کافی نیست؟

دکتر دوریس دی می گوید مهمتر از کرم ضد آفتاب این است که تا جایی که ممکن است از آفتاب وسط روز بپرهیزید. همچنین تا جایی که ممکن است در سایه بمانید و کلاه بر سر بگذارید و لباسی بپوشید که شما را از آفتاب محافظت کنید. همچنین عینک ضد آفتاب بزنید و هر چند ساعت یکبار کرم ضد آفتاب بزنید.

معیار ساده این است که به سایه‌تان نگاه کنید. در موقع ظهر سایه شما تقریبا صفر است و این بدترین موقع آفتاب گرفتن است زیرا اشعه ماوراء بنفش نوع B قوی‌تر است.

حفاظت در برابر نور خورشید در گرمای شدید

در وضعیت گرمای شدید مانند شرایط این روزها در اروپا، باید تا جایی که ممکن است از نور خورشید حذر کرد و با نوشیدن زیاد آب به جبران آبی که بدن در گرمای شدید از دست می دهد کمک کرد.

آگهی

اگر سردرد دارید یا دید چشمی و یا درجه حرارت بدن شما تغییر کرده است سریعا به پزشک مراجعه کنید زیرا این وضعیت می تواند بمعنای مسمومیت خورشیدی باشد و برای شما خطر تهدید جانی داشته باشد.

**به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید **

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان معمای بوی بد زیربغل را پیدا کردند

اروپایی‌ها موج گرمای شدید را در تابستان تجربه خواهند کرد

می‌خواهید شاداب بمانید و پیری سالم داشته باشید؟ پنیر بخورید