Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خطر فزاینده «تبعیض آب و هوایی»؛ چالش جدید برای فقرا و حقوق بشر

خطر فزاینده «تبعیض آب و هوایی»؛ چالش جدید برای فقرا و حقوق بشر
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با فراگیر شدن موج گرما در اکثر کشورهای اروپایی، یک کارشناس حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی مدعی شده که جهان با خطر فزاینده «تبعیض آب و هوایی» مواجه شده است.

آگهی

همزمان با فراگیر شدن موج گرما در اکثر کشورهای اروپایی، یک کارشناس حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی مدعی شده که جهان با خطر فزاینده «تبعیض آب و هوایی» مواجه شده است.

موج شدید گرمای شدید موجب شده تا رکورد دمای هوا از روز چهارشنبه در نقاط مختلف اروپا شکسته شود. دمای هوا روز چهارشنبه در مناطق شرقی آلمان به ۳۹ درجه سانتیگراد نزدیک شد و در برخی دیگر از مناطق اروپا دمای هوا به ۴۰ درجه سانتیگراد رسید. گرم‌ترین ژوئن ۲۰۰ سال اخیر در لهستان ثبت شد و گرمای هوا در ۴ استان فرانسه روز جمعه در مرز اضطرار قرار گرفت.

در چنین شرایطی، فیلیپ آلستون، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امر فقر شدید و حقوق بشر اعلام کرد که پدیده گرمایش زمین، نه تنها حقوق اساسی زندگی از جمله تامین آب، غذا و مسکن را برای صدها میلیون نفر دشوار کرده بلکه دموکراسی و حکومت قانون را در جهان به مخاطره انداخته است.

بر پایه این گزارش، طی پنج سال اخیر رکورد گرم‌ترین دوره زمانی ثبت شده شکسته است و در صورت ادامه روند حاضر تا سال ۲۰۳ میلادی نزدیک به ۱۳۰ میلیون نفر تنها به دلیل تغییرات آب و هوایی به جمع فقرای جهان افزوده خواهند شد.

اطلاعات موجود در این گزارش نشان می‌دهد که نیمی از جمعیت فقیرتر جهان سالانه تنها ۱۰ درصد از دی‌اکسید کربن منتشر شده را تولید می‌کنند ولی در مقابل نیمه ثروتمند جهان سهم ۹۰ درصدی در تولید دی‌اکسید کربن دارند ولی با بهره‌مندی صرف از منافع اقتصادی آن، هزینه‌های اصلی تغییرات اقلیمی از جمله توسعه فقر و بی‌عدالتی را به فقرا تحمیل می‌کنند.

آقای آلستون در گزارش خود که به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه کرده ضمن ناکافی دانستن تلاش‌های سازمان ملل، کشورها و سازمان غیردولتی برای نجات زمین خواستار اتخاذ شدت عمل بیشتر فعالان حوزه محیط زیست، دولت‌ها و نهادهای ملی و بین‌المللی در این خصوص شده است.

در این گزارش تاکید شده که تامین و تحقق حقوق بشر در شرایط فعلی زیست محیطی و روند تخریب آن در حال بدل شدن به امری غیرممکن است.

این گزارش همچنین ضمن انتقاد از بی توجهی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به هشدارهای علمی در خصوص تغییرات آب و هوایی، تلاش‌های ژایر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل را نیز برای استخراج دوباره ذغال سنگ از معاون موجود در جنگل‌های آمازون نکوهش کرده است.

این در حالی است که هر دوی این روسای جمهوری در نشست کشورهای عضو گروه جی۲۰ در اوزاکای ژاپن حضور دارند. نشستی که یکی از محورهای اصلی آن مذاکره سران اقتصادهای برتر جهان در مورد مساله تغییرات آب و هوایی جهان و نحوه مواجهه کارآمدتر با آن است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چه کسی در اروپای امروز فقیر محسوب می‌شود؟

بادهای داغ آفریقایی و هشدار موج گرما در اروپا

انتشار ویدئویی از سردرگمی ماموران امنیتی پس از سوءقصد به ترامپ؛ رئیس سرویس مخفی آمریکا استعفا داد