سازمان ملل: عدم تمدید معافیت‌های نفتی آمریکا ممکن است مانع از اجرای برجام شود

UN
UN Copyright Reuters
Copyright Reuters
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مقام ارشد سازمان ملل روز چهارشنبه ۲۶ ژوئن هشدار داد تصمیم آمریکا در عدم تمدید معافیت‌های نفتی ممکن است مانع از اجرای توافق اتمی با ایران موسوم به برجام شود.

آگهی

یک مقام ارشد سازمان ملل روز چهارشنبه ۲۶ ژوئن هشدار داد تصمیم آمریکا در عدم تمدید معافیت‌های نفتی ممکن است مانع از اجرای توافق اتمی با ایران موسوم به برجام شود.

رزماری دیکارلو، معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل متحد، همچنین خطاب به شورای امنیت این سازمان اظهار داشت اقدام جدید ایران در کاهش تعهدات برجامی خود «کمکی به حفظ توافق نخواهد کرد».

کاخ سفید در ماه آوریل امسال در بیانیه‌ای اعلام کرد معافیت‌های خریداران نفت ایران از تحریم‌های آمریکا، که مهلت آنها روز ۲ مه (۱۲ اردیبهشت) به‌پایان می‌رسید، دیگر تمدید نخواهد شد. در پی این تصمیم ایالات متحده از تمدید این معافیت‌های شش ماهه‌ که برای برای هشت کشور کرۀ جنوبی، چین، هند، ژاپن، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان تعیین شده بود خودداری کرد.

مقامات ایران در آن مقطع این اقدام آمریکا را محکوم کردند. اتحادیه اروپا نیز در بیانیه ای عدم تمدید معافیت ها از تحریم‌های نفتی آمریکا را باعث تاسف خواند.

پیشتر خوا وال دی آلمیدا، نماینده اتحادیه اروپا در سازمان ملل، به ۱۵ عضو شورای امنیت گفته بود «هیچ جایگزین معتبر و مسالمت‌آمیزی» برای توافق اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی وجود ندارد.

شورای عالی امنیت ملی ایران قریب دو ماه پیش در پاسخ به اقدام آمریکا با صدور بیانیه‌ای به طرفین خود در برجام و بویژه اتحادیه اروپا ضرب الاجلی ۶۰ روز تعیین کرد و تهدید کرد درصورتیکه این کشورها تعهدات خودت در قبال توافق هسته‌ای را اجرا نکنند ایران محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک را متوقف خواهد کرد.

این در حالی است که با نزدیک شدن به موعد پایان مهلت مقرر، سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان با صدور اطلاعیه ای به ایران هشدار دادند در صورت نقض تعهدات برجامی خود منتظر عواقب آن باشد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آژانس بین المللی انرژی اتمی افزایش ذخایر اورانیوم ایران را تایید کرد

چرا اروپا قادر به نجات توافق هسته‌ای با ایران نبوده است؟

اعضای کنگره آمریکا به طور فراجناحی به دنبال واکنش سریع به حملات ایران به اسرائیل هستند