ترامپ: چین و ژاپن، خود امنیت نفتکش‌هایشان را در خاورمیانه تأمین کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ترامپ: چین و ژاپن، خود امنیت نفتکش‌هایشان را در خاورمیانه تأمین کنند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد کشورهایی نظیر چین و ژاپن باید خودشان امنیت نفتکش‌هایشان را در خاورمیانه تأمین کنند.

آقای ترامپ در توییتر خود نوشت: «چرا ما باید از خطوط کشتیرانی دیگر کشورها، بدون هیچ جبران هزینه‌ای، محافظت کنیم. تمام این کشورها باید خودشان از کشتی‌هایشان محافظت کنند، آن هم در چنین سفری که همیشه خطرناک بوده است.»

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در پی این اظهارات آقای ترامپ، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در واکنشی تويیتری نوشت: «صد رد صد حق با دونالد ترامپ است، ارتش آمریکا کاری در خلیج فارس ندارند. خروج نیروهایشان کاملا در راستای منافع ایالات متحده و جهان است. اما روشن شد که «تیم ب» نگران منافع ایالات متحده نیست، آنها از دیپلماسی متنفر و تشنه جنگ‌اند.»

رئیس جمهوری ایالات متحده در ادامه اظهاراتش گفت که انتظار آمریکا از ایران «بسیار ساده» است و آن را در این جمله خلاصه کرد: «نه سلاح اتمی، نه پشتیبانی از تروریسم!»

وی پیشتر اعلام کرده بود که از روز دوشنبه تحریم‌های شدیدتری را علیه تهران اعمال خواهد کرد اما دربارهٔ جزئیات این تحریم‌ها چیزی نگفت.

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین قبل از این گفته بود در پاسخ به حملهٔ‌ ایران به پهپاد کشورش دستور حمله محدود به اهدافی در ایران را داده بوده ولی پس از مدتی کوتاه این دستور را لغو کرده است.

تنش نظامی میان ایران و ایالات متحده در حالی در روزهای گذشته اوج گرفته است که واشنگتن و تهران هر دو اعلام کرده‌اند خواستار جنگ نیستند.

بیشتر بخوانید: