ترامپ: چین و ژاپن، خود امنیت نفتکش‌هایشان را در خاورمیانه تأمین کنند

ترامپ: چین و ژاپن، خود امنیت نفتکش‌هایشان را در خاورمیانه تأمین کنند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«چرا ما باید از خطوط کشتیرانی دیگر کشورها، بدون هیچ جبران هزینه‌ای، محافظت کنیم.»

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد کشورهایی نظیر چین و ژاپن باید خودشان امنیت نفتکش‌هایشان را در خاورمیانه تأمین کنند.

آقای ترامپ در توییتر خود نوشت: «چرا ما باید از خطوط کشتیرانی دیگر کشورها، بدون هیچ جبران هزینه‌ای، محافظت کنیم. تمام این کشورها باید خودشان از کشتی‌هایشان محافظت کنند، آن هم در چنین سفری که همیشه خطرناک بوده است.»

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در پی این اظهارات آقای ترامپ، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در واکنشی تويیتری نوشت: «صد رد صد حق با دونالد ترامپ است، ارتش آمریکا کاری در خلیج فارس ندارند. خروج نیروهایشان کاملا در راستای منافع ایالات متحده و جهان است. اما روشن شد که «تیم ب» نگران منافع ایالات متحده نیست، آنها از دیپلماسی متنفر و تشنه جنگ‌اند.»

رئیس جمهوری ایالات متحده در ادامه اظهاراتش گفت که انتظار آمریکا از ایران «بسیار ساده» است و آن را در این جمله خلاصه کرد: «نه سلاح اتمی، نه پشتیبانی از تروریسم!»

وی پیشتر اعلام کرده بود که از روز دوشنبه تحریم‌های شدیدتری را علیه تهران اعمال خواهد کرد اما دربارهٔ جزئیات این تحریم‌ها چیزی نگفت.

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین قبل از این گفته بود در پاسخ به حملهٔ‌ ایران به پهپاد کشورش دستور حمله محدود به اهدافی در ایران را داده بوده ولی پس از مدتی کوتاه این دستور را لغو کرده است.

تنش نظامی میان ایران و ایالات متحده در حالی در روزهای گذشته اوج گرفته است که واشنگتن و تهران هر دو اعلام کرده‌اند خواستار جنگ نیستند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه آلمان: خطر جنگ در خلیج فارس از بین نرفته است

سیاست خارجی دونالد ترامپ در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

محاکمه تاریخی رئیس جمهوری سابق؛ دادستان پرونده: ‌ترامپ دست به توطئه‌چینی مجرمانه زده است