متهم نخستین قتل‌های زنجیره‌ای قبرس: کار شنیعی کردم

متهم نخستین قتل‌های زنجیره‌ای قبرس: کار شنیعی کردم
نگارش از Euronews

شمار موارد جرم و جنایت در قبرس بسیار اندک است و این پرونده فجیع‌ترین داستان جنایت علیه زنان در تاریخ این کشور به حساب می‌آید.

محاکمه نیکوس متاکساس، متهم قتل‌های زنجیره‌ای قبرس در دادگاهی در نیکوزیا، پایتخت این کشور آغاز شد.

متهم این پرونده در نشست دادگاه که روز دوشنبه ۳ تیر برگزار شد، ضمن اعتراف مجدد به جرم خود در حالی که به شدت اشک می‌ریخت به قاضی گفت: «می‌پذیرم که جرائم شنیعی را مرتکب شده‌ام.»

او در بازجویی اولیه نیز اتهام خود، یعنی ۷ فقره قتل عمد را پذیرفته بود.

نیکوس متاکساس ۳۵ ساله، افسر ارتش قبرس است و ماجرای جنایت او از ماه‌ها پیش مردم این جزیره امن و آرام توریستی را بهت‌زده کرده است. شمار موارد جرم و جنایت در قبرس بسیار اندک است و این پرونده فجیع‌ترین داستان جنایت علیه زنان در تاریخ این کشور به حساب می‌آید.

نیکوس متاکساس که از او به عنوان نخستین قاتل زنجیره‌ای در قبرس نام برده می‌شود، متهم به کشتن ۷ زن و دختر با ملیت خارجی است. قربانیان این جنایت ۵ زن فیلیپینی، رومانیایی و نپالی و نیز دو دختر ۶ و ۸ ساله دو تن از این زن‌ها بوده‌اند. این افراد در فاصله سپتامبر ۲۰۱۶ تا ژوئیه ۲۰۱۸ به قتل رسیدند.

نخستین جسد از مقتولان را یک گردشگر آلمانی به طور تصادفی در دهانه یک چاه ۱۵۰ متری در یک معدن کشف کرد و به این ترتیب راز زنانی که از سال گذشته میلادی ناپدید شدن‌شان اعلام شده بود، کشف شد. آخرین جسد نیز مربوط به مقتول ۶ ساله بود که در دریاچه‌ای پیدا شد.

زنان آسیایی و رومانیایی بسیاری به عنوان خانه‌دار یا کارگر مزرعه در قبرس کار می‌کنند. مردم و رسانه‌های قبرس از مسئولان کشور به دلیل تعلل در پیدا کردن قاتل این شهروندان خارجی شدیدا انتقاد کردند و این انتقادها به برکناری فرمانده پلیس و پس از آن استعفای وزیر دادگستری انجامید.

قرار است دادگاه حکم متهم این پرونده را ساعاتی پس از پایان محاکمه در روز دوشنبه اعلام کند. بر اساس رویه قضایی در قبرس، دادگاه اظهارات متهم را شنیده و در نبود دادسرا یا هیئت منصفه، خود حکم را صادر می‌کند.

مطالب مرتبط