Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

« ایران به زودی از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کند»

« ایران به زودی از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کند»
Copyright عکس آرشیوی از نیروگاه هسته‌ای بوشهر/ تسنیم
Copyright عکس آرشیوی از نیروگاه هسته‌ای بوشهر/ تسنیم
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بهروز کمالوندی: از امروز شمارش معکوس برای عبور از ذخیره ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده آغاز می‌شود و تا ۱۰ روز دیگر یعنی ۲۷ ژوئن (۶ تیرماه) از این سقف عبور می‌کنیم.

آگهی

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد این کشور تا ۶ تیر (۱۰ روز دیگر) از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کند. این دومین گام جمهوری اسلامی ایران برای کاهش تعهدات کشور بر اساس توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ است.

پیش از این در ۳۰ اردیبهشت در اولین گام برای کاهش تعهدات، با تصمیم شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام شد که در صورت تداوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ناتوانی اروپا از اجرای کامل توافق هسته‌ای، تهران تعهد به داشتن ذخیره اورانیوم غنی شده تا سقف ۳۰۰ کیلوگرم و ۱۳۰ تن آب سنگین را زیر پا خواهد گذاشت.

شمارش معکوس برای عبور از ذخیره ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی‌ شده آغاز شد

بنا بر گزارش ایسنا، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز دوشنبه در مجتمع آب سنگین خنداب اراک مقابل خبرنگاران اعلام کرد: «از امروز شمارش معکوس برای عبور از ذخیره ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده آغاز می‌شود و تا ۱۰ روز دیگر یعنی ۲۷ ژوئن (۶ تیرماه) از این سقف عبور می‌کنیم... ما تصمیم بر آن داریم که دیگر آب سنگین را به عنوان یک ماده اولیه صادر نکنیم. ممکن است در سنوات آینده میزان استفاده از آب سنگین در داخل به حدی افزایش یابد که نیاز به صادرات نباشد... این قضیه مانند صدور گاز است که ما گاز را به عنوان ماده اولیه صادر نمی‌کنیم بلکه آن را در مواد پتروشیمی استفاده می‌کنیم و در آن قالب صادر می‌کنیم.»

این تصمیم در حالی گرفته شده است که ایران براساس توافق هسته‌ای، تاکنون با فروش آب سنگین تولیدی خود به کشور‌های مختلف، میزان ذخیره این ماده را براساس تعهد خود در برجام، از سقف ۱۳۰ کیلوگرم بیشتر نمی‌کرد.

آقای کمالوندی افزود: «فکر می‌کنیم طی دو و نیم ماه آینده برای عرضه تولیدات می‌توانیم تا ۱۳۰ تن هم افزایش دهیم که در اینجا باز نقض برجام هم نیست. در برجام پذیرفتیم که مازاد ۱۳۰ تن را به بازارهای بین‌المللی عرضه کنیم و آنچه که می‌گوئیم انجام نمی‌دهیم عرضه کردن تولیدات به عنوان بخشی از تعهدات خودمان است. اینکه فکر می‌کنند اگر ما تولیداتمان را عرضه نکنیم و کسی خریداری نکند اتوماتیک‌وار تعطیل می‌شود، مثل همان چیزی که ترامپ عنوان کرد آب سنگین ایران را کسی نخرد در حالی که این فقط در ذهن آن‌ها است. ما بازارهای خودمان را داریم، انواع محصولات جدید را هم تولید می‌کنیم.»

توانمندی‌های فنی ایران افزایش یافته است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین دربارۀ تجهیز بهتر امکانات ایران گفت: «در سایت فوردو نیمی از ماشین‌ها آماده هستند و ما آزمایشگاه ملی مواد را هم ایجاد کردیم که پیش از این در کشور نداشتیم که چنین آزمایشگاهی بتواند تشخیص مواد را به صورت استاندارد انجام دهد. همچنین آزمایشگاه خلأ هم ایجاد شده که می‌تواند بسیاری از نیازهای صنایع مانند نفت را پوشش دهد و ما این مرکز خلأ را در فوردو داریم.»

او اینگونه ادامه داد: «آنچه دستور دارند از مقامات عالی، این است که هر دو راکتور را با هم جلو ببریم، هم طراحی و هم بازطراحی. اینکه جمهوری اسلامی ایران تصمیم بگیرد که به رآکتور قبلی برگردد، دیگر در قالب یک معما یا راز نیست. در سطح بین‌المللی هم مطرح شده و با توجه به امکاناتی که ایران در رابطه با لوله‌های کالندریا در اختیار دارد این راکتور قابل اجراست... در نطنز هم دیدید که فعالیت‌ها به گونه‌ای است که بتواند در غنی سازی یک میلیون سو به کار گرفته شود. لذا در شرایط بسیار خوبی قرار داریم، تمام امکانات هم وجود دارد و منعی از این لحاظ وجود ندارد که انشاالله این پیشرفت‌ها به توسعه اقتصادی کشور و رفاه کمک کند.»

بهروز کمالوندی با اشاره به کاربردهای آب سنگین در پزشکی و درمان و تشخیص بسیاری از بیماری‌ها افزود: «ظرفیت ما به نحوی است که نیاز یک میلیون بیمار را تأمین می‌کند و صدها هزار بیمار از داروهای ما استفاده می‌کنند.»

کمالوندی: همکاری خوبی با چین داریم

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره همکاری‌ ایران و چین در بازطراحی راکتور اراک گفت: «علیرغم فشارهای آمریکا همکاری‌های خوبی صورت گرفته است. ما طراحی می‌کنیم و تأیید طراحی‌ها توسط آن‌ها صورت می‌گیرد. در حال حاضر در این زمینه بحث تأمین تجهیزات مطرح است. این تجهیزات باید توسط کشورهای اروپایی تأمین شود و این محک خوبی برای آن‌هاست. اگر آن‌ها به این تعهدات عمل کنند این می‌تواند بر روی تصمیمات آن‌ها اثر بگذارد... در حال حاضر بحث طراحی‌ها در حال کامل شدن است و ما وارد بحث تجهیزات می‌شویم که همان طور که گفتم همکاری کشورهای اروپایی در این زمینه مهم است. روند تأمین تجهیزات روندی طولانی‌تر است و اگر اروپایی‌ها تجهیزات را به ایران بدهند این خود یک نشانه است و اگر از ارائه تجهیزات خودداری کنند این نیز یک نشانه دیگر است و همان طور که گفتم این‌ها در روند تصمیمات ما اثر می‌گذارد... فشارهای آمریکایی‌ها در این چارچوب بود که این بازطراحی صورت نگیرد ولی خوشبختانه همان طور که اشاره کردم چینی‌ها در این روند همکاری خوبی با ما داشتند.»

هشدار به امضاکنندگان اروپاییِ برجام

آقای کمالوندی با اشاره به مسئولیت امضاکنندگان برجام در قبال این توافق گفت: «هنوز برای اروپایی‌ها فرصت برای تصمیم گیری وجود دارد. ما دیگر صبر نداریم. حدود یک سال صبر کردیم دو ماه نیز به آنها فرصت دادیم اکنون مدت محدودی از این زمان باقی مانده و آنها می‌توانند از این فرصت استفاده کنند... آنچه که مهم است این‌که جمهوری اسلامی ایران بیش از این برای به نتیجه رسیدن اقدامات آنها صبر نخواهد کرد و آنها باید از فرصت باقی مانده برای اجرای تعهداتشان استفاده کنند.»

او تاکید کرد: «ذخایر ایران با روند و شتاب بیشتری ادامه پیدا می‌کند و اگر مهم است که برجام را حفظ کنند، باید در این زمینه تلاش کنند. در واقع اقدامات جمهوری اسلامی ایران در راستای پاراگراف ۲۶ و ۳۶ برجام انجام شده که بخش‌های اولیه برجام مربوط به تعهدات ایران و از آن به بعد تعهدات سایر کشورها است. بنابراین وقتی به پاراگراف ۲۶ و ۳۶ برجام می‌رسیم حقوقی هم برای کشورها قائل شده‌اند و اگر ایران احساس کند که تحریم‌ها برداشته نشده، می‌تواند بخشی از تعهدات خود را به حالت تعلیق درآورد و این همان کاری است که ما انجام دادیم.»

او تاکید کرد: «وزارت خارجه اعلام کرده که ایران در این راستا چه مواردی مد نظرش است که از جمله آن‌ها برداشتن تحریم‌ها، فروش نفت و تسهیل ارتباطات بانکی است و به محض اینکه گفته شود اقدام اصلی اروپایی‌ها در این چارچوب صورت گرفته و آن‌ها کار عملی انجام داده‌اند، این امکان وجود دارد که تعهدات ما در برجام به حالت قبلی برگردد و در آن موقع براساس تعهداتی که اروپایی‌ها انجام داده‌اند در کشور تصمیم‌گیری می‌شود.»

آیا ایران به تدریج از برجام خارج خواهد شد؟

آقای کمالوندی در پاسخ به پرسشی در این باره که آیا گام آخر ایران خروج از برجام خواهد بود نیز گفت: «اگر به همین سبک ادامه دهیم عملاً همین اتفاق می‌افتد. اگر بگوییم خارج می‌شویم یا نمی‌شویم خیلی مهم نیست کما این که الان شاید خود آمریکا هم متوجه شده باشد که اشتباه کرده که از برجام خارج شد. ممکن است با عدم اجرای تعهدات از سوی اروپا و تعلیق‌های ما به جایی برسیم که عملاً برجامی وجود نداشته باشد. این اتفاق دارد می‌افتد مگر این که تغییری ایجاد شود.»

بیشتر بخوانید:

ایران میزان تولید اورانیوم غنی شده را ۴ برابر کرد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسکو خطاب به واشنگتن: تلاش‌های آگاهانه برای جنگ با ایران را متوقف کنید

چین: امیدواریم ایران عجولانه از برجام خارج نشود

ایران کاهش اجرای تعهدات خود در برجام را رسما اعلام کرد