Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گفتگوی تلفنی مایک پمپئو با نخست‌وزیر عراق پس از حادثه نفتکش‌ها در دریای عمان

گفتگوی تلفنی مایک پمپئو با نخست‌وزیر عراق پس از حادثه نفتکش‌ها در دریای عمان
Copyright U.S. Department of State
Copyright U.S. Department of State
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای پمپئو در جریان این گفتگوی تلفنی، از نخست‌وزیر عراق برای تلاش‌هایش در محافظت از نیروهای آمریکایی مستقر در عراق همچنین تلاش‌های بغداد «برای مقابله با تهدیداتی که از سوی شبه نظامیان تحت حمایت ایران متوجه حاکمیت عراق است» سپاسگزاری کرده است.

آگهی

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق روز جمعه با مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا به‌صورت تلفنی گفتگو کرد. این گفتگو در پی حادثه آتش گرفتن دو کشتی در منطقه خلیج فارس و افزایش تنش میان ایران و آمریکا انجام شد و در جریان آن نخست‌وزیر عراق خواستار تلاش دو طرف برای برقراری آرامش در منطقه شد.

بنا بر اعلام مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، آقای پمپئو در جریان این گفتگوی تلفنی از نخست‌وزیر عراق برای تلاش‌هایش در محافظت از نیروهای آمریکایی مستقر در عراق همچنین تلاش‌های بغداد «برای مقابله با تهدیداتی که از سوی شبه نظامیان تحت حمایت ایران متوجه حاکمیت عراق است» سپاسگزاری کرده است.

آقای پمپئو همچنین با اشاره به حوادثی که در یکماه اخیر در خلیج فارس و دریای عمان برای دست‌کم چهار کشتی روی داده، بار دیگر اعلام کرده است: «ارزیابی ما این است که ایران مسئول حملاتی است که علیه دو تانکر نفتی در دریای عمان روی داده است.»

او همچنین بر تعهدات آمریکا در حمایت از آزادی رفت و آمد و دریانوردی در آب‌های منطقه تاکید و اعلام کرده است که واشنگتن به کمک‌هایش به عراق برای تقویت ساختار امنیتی این کشور نیز ادامه خواهد داد.

تقویت روابط بغداد-واشنگتن، توافق برای تبادل اطلاعات و دیدگاه‌ها دربارۀ تحولات منطقه‌ای به‌ویژه پس از بحران جاری و تلاش برای حفظ امنیت و ثبات عراق، از دیگر موضوعات مورد بحث در جریان این گفتگوی تلفنی بوده است.

پس از این گفتگو نیز وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای بر تمایل آمریکا برای ایجاد یک عراق قوی، آزاد و مستقل تاکید کرد.

عراق رابطه بسیار نزدیکی هم با ایران و هم با ایالات متحده آمریکا دارد. واشنگتن با کمک‌های نظامی، سیاسی و مالی خود پشتیبان بغداد است و تهران نیز نفوذ بسیار زیادی در این کشور به‌ویژه در میان شیعیان آن دارد. تهران همچنین از برخی گروه‌های شبه نظامی فعال در عراق حمایت می‌کند.

در پی افزایش تنش‌ها در منطقۀ خلیج فارس، واشنگتن بر شمار نیروهای خود در خاورمیانه افزود و با تاکید بر «تهدید قریب الوقوع» ایران، بخشی از نیروهایش را از سفارت خود در عراق تخلیه کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش در خاورمیانه؛ «حمله» به ۲ نفتکش در دریای عمان

عراق خواستار پایان ماموریت هیات مساعدت سازمان ملل تا پایان سال ۲۰۲۵ شد

مجلس عراق قانون مجازات ۱۵ سال زندان برای همجنسگرایی را تصویب کرد