Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تنش در خاورمیانه؛ «حمله» به ۲ نفتکش در دریای عمان

حمله به نتفکش ها در دریای عمان
حمله به نتفکش ها در دریای عمان Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

خبرگزاری ایرنا به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد که ۴۴ ملوان نفتکش های حادثه دیده در دریای عمان با شناورهای ایرانی به بندر جاسک منتقل شده اند.

آگهی

به دو نفتکش در دریای عمان روز پنجشنبه «حمله» شد.

پیش از این خبرگزاری های ایران روز پنجشنبه به نقل از شبکه خبری «العالم» گزارش داده بودند که انفجاری شدید در دریای عمان روی داده است.

شبکه «العالم» این خبر را به نقل از منابع محلی عمان اعلام کرده بود. بنا به این گزارشها دلیل این انفجارها «حمله» به دو نفتکش در دریای عمان بوده است. به گزارش خبرگزاری رویترز خدمه این دو نفتکش تخلیه شده اند و سالم هستند. این خبرگزاری خبر تخلیه خدمه این دو نفتکش را به نقل از چهار منبع تجاری و کشتیرانی اعلام کرد.

این دو نفتکش فرانت آلتر (Front Altair) و کوکوکا کوریجوس (Kokuka Courageous) نام دارند. کشتی فرانت آلتر با پرچم جزایر مارشال و کشتی کوکوکا کوریجوس با پرچم پاناما در حال حرکت بود.

نفتکش فرانت آلتر از امارات متحده عربی به سوی تایوان در حال حرکت بوده است. کشتی کوکوکا کوریجوس نیز از عربستان به سوی سنگاپور در حال حرکت بود.

ایرنا: ۴۴ ملوان نفتکش های حادثه دیده در دریای عمان توسط شناورهای ایرانی به بندر جاسک منتقل شدند

خبرگزاری ایرنا به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد که ۴۴ ملوان نفتکش های حادثه دیده در دریای عمان با شناورهای ایرانی به بندر جاسک منتقل شده اند.

به گفته این منبع آگاه اولین کشتی ساعت ۸ و۵۰ دقیقه صبح در فاصله ۲۵ مایلی جاسک و دومین کشتی در ساعت ۹ و۵۰ دقیقه در فاصله ۲۸ مایلی جاسک دچار حریق شد. او افزود که کشتی اول از میانه دچار حریق شد. بنا به اعلام این منبع آگاه ۲۳ خدمه کشتی اول و ۲۱ خدمه کشتی دوم خود را به آب انداختند و در نهایت با شناورهای ایرانی به بندر جاسک انتقال یافتند.

مدیر شرکت صاحب کشتی کوکوکا کوریجوس اعلام کرده که این کشتی در دریای عمان باقی مانده است و خطر غرق شدن آن را تهدید نمی کند. یکی از سرنشینان این کشتی به طور سطحی مجروح شده است.

این در حالی است که شرکت فرانت لاین اعلام کرد نفتکش متعلق به این شرکت به دنبال «حادثه» در دریای عمان آتش گرفته است.

المیادین: یکی از ۲ کشتی حادثه دیده غرق شد

شبکه المیادین روز پنجشنبه اعلام کرد که یکی از دو کشتی حادثه دیده در دریای عمان غرق شده است. این در حالی است که شرکت «فرانت لاین» که صاحب نفتکش «فرانت آلتر» است اعلام کرد که این کشتی غرق نشده اما آتش سوزی در آن همچنان ادامه دارد.

نیروی دریایی آمریکا: در حال امدادرسانی هستیم

نیروی دریایی امریکا اعلام کرده است که از «گزارش حمله» به دو نفتکش در دریای عمان آگاهی دارد و در حال امدادرسانی به آنها است.

یک گروه بریتانیایی فعال در امر امنیت دریاها نیز از وقوع «حادثه ای نامشخص» در دریای عمان خبر داده است. این گروه همزمان با تنش های موجود بین ایران و آمریکا خواستار «احتیاط شدید» کشتی ها در آبهای منطقه شده است.

برخی گزارشها حاکی است که یک نفتکش آتش گرفته در دریای عمان پیام درخواست کمک به یکی از بنادر امارات متحده عربی فرستاده است.

همزمان با انتشار گزارشهایی از حمله به نفتکش ها در دریای عمان قیمت نفت افزایش یافت. بهای نفت خام برنت با چهار درصد افزایش به بشکه ای ۶۲ دلار رسید.

وزیر تجارت ژاپن: به ۲ کشتی تجاری مرتبط با ژاپن در نزدیکی تنگه هرمز حمله شده است

وزیر تجارت ژاپن روز چهارشنبه به شبکه «ان اچ کی» این کشور گفت که به دو کشتی مرتبط با این کشور در نزدیکی تنگه هرمز حمله شده است. به نظر می رسد منظور وزیر کابینه شینزو آبه دو نفتکش فرانت آلتر و کوکوکا کوریجوس است.

آگهی

خبر وقوع انفجار در دریای عمان در حالی منتشر می شود که شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در ایران به سر می برد. شینزو آبه صبح روز پنجشنبه با علی خامنه ای، رهبر ایران دیدار کرد.

دو نفتکش عربستان، یک نفتکش امارات و یک نفتکش نروژی روز ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) در نزدیکی بندر فجیره امارات عربی متحده مورد حمله قرار گرفتند.

گزارش انفجار دونفتکش و حمله به آنها در دریای عمان در حالی منتشر شده است که هنوز هیچ مقام رسمی یا شرکت نفتی وقوع این حوادث را تائید نکرده است.

واکنش های بین المللی

بریتانیا: از گزارش انفجارها در دریای عمان عمیقا نگران هستیم

بریتانیا روز پنجشنبه اعلام کرد که «عمیقا» از دریافت گزارش هایی مبنی بر وقوع انفجار در دریای عمان نگران هست. لندن تاکید کرده است که با مقامات محلی و دولت های منطقه در این مورد در تماس است.

آگهی

ایران: این حوادث مشکوک است

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز از بروز «حوادث مشکوک» روز پنجشنبه در دریای عمان ابراز نگرانی کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه در صفحه توئیتر خود نوشت: «از بروز حوادث مشکوک امروز برای نفتکشهای تجاری مرتبط با ژاپن همزمان با دیدار نخست وزیر آن کشور با رهبر انقلاب ابراز نگرانی کرده و آنرا خلاف جهت گیری ها و تلاش های منطقه ای و فرامنطقه برای کاهش تنش ها و آرامش در منطقه می دانیم. ایران از همکاری و گفتگو در منطقه حمایت می کند.»

ظریف می‌گوید صفت «مشکوک» هم توصیف کننده رویدادهای دریای عمان نیست

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه در واکنش به «حمله» به دو نفتکش در دریای عمان تاکید کرد که حتی صفت «مشکوک» هم توصیف کننده اتفاقاتی که روی داده است نیست.

به دنبال حوادث روز پنجشنبه در دریای عمان کویت اعلام کرد که فعالیت نفتکش های این کشور به طور عادی ادامه دارد.

موگرینی: از اقدامات تحریک آمیز بپرهیزید

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در واکنش به «حمله» به دو نفتکش در دریای عمان خواستار پرهیز از هرگونه اقدام «تحریک‌آمیز» در منطقه شد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین خواستار «خویشتن داری حداکثری» در منطقه شد.

آگهی

روسیه: حمله به نفتکش ها نباید دستمایه شعله‌ور ساختن آتش تنش با تهران قرار گیرد

روسیه در واکنش به حمله اژدری صبح پنجشنبه به دو نفتکش در دریای عمان که ایران آنرا «مشکوک» توصیف کرده نسبت به هرگونه قضاوت زودرس در باره مسئول این انفجارها هشدار داد.

خبرگزاری روسی ریانووستی به انتشار این خبر ضمن طرح هشدار یاد شده اعلام کرد که مسکو معتقد است نباید این حادثه دستمایه ای برای شعله ور ساختن آتش تنش با تهران قرار گیرد.

سرگئی ریابکف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در همین ارتباط به ریانووستی گفت: «از این فرصت استفاده می کنم تا نسبت به هرگونه نتیجه گیری شتاب زده هشدار بدهم، یعنی علیه هر تلاشی برای سرزنش آنها که مطلوب ما نیستند.»

این دیپلمات بلند پایه روس در ادامه تاکید کرد: «به تازگی شاهد افزایش فشارهای سیاسی، روانی و نظامی بر ایران بوده ایم. ما خواهان آن نیستیم که وقایع تراژیک اخیر که بازار نفت را تحت تاثیر قرار داده به شیوه ای گمانه زنانه برای تشدید شرایط موجود بر ضد ایران مورد استفاده قرار گیرد.»

آگهی

روسیه و ایران از منافع مشترکی در خاورمیانه سود می برند. مسکو همواره اقدام واشنگتن در خروج یکجانبه از توافق هسته ای وین و اعمال تحریم های بی سابقه بر ضد ایران را مورد انتقاد قرار داده است.

تنش های خاورمیانه ای میان ایران و آمریکا پس از کاهش تعهدات برجامی ایران و هشدار تهران در باره بالابردن سطح غنی سازی اورانیوم وارد مرحله تازه ای شده است.

حمله به دو نفتکش در دریای عمان که یک ماه پس از حمله ای مشابه به چهار نفت کش دیگر در فجیره صورت گرفته است از دید تحلیلگران نتیجه بالاگرفتن این تنش ها است.

آلمان: این حادثه نگران کننده است

آلمان نیز نسبت به حملات صبح پنجشنبه به دو نفتکش که با پرچم های جزایر مارشال و پاناما در دریای عمان تردد می کردند، ابراز نگرانی کرد و خواستار تنش زدایی در منطقه خلیج فارس شد.

آگهی

به گزارش رویترز، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان که در جریان یک کنفرانس خبری با همتای آلبانیایی خود سخن می گفت حادثه روز پنجشنبه در دریای عمان را «نگران کننده» خواند.

آقای ماس که به تازگی از یک سفر دوره ای به خاورمیانه و ملاقات با مقام های ایرانی در تهران به کشورش بازگشته در ادامه یادآور شد: «بالاگرفتن تنش در شرایط کنونی خطرناک است. این حوادث قابلیت بالایی دارد که بر شدت تنش موجود بیافزاید. اکنون ما نیازمند کاهش تنش هستیم و کلیه طرف ها باید در این زمینه مشارکت کنند.»

واشنگتن: دونالد ترامپ در حالی بررسی شرایط است

کاخ سفید در واکنش به حمله صبح پنجشنبه به دو نفتکش در دریای عمان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که دونالد ترامپ در جریان جزئیات این حادثه قرار گرفته و به همراه دیگر اعضای دولت در حال «بررسی اوضاع» است.

سارا سندرز، سخنگوی دستگاه اجرایی آمریکا در این بیانیه کوتاه تصریح کرد: «رئیس جمهوری در جریان حمله به کشتی ها در خلیج عمان قرار گرفته است. دولت آمریکا مشغول بررسی اوضاع و آماده کمک در این زمینه است.»

آگهی

گفتنی است که حمله به دو تانکر در منطقه ای که پیشتر بر اثر بالاگرفتن تنش میان ایران و آمریکا متشنج شده بود صبح پنجشنبه بلافاصله سبب بالارفتن قیمت نفت شد.

آمریکا پس از حمله مشابه یکماه پیش به چهار نفتکش در فجیره انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفته و مدعی شده بود که تهران با هدف تاثیر گذاری بر قیمت نفت دست به این اقدام زده است.

گوترش: منشا و عوامل اصلی این حملات باید شناسایی شود

دبیر کل سازمان ملل متحد نیز حمله به نفتکش ها در دریای عمان را محکوم کرد و خواستار روشن شدن منشا و شناسایی عوامل اصلی این حملات شد.

به گزارش رویترز، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد با اعلام این مطلب ضمن تاکید بر اهمیت و حساس بودن منطقه خلیج فارس یادآور شد که جهان تاب و توان پذیرش رویارویی و تنش بزرگ در این منطقه را ندارد.

آگهی

اتحادیه عرب خواستار اقدام شورای امنیت سازمان ملل متحد شد

اتحادیه عرب با محکوم کردن حملات یاد شده از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست در این خصوص واکنش نشان دهد.

احمد ابوالغیط، دبیر کل اتحادیه عرب با تاکید بر اینکه «برخی طرف ها سعی دارند منطقه را به آتش بکشند» خواستار اقدام فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای مقابله با حمله به نفتکش ها در خلیج فارس و دریای عمان شد.

وی که در جمع اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد سخن می گفت حوادث اخیر را «تحولی خطرناک» در خاورمیانه توصیف کرد.

گفتنی است که منابع دیپلماتیک در سازمان ملل متحد اعلام کرده اند که شورای امنیت قرار است برای بررسی این موضوع پنجشنبه شب نشستی اضطراری تشکیل خواهد داد.

آگهی

کویت: حمله به نفتکش ها صلح و امنیت جهان را به خطر انداخته است

کویت نیز ضمن محکوم کردن حوادث روز پنجشنبه در دریای عمان حمله به نفتکش ها را تهدیدی بزرگ برای صلح و امنیت جهان قلمداد کرد.

به گزارش رویترز، وزیر امور خارجه کویت، شورای امنیت سازمان ملل متحد را خطاب قرار داد و تاکید کرد این حوادث سبب به خطر افتادن صلح و امنیت بین المللی شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوی تلفنی مایک پمپئو با نخست‌وزیر عراق پس از حادثه نفتکش‌ها در دریای عمان

تولید نفت ایران به پایین‌ترین حد در ۳۰ سال گذشته رسید

آکسیوس: آمریکا و ایران در حال مذاکره غیرمستقیم درباره امنیت خاورمیانه هستند