ترکیه ادعای روسیه در مورد قرارداد آتش‌بس در ادلب سوریه را تکذیب کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

ترکیه ادعای روسیه مبنی بر توافق آتش‌بس در استان ادلب را تکذیب و دولت مسکو را به حفظ آرامش در این منطقه جنگزده سوریه دعوت کرد.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه پیش از این گفته بود نیروهای دولتی سوریه تعمدا ۳۵ گلوله خمپاره به یکی از پایگاه‌های دیدبانی ترکیه در ادلب شلیک کرده‌اند. به گفته این مقام ترکیه، بر اثر این حمله سه سرباز ارتش ترکیه مجروح شده و خسارات مادی نیز به تأسیسات این پایگاه وارد شد.

در ساعات پایانی چهارشنبه ۲۲ خرداد ارتش روسیه اعلام کرد که دولت‌های آنکارا و مسکو بر سر آتش‌بس در شمال غرب سوریه به مرکزیت ادلب به توافق رسیده‌اند. مولود چاوش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز پنج‌شنبه ۲۳ خرداد ضمن تکذیب این خبر اعلام کرد اگر حملات نیروهای دولتی سوریه به مواضع کشورش ادامه یابد، شک نکنید که دولت آنکارا در واکنش، هر اقدامی را که لازم بداند انجام خواهد داد.

آقای چاوش‌اوغلو در مورد خبر توافق آتش‌بس نیز گفت: «در حال حاضر گفتن این که یک آتش‌بس کامل برقرار است، ممکن نیست، اما ما برای دستیابی به چنین توافقی همچنان در حال مذاکره با روسیه هستیم.»

وی که در یک نشست خبری مشترک با همتای فرانسوی خود سخن می‌گفت، افزود: «ما از روسیه و ایران به عنوان کشورهای تضمین کننده انتظار داریم که به دولت سوریه فشار بیاورند تا به حملات خود پایان دهد. آنها به عنوان کشورهای ضمانت‌دهنده باید به طور کامل به مسئولیت خود عمل کنند. ما در این زمینه با روس‌ها به طور جدی و صریح گفتگو کرده‌ایم.»

بیشتر بخوانید:

از سوی دیگر وزیر دفاع روسیه تأیید کرد که ارتش این کشور طی چهار حمله هوایی به کمک ارتش سوریه به مواضع «تروریست‌ها» در ادلب حمله کرده است.

شمال غربی سوریه به عنوان آخرین سنگر گروه‌های شورشی در این کشور شناخته می‌شود که همچنان در برابر نیروهای ارتش بشار اسد مقاومت می‌کنند. روسیه به عنوان تضمین‌دهنده از سوی دولت سوریه و ترکیه که سال‌ها از نیروهای شورشی سوری دفاع می‌کرد، از سال گذشته میلادی توافق کردند که به تدریج از میزان تنش‌ها در این منطقه بکاهند.

بر اساس این توافق نیروهایی که از سوی هر دو طرف به عنوان «تروریست» شناخته می‌شوند باید رفته رفته از منطقه پاکسازی شوند. سوریه شورشیان را متهم می‌کند که این توافق را نقض کرده و به نیروهای خود اجازه فعالیت داده‌اند. اما شورشیان می‌گویند که دولت از ماه آوریل گذشته تاکنون از وجود نیروهای شورشی به عنوان بهانه‌ای برای انجام یک حمله همه‌جانبه و گسترده در منطقه استفاده کرده است.

به دنبال شدت گرفتن حملات ارتش سوریه بسیاری از شهروندان غیرنظامی در این منطقه ناچار به ترک محل سکونت خود شده‌اند. بسیاری از این افراد کسانی هستند که تازه از مکان دیگری آواره شده و به اینجا آمده بودند.

به گزارش گروه ناظران حقوق بشر سوریه حملات ارتش بشار اسد که از چندی پیش متوقف شده بود، از بامداد پنج‌شنبه گذشته به ویژه در منطقه خان شیخون از سر گرفته شده است. این شهر در استان ادلب در اختیار مخالفان است.