Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تمام آنچه باید درباره جنجال اسنپ در ایران دانست

تمام آنچه باید درباره جنجال اسنپ در ایران دانست
Copyright khabaronline
Copyright khabaronline
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سعید عابد راننده اسنپی که ناگهان به شهرت رسید و حالا کمتر کسی در ایران وجود دارد که او را نشناسد.

آگهی

جنجال اسنپ در ایران در یک هفته گذشته دغدغه اجتماعی شمار بسیار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی بود.

ماجرا ۱۶ خرداد آغاز شد. از درخواست تاکسی یک دختر جوان در شهرک قائم تهران به مقصد خیابان گاندی.

آنچنان که از توصیف‌های دو طرف برمی‌آید، دختر جوانی بعد از سوار شدن به تاکسی، از راننده تذکر می‌گیرد که حجابش را رعایت کند. تذکری که خشم وی را برانگیخت و بحث میان او و راننده را در پی داشت. در نهایت هم مسافر با اعتراض از تاکسی پیاده می‌شود و راننده را تهدید می‌کند که از او به اسنپ شکایت خواهد کرد.

دختر مسافر که بعد از ساعتی مشخص شد نامش پویه نوریان است، در حساب توییتر خود با به اشترک گذاشتن یک پست، اعتراض خود را به رفتار راننده اسنپ طرح کرد. او همچنین تصویر راننده را هم همرسانی کرد و ادامه داد که قرار است اسنپ موضوع را بررسی کند.

این توییت پویه بسیار مورد توجه کاربران فضای مجازی قرار گرفت و فعالین اجتماعی و مدنی خواهان برخورد جدی اسنپ با راننده‌ای شدند که مسافرش را وسط راه پیاده کرده است.

پویه نوریان هم در یک توییت دیگر اعلام کرد که اسنپ در تماسی تلفنی از او عذرخواهی و دلجویی کرده است.

بعد از آن شایعه‌ای مبنی بر تعلیق فعالیت راننده در فضای مجازی پیچید. همین موضوع سبب شد تا شخصیت‌های سیاسی و کاربران اصول‌گرا/محافظه‌کار در توییتر و اینستاگرام با هشتگ تحریم اسنپ را به بایکوت تهدید کردند.

شخصیت‌های مختلف اصول‌گرا خواهان دلجویی اسنپ از راننده این شرکت شدند که به گفته آنها قانون را رعایت کرده است.

اما بعد از این اتفاق، ماجرا شکل متفاوتی به خود گرفت. انتقادهای شخصیت‌های اصولگرا و به ویژه فعالان مجازی، در ایران سبب شد تا روز دوشنبه ۱۸ خرداد، اسنپ در بیانیه‌ای بعد تازه ای به این ماجرا بدهد. در این بیانیه اسنپ هم دلجویی از پویه را تکذیب و هم اعلام کرد از راننده‌ای که به زعم این شرکت به قوانین پایبند بوده است تقدیر به عمل خواهد آورد.

سه‌شنبه ۱۹ خرداد، دختر مسافر تمام توییت‌های قبلی خود درباره ماجراهایش با راننده اسنپ را پاک کرد و در توییتی جدید از شرکت اسنپ، از راننده اسنپ و از تمام کسانی که به گفته او «خاطرشان به خاطر این ماجرا مکدر شده بود، عذرخواهی کرد.»

کاربران بسیاری در بخش نظرات این پیام، با پویه ابراز همدردی کردند و به او یادآور شدند که می‌دانند این توییت در اثر فشارها و تهدیدها به اشتراک گذاشته است.

پاسخی هم که بیش از دیگر جملات مورد پسند کاربران توییتر قرار گرفته بود، جمله ضیا نبوی، در این رابطه بود. این زندانی سیاسی سابق در پاسخ به توییت پویه نوشت: «جای ناراحتی نیست، همه ما می‌دانیم که زمین است که دور خورشید می‌چرخد.»

اسنپ هم با به اشتراک گذاشتن توییت دختر مسافر اعلام کرد که از طرح شکایت علیه وی (به‌رغم حق قانونی) صرف نظر می‌کند.

بعد از این، ماجرا وارد فاز تازه‌ای شد. اصولگرایانی که به اسنپ حمله می‌کردند حالا از این شرکت به دلیل حمایت از سعید عابد تشکر می‌کردند و برعکس، جناح مقابل، به این شرکت به دلیل آنچه سو مدیریت و عدم رعایت حقوق شهروندی یک مسافر می‌نامیدند، تاخت.

سعید عابد ناگهان به چهره شماره یک رسانه‌ها تبدیل شد و شخصیت‌های مختلف سیاسی از جناح اصولگرا از او تقدیر کردند.

سه‌شنبه ۱۹ خرداد، ۹ ژوئن سعید عابد ناگهان به برنامه زنده و صبحگاهی شبکه سوم راه یافت و در آنجا ماجرا را با جزئیات کامل شرح داد.

روزنامه کیهان هم دوشنبه ۲۰ خرداد در صفحه اول خود به این موضوع پرداخت و خبر داد که قرار است فیلم مستندی از این راننده ساخته شود.

دیدارها و تقدیرهای آقای راننده همچنان ادامه داشت و او ۲۰ خرداد به دفتر امیرعلی حاجی زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسدارن رفت و آنجا مورد تقدیر این مقام عالیرتبه سپاه قرار گرفت.

آگهی
Fars

سه شنبه ۲۱ خرداد غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائيه اقدام سعید عابد را یک دستاورد ارزشمند برای اجرای امر به معروف توسط شهروندان دانست.

چهارشنبه ۲۲ خرداد سعید عابد بار دیگر با مسافرش رو به رو شد. کاربران شبکه های مجازی تصویری را منتشر کردند که در آن عابد در کنار دختر مسافر و مادرش ایستاده و چند جلد قرآن و نهج الابلاغه به او هدیه داده است.

این تصویر که در آن آقای راننده لبخند بر لب داشت و پویه و مادرش با چهره‌هایی درهم در کادر قرار گرفته بودند، بار دیگر واکنش جدی کاربران مجازی را برانگیخت.

اینبار اما این عکس مشترک فقط اعتراض مخالفان حجاب اجباری را به همراه نداشت. چرا که بسیاری از شخصیت‌های اصولگرا/محافظه‌‌کار هم از آنچه تحقیر دختر مسافر و مادرش نامیدند، گلایه کردند.

بسیاری از کاربران مجازی با به اشتراک گذاشتن تصاویری از پاک کردن اپلیکیشن اسنپ از روی گوشی های تلفن همراه خود اعتراض خود را به برخورد این شرکت با ماجرای پویه و عابد نشان دادند.

آگهی

اما این پایان ماجرای اسنپ نبود. روز پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳ ژوئن تصویری از این راننده در روز نماز عید فطر منتشر شد که او در ردیف‌های جلویی و پشت سر سردار غلامحسین غیب پرور رئيس سازمان بسیج و قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس نشسته است.

www.isna.irLEADER.IR

جایگاهی که با توجه به تشریفات ویژه در جمهوری اسلامی به ویژه در مراسمی که مقامات ارشد نظام در آن حضور دارند، در اختیار افراد عادی قرار نمی گیرد.

هنوز کسی نمی داند سعید عابد به راستی چه کسی است، اما برجسته شدن چندباره موضوع حجاب در جامعه ایران چه از سوی مخالفان و چه تاکیدش از سوی طرفداران نشان داد، حجاب اجباری یا انتخابی به به موضوعی چالش برانگیز در جامعه و سیاست ایران بدل شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دختران خیابان انقلاب؛ تغییر شکل پست‌های مخابرات و برخورد پلیس با یک زن مخالف حجاب اجباری

از اجباری شدن حجاب تا دختران خیابان انقلاب

حجاب و درد و درمان در ایران؛ وزارت بهداشت برای بیماران مقنعه و زیرشلواری مخصوص دوخت