بوریس جانسون در مرحله اول رای گیری برای نخست وزیری بریتانیا پیروز شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
 بوریس جانسون در مرحله اول رای گیری برای نخست وزیری بریتانیا پیروز شد

در اولین مرحله از رای گیری برای تعیین جانشین ترزا می در جایگاه رهبری حزب محافظه کار بریتانیا، بوریس جانسون، شهردار پیشین لندن و وزیر  خارجه سابق بریتانیا بیشترین رای را آورد. در اولین روز رای گیری، ده کاندیدا برای جانشینی ترزا می اعلام آمادگی کردند که سه نفر در همین مرحله از دور انتخابات حذف شدند.

نامزدهای رهبری حزب محافظه کار باید دست کم حمایت و رای شانزده نماینده حزب در پارلمان بریتانیا را داشته باشد. رقیب اصلی بوریس جانسون برای رهبری حزب جرمی هانت، وزیر خارجه کنونی بریتانیا است.

تمام ۳۱۳ نماینده محافظه کار پارلمان بریتانیا می‌توانند در این رأی‌گیری شرکت ;کنند و اگر هر یک از کاندیداها نتوانند حمایت دست کم ۱۶ نفر را به دست آورد، از دور خارج می‌شود.

بوریس جانسون در اولین دور، رای ۱۱۴ نماینده محافظه کار را بدست آورد. رقیب اصلی او جرمی هانت تنها موفق به کسب ۴۳ رای شد و مایکل گوو هم با ۳۷ رای در جای سوم قرار گرفت.

در روز اول سه نامزد، مارک هارپر، اندرا لدسم و ایستر مک وی بدلیل رای کمتر از ۱۶ نماینده، از دور رقابت ها کنار رفتند. روند رای گیری امکان دارد چندین روز و در چند مرحله بدلیل عدم کسب اکثریت آرا از سوی نامزدها ادامه پیدا کند.

رای بالای جانسون که حامی و الهام بخش «برکسیتِ سخت»، یعنی بدون توافق با اتحادیه اروپا است، می تواند چشم انداز بحران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را نیز روشن تر از قبل کند. وی در صورت جایگزینی می در راس هرم حزب محافظه کار جای نخست وزیر کنونی را هم تا انتخابات پیش رو خواهد گرفت.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید