Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بوریس جانسون در مرحله اول رای گیری برای نخست وزیری بریتانیا پیروز شد

 بوریس جانسون در مرحله اول رای گیری برای نخست وزیری بریتانیا پیروز شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بوریس جانسون، موفق شد در اولین دور انتخاب رییس آینده حزب محافظه کار بریتانیا بیشترین رای بدست آورد.

آگهی

در اولین مرحله از رای گیری برای تعیین جانشین ترزا می در جایگاه رهبری حزب محافظه کار بریتانیا، بوریس جانسون، شهردار پیشین لندن و وزیر  خارجه سابق بریتانیا بیشترین رای را آورد. در اولین روز رای گیری، ده کاندیدا برای جانشینی ترزا می اعلام آمادگی کردند که سه نفر در همین مرحله از دور انتخابات حذف شدند.

نامزدهای رهبری حزب محافظه کار باید دست کم حمایت و رای شانزده نماینده حزب در پارلمان بریتانیا را داشته باشد. رقیب اصلی بوریس جانسون برای رهبری حزب جرمی هانت، وزیر خارجه کنونی بریتانیا است.

تمام ۳۱۳ نماینده محافظه کار پارلمان بریتانیا می‌توانند در این رأی‌گیری شرکت ;کنند و اگر هر یک از کاندیداها نتوانند حمایت دست کم ۱۶ نفر را به دست آورد، از دور خارج می‌شود.

بوریس جانسون در اولین دور، رای ۱۱۴ نماینده محافظه کار را بدست آورد. رقیب اصلی او جرمی هانت تنها موفق به کسب ۴۳ رای شد و مایکل گوو هم با ۳۷ رای در جای سوم قرار گرفت.

در روز اول سه نامزد، مارک هارپر، اندرا لدسم و ایستر مک وی بدلیل رای کمتر از ۱۶ نماینده، از دور رقابت ها کنار رفتند. روند رای گیری امکان دارد چندین روز و در چند مرحله بدلیل عدم کسب اکثریت آرا از سوی نامزدها ادامه پیدا کند.

رای بالای جانسون که حامی و الهام بخش «برکسیتِ سخت»، یعنی بدون توافق با اتحادیه اروپا است، می تواند چشم انداز بحران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را نیز روشن تر از قبل کند. وی در صورت جایگزینی می در راس هرم حزب محافظه کار جای نخست وزیر کنونی را هم تا انتخابات پیش رو خواهد گرفت.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از حفظ برجام تا تغییر رژیم؛ جانسون و هانت چه نگاهی به ایران دارند؟ 

بوریس جانسون: اتحادیه اروپا می‌خواهد از بریتانیا درس عبرت بسازد

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند