Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بوریس جانسون: اتحادیه اروپا می‌خواهد از بریتانیا درس عبرت بسازد

بوریس جانسون وزیر خارجه سابق بریتانیا
بوریس جانسون وزیر خارجه سابق بریتانیا Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بوریس جانسون، وزیر خارجه سابق بریتانیا روز سه شنبه ۲ اکتبر در سومین روز کنفرانس حزب محافظه‌کار در شهر بیرمنگام به شدت به طرح برکسیت دولت ترزا می تاخت و همزمان از اتحادیه اروپا برای تحمیل توافق انتقاد کرد.

آگهی

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه سابق بریتانیا، روز سه‌شنبه ۲ اکتبر در سومین روز کنفرانس حزب محافظه کار در شهر بیرمنگام انگلیس به شدت به اتحادیه اروپا برای تحمیل توافق برکسیت تاخت و هم‌زمان از طرح دولت ترزا می انتقاد کرد.

آقای جانسون با اشاره به این‌که توافق پیشنهادی اتحادیه اروپا آزادی بریتانیا را در اعمال قوانین خود محدود خواهد کرد، گفت: «شرایط ارائه شده از اتحادیه اروپا برای اقتصاد ۲ تریلیون دلاری بریتانیا از نظر سیاسی تحقیرآمیز است.»

او در ادامه این نظر را که اتحادیه اروپا در نهایت از طرح‌اش عقب خواهد نشست غیرواقعی دانست و گفت : « آن‌ها می خواهند به هر کشور دیگری که حتی رویای ترک اروپا را در سرمی پروراند پیغام بدهند که این حرکت بدون رنج کشیدن از پیامدهای اقتصادی و سیاسی امکان‌پذیر نخواهد بود.»

بوریس جانسون که به عنوان جانشین بالقوه ترزا می برای تصاحب پست نخست وزیری شناخته می‌شود، همچنین خواهان کنار گذاشتن طرح پیشنهادی دولت می برای برکسیت شد و گفت ترس آن را دارد که با ادامه وضعیت فعلی بریتانیا «تحت تسلط خارجی» درآید.

پیشتر بوریس جانسون اظهار کرده بود که طرح ترزا می برای برکسیت مانند «یک جلیقه انتحاری به دور قانون اساسی بریتانیا» است که دکمه انفجاری آن در اختیار اتحادیه اروپا خواهد بود.

رویترز
مردی که خود را به شکل بوریس جانسون درآورده است در تظاهرات علیه برکسیت در جلوی محل برگزاری کنفرانس حزب محافظه‌کار در بیرمنگام سخنرانی می‌کندرویترز

بیشتر بخوانید:

آقای جانسون که از موافقان کمپین جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا بوده است همچنین با رفراندوم مجدد بر سر برکسیت مخالفت کرد و برگزاری چنین انتخاباتی را برای اعتماد سیاسی مردم «فاجعه‌بار» خواند. او با انتقاد شدید از جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر گفت: «کسی که از تلویزیون ایران پول گرفته و به زحمت حاضر شده روسیه را بر سر جنایت سارلزبوری محکوم کند به طور فرصت‌طلبانه‌ای سعی میکند طرح رفراندوم مجدد را مطرح کند.»

انتقاد آقای جانسون از جرمی کوربین به برنامه او در شبکه پرس تی وی، تلویزیون انگلیسی زبان صداوسیمای ایران، در حد فاصل سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ بازمی گردد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مخالفت نخست وزیر بریتانیا با مقایسه اتحادیه اروپا و اتحادیه جماهیر شوروی سابق

در تحولی دیگر و در پی واکنش‌های گسترده به اظهارات جرمی هانت،وزیر خارجه بریتانیا، در مشابه خواندن اتحادیه اروپا و اتحاد جماهیر شوروی سابق، ترزا می، نخست وزیر این کشور از این موضع ابراز برائت کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خانم می در پاسخ به سوالی در این‌باره گفت: « دور میزی که در اتحادیه اروپا وجود دارد و من پشت آن نشسته‌ام، کشورهایی کنار من هستند که پیشتر عضوی از اتحاد جماهیر شوروی بوده‌اند و اکنون کشورهایی دموکراتیک هستند و می‌توانم به شما بگویم این دو نهاد شبیه هم نیستند.»

رویترز
ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، شباهت اتحادیه اروپا و اتحاد جماهیر شوروی سابق را رد کرده استرویترز

روز گذشته، ۱ اکتبر، جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا در جریان انتقاد از موضع اتحادیه اروپا در مذاکرات بر سر برکسیت گفته بود: «درس تاریخ مشخص است: اگر شما باشگاه اروپا را به یک زندان تبدیل کنید، اشتیاق برای خارج شدن از بین نمی‌رود بلکه تشدید می‌شود و ما تنها زندانی نخواهیم بود که قصد فرار خواهیم کرد. اتحادیه اروپا شکل گرفت تا از آزادی محافظت کند. [برعکس] این اتحاد جماهیر شوروی بود که مانع از خروج مردم می‌شد.»

این اظهارات آقای هانت با واکنش منفی مقامات اتحادیه اروپا و همچنین مقامات کشورهای عضو مواجه شده بود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بوریس جانسون در مرحله اول رای گیری برای نخست وزیری بریتانیا پیروز شد

احضار بوریس جانسون به دادگاه به اتهام فریب مردم در جریان رفراندوم برکسیت

مذاکرات برکسیت ماندگاری «می» در دولت را بیش از پیش به چالش می کشد