Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هنر معاصر آنگولا، چهره‌ای جدید از قاره سیاه را در جهان ارائه داده‌است

هنر معاصر آنگولا، چهره‌ای جدید از قاره سیاه را در جهان ارائه داده‌است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مبارزه با استعمار یکی از مضامین به کار رفته در آثار هنری قاره سیاه بوده است. هنرمندان آنگولایی تاریخ از یاد نبرده اند بلکه آن را تبدیل به یک مفهوم هنری کرده اند. اما امروز هنر قاره سیاه هم از نظر محتوا و هم از نظر فرم در صحنه هنر معاصر جهانی نیز شناخته شده است.

آگهی

هنر آفریقایی از مدتها پیش به واسطه مفهوم «اگزوتیسم»‌ و قبیله‌ای بودنش شناخته می‌شود. اما امروز هنر معاصر آفریقا استعمارگری و اتوپیای دهه ۷۰ میلادی را پشت سر گذاشته است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

با این حال، امروز هنر قاره سیاه هم از نظر محتوا و هم از نظر فرم در صحنه هنر معاصر جهان نیز شناخته شده است. هنرمندان آنگولایی تاریخ را از یاد نبرده‌، بلکه آن را تبدیل به یک مفهوم هنری کرده‌اند. در این گزارش با چند نفر از پیشگامان هنر معاصر آنگولا ملاقات کرده‌ایم.

ملاقات با برنده شیرطلای دوسالانه هنری ونیز

پاوئلا نسیمنتو یکی از هنرمندانی است که در صحنه جهانی شناخته شده است. معمار و هنرمند آفریقایی طراح غرفه آنگولا در دوسالانه هنری ونیز بود و شیر طلای دوسالانه ونیز را در سال ۲۰۱۳ دریافت کرد.

با معمار جوان در در یکی از گالری‌های مورد علاقه اش در لواندا، پایتخت آنگولا ملاقات می‌کنیم.

او می‌گوید: «هنرمندان جوان و پر جنب وجوش از نقاش و عکاس گرفته تا کسانی که کار ویدئو آرت انجام می‌دهند، در این گالری حضور دارند. همه نوع ایده هنری در اینجا پیدا می‌شود.»

بیشتر بخوانید:‌ آنگولا؛ طراحی که تاریخ آفریقا را با زبان مد و رنگ روایت می‌کند

مبارزه با استعمار یکی از مضامین به کار رفته در هنر قاره سیاه است

آنتونیو اوله یکی دیگر از پیشگامان هنر معاصر در آنگولاست و می‌گوید مبارزه با استعمار یکی از مضامین به کار رفته در آثار هنری قاره سیاه بوده است.

او می‌افزاید:‌ «ظلم و ستم و مقابله با آن یکی از مفاهیمی است که هنر آفریقایی به شدت به آن گره خورده است. همانطور که می‌دانید که مستعمره بودن به‌نوعی باعث حفظ فرهنگ و هویت می‌شود. ما برای بازگرداندن هویت فرهنگی‌مان زمان زیادی صرف کردیم.»

آنتونیو اوله در ادامه می‌گوید:‌ «تا مدتها کسی علاقه‌ای به هنر آفریقا نداشت. اما این فضا از دهه گذشته تغییر کرده است و هنرمندان ما توانسته‌اند جایگاه خود را در هنر معاصر جهانی پیدا کنند. امروز هنر ما بیشتر از قبل مورد توجه و احترام است.»‌

هنرمندان آفریقایی در سراسر جهان کار و زندگی می‌کنند. این امر هم بر کار آنها تاثیر می‌گذارد و هم تصویر دیگر از آفریقا ارائه داده و منجر به درک جدیدی از آن شده است.

از سوی دیگر قاره سیاه همچنان هنرمندانی را که برای کشف ریشه های خود به اینجا می‌آیند، به سوی خود جذب می‌کند.

آیانا وی جکسون عکاس آمریکایی است که در لواندا، پایتخت آنگولا درس می‌خواند. او به خاطر عکس‌هایش درباره هویت آفریقایی-آمریکایی مشهور است.

عکاس جوان می‌گوید:‌ « از لحاظ ذهنی ما درگیر آفریقای سنتی هستیم، به‌خصوص در زمینه خلق آثار هنری. زمانی که به اینجا آمدم متوجه شدم که آفریقا مثل قاره‌های دیگر در هنر جهانی حضور دارد.

لوآندا یکی از کلانشهرهای مهم هنری در قاره آفریقاست

آیانا وی جکسون در حال حاضر به همراه هنرمندان آنگولایی روی طرحی که در آن از افسانه‌های مربوط به زنان آفریقایی الهام گرفته شده است، کار می‌کند.

برای آيانا که تجربه کار در تمام مراکز هنری آفریقا را دارد، لواندا یکی از کلان‌شهرهای مهم هنری در سراسر قاره آفریقا به شمار می‌آید. او می‌گوید: «می‌خواستم بدانم اینجا دقیقا چه اتفاقی می‌افتد. متوجه شدم این شهر از نظر هنری شهری پرجنب و جوش است.»

از نظر زنان جوانی که در این طرح کار می‌کنند، آفرینش هنری در آفریقا منبع الهامی برای هنرمندان دیگر جهانی نیز است.

پاوئلا نسیمنتو می‌گوید:‌ «در اینجا با تحول هنری روبرو هستیم. به نظرم این تکامل امروز تبدیل به نام تجاری شده است. هنر پدیده‌ای جهانی است و ما بخشی جدایی ناپذیر از آن هستیم.»

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

موسیقی کودوروی آنگولا؛ سبکی با الهام از فیلم ژان کلود ون دام