Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

بازداشت چهارصد نفر در راهپیمایی حمایت از خبرنگار منتقد در روسیه

بازداشت چهارصد نفر در راهپیمایی حمایت از خبرنگار منتقد در روسیه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماجرای گولونوف به شکلی بی‌پیشینه، شمار متنوعی از اقشار روسیه را علیه دولت بسیج کرده است.

آگهی

در ادامه اعتراض‌ها در روسیه به کتک زدن یک خبرنگار در زندان، پلیس روسیه بیش از ۴۰۰ تن از معترضان را بازداشت کرد.

این افراد روز چهارشنبه ۲۲ خرداد در جریان یک راهپیمایی در مسکو که در اعتراض به بدرفتاری با خبرنگاری در زندان برگزار شده بود، دستگیر شدند.

ایوان گولونوف، خبرنگار روسی روز جمعه ۱۷ خرداد به اتهام حمل مواد مخدر بازداشت شده بود و آن گونه که وکلایش گفتند در زندان از مأموران کتک خورده و جای ضرب و کوفتگی روی بدن او مشهود بوده است. او خبرنگار یک رسانه آزاد به نام مدوسا است و در مورد فساد و به ویژه تخلفات مالی برخی مؤسسات بانکی تحقیق می‌کند.

آقای گولونوف ۳۶ ساله بر اثر فشار افکار عمومی و اعتراض کم‌پیشینه برخی از همکاران روزنامه‌نگارش بالاخره آزاد شد، اما معترضان به بدرفتاری با او روز چهارشنبه بنا بر قرار قبلی خود، باز هم به خیابان آمدند. او پیش از آزادی در حبس خانگی به سر می‌برد.

مقام‌های روسیه دستور تحقیق در مورد ادعای کتک خوردن ایوان گولونوف در زندان را صادر کرده و از هم‌اکنون دو تن از فرماندهان پلیس را در پیوند با این پرونده از کار تعلیق کرده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

یک مؤسسه مردم‌نهاد به نام «او‌وی‌دی اینفو» که پیگیر حقوق بازداشت‌شدگان در روسیه است، خبر دستگیری ۴۰۰ نفر در جریان راهپیمایی روز چهارشنبه را تأیید کرده است. مقام‌های روسی که در روزهای اخیر در واکنش به اعتراض‌ها علیه بازداشت گولونوف مدارا نشان داده بودند، در این روز با خشونت با راهپیمایان برخورد کردند. نیروهای پلیس راه دسترسی معترضان به میدان سرخ مسکو را نیز بستند.

بازداشت‌شدگان معروف

چندین تن از خبرنگاران رسانه‌های معروف روسی و خارجی در میان بازداشت‌شدگان روز چهارشنبه هستند و نام الکسی ناوالنی، چهره معروف مخالف دولت ولادیمیر پوتین نیز در میان آنها به چشم می‌خورد.

شمار کلی معترضان در این تجمع بیش از هزار نفر گزارش شده است.

متهم کردن شهروندان و به ویژه خبرنگاران به دست داشتن در قاچاق مواد مخدر رویه‌ای شناخته شده نزد پلیس و نیروهای امنیتی روسیه برای بازداشت منتقدان و مخالفان دولت است.

بیشتر بخوانید:

بیانیه گزارشگران بدون مرز

سازمان گزارشگران بدون مرز از این که «بالا رفتن سطح فشار جامعه مدنی در روسیه به مثابه رویدادی تاریخی» باعث آزادی ایوان گولونوف شده، ابراز خرسندی کرد. 

این نهاد بین‌المللی در عین حال با یادآوری این که ۶ خبرنگار همچنان با اتهامات گوناگون در روسیه زندانی هستند، در بیانیه‌ای نوشت: «بازداشت ایوان گولونوف مصونیت کاملی را که برخی از مأموران فاسد پلیس از آن برخوردارند، بر ملا کرد. رفتار این مأموران شاید باعث تعجب مقام‌های روسیه شده باشد اما این رفتار در سایر جاهای روسیه خیلی هم رایج است».

ماجرای گولونوف به شکلی بی‌پیشینه، شمار متنوعی از اقشار روسیه را علیه دولت بسیج کرده است، به طوری که در میان معترضان روز چهارشنبه از روزنامه‌نگاران منتقد تا هنرمندان، مردم عادی و حتی خبرنگاران رسانه‌های دولتی و برخی سیاستمداران بلندپایه حضور داشتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مخالف سرشناس دولت روسیه بستری شد؛ احتمال مسمومیت با «ماده شیمیایی»

دستگیری‌ گسترده مخالفان دولت روسیه در جریان تظاهرات ضددولتی

خبرنگار بازداشتی در روسیه با علائم کتک و کوفتگی به بیمارستان منتقل شد